ورود اولین هیات‌های تجاری تخصصی مشترک اروپایی به ایران | اتاق خبر
کد خبر: 151231
تاریخ انتشار: 15 مهر 1394 - 17:07
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران از ورود اولین هیات‌های تجاری تخصصی مشترک اروپایی به کشور خبر داد و گفت: این هیات دربرگیرنده فعالان اقتصادی از پنج ک

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران از ورود اولین هیات‌های تجاری تخصصی مشترک اروپایی به کشور خبر داد و گفت: این هیات دربرگیرنده فعالان اقتصادی از پنج کشور اروپایی است.

 محسن جلال پور در جمع اعضای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان با اعلام این خبر گفت: اتاق بازرگانی ایران از ابتدا اصرار و تأکید بر دعوت از هیات‌های تجاری تخصصی داشت.

وی افزود: اولین هیات دانش بنیان نیز عصر امروز در اتاق بازرگانی ایران با فعالان بخش خصوصی نشستی برگزار خواهند کرد.

جلال پور با اشاره به موفقیت دولت تدبیر و امید در مذاکرات هسته‌ای گفت: ایران در این مذاکرات تنها به یک توافق هسته‌ای با کشورهای 1+5 نرسید بلکه به یک ثبات جدی در منطقه نیز دست پیدا کرد.

وی اذعان کرد: جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته‌ای با 1+5 نشان داد که تنها کشور با ثبات منطقه است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با اشاره به امنیت بالای موجود در ایران اسلامی، از آن به عنوان فرصتی مغتنم برای افزایش و جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی نام برد و خاطرنشان کرد: بسیاری از کارشناسان معتقدند که دامنه سلفی‌گری در منطقه در سال‌های آینده افزایش یافته و حتی ممکن است دامنه آن به کشورهایی نظیر اندونزی نیز برسد اما جمهوری اسلامی ایران در این منطقه پربحران از امنیت بسیار پایدار و با دوامی برخوردار است و همین می‌تواند به جذب سرمایه‌گذاران خارجی بیشتر در کشورمان بینجامد.

وی با بیان اینکه ایران تنها کشور منطقه است که از این بحران مصون خواهد بود، تصریح کرد: علاوه بر این موقعیت ممتاز جغرافیایی ایران به عنوان یک شاهراه بین‌المللی و شاهراه بین اروپا و آسیا، تنها راه ممکن عبور زمینی لوله گاز طبیعی به کشورهای غربی و همچنین،جمعیت 400 میلیونی منطقه و وجود منابع غنی معدنی در کنار امنیت بالا می‌تواند ایران اسلامی را به یک بازار هدف مهم برای سرمایه‌گذاران خارجی تبدیل کند.

جلال پور با بیان اینکه تاکنون بیش از 30 هیات تجاری خارجی با اتاق ایران نشست مشترک داشته‌اند، افزود: اتاق ایران از بعد از توافق هسته‌ای به طور روزانه هر روز دو نشست و دیدار با هیات‌های تجاری خارجی یا سفرا و نمایندگان بخش خصوصی کشورهای مختلف داشته است.

بسیاری از هیات‌های تجاری خارجی، کاربردی و اجرایی نیستند

وی با اشاره به استقبال چشمگیر فعالان اقتصادی و هیات‌های تجاری خارجی از سفر به ایران، گفت: تاکنون سفر هیچکدام از این هیات‌های تجاری خارجی به یک کار اجرایی و انعقاد قرارداد در ایران نینجامیده است.

وی با بیان اینکه سفر هیات‌های تجاری خارجی به ایران سه دلیل عمده داشته است، اضافه کرد: نخستین دلیل آن اعلام حضور و آمادگی این کشورها برای فعالیت اقتصادی و مراودات تجاری و صنعتی با ایران است. دوم اینکه این هیات‌های تجاری خارجی می‌خواهند با این سفرها، ظرفیت‌های کشورمان را بسنجند، چرا که بسیاری از آنها سال‌هاست مراوده اقتصادی با ایران نداشته‌اند.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از اهداف سفر این هیات‌های تجاری خارجی زمینه‌سازی برای انعقاد قرارداد و تفاهم‌نامه با طرف‌های ایرانی است، چرا که آنها مثل ما باور قطعی و اطمینان 100درصدی به اجرایی شدن برجام و بهبود شرایط، ظرف دو سه ماه آینده ندارند لذا خیلی از هیات‌های تجاری خارجی، هیات‌هایی کاربردی و اجرایی نیستند و از همین رو تاکنون مذاکرات و نشست‌ها به انعقاد قراردادی نرسیده است.

نگرانی‌های رییس اتاق ایران

جلالپور با بیان اینکه نگرانی‌هایی در این شرایط هم وجود دارد، ادامه داد: یکی از این نگرانی‌ها این است که ما باید چگونه با این هیات‌های خارجی وارد مذاکره شویم. البته اتاق ایران بر این عقیده است که این دوره باید یک دوره مشارکتی باشد و این مراودات محدود به صادرات و واردات کالا نشود و این مهم را به مسئولان دولتی نیز منتقل کردیم.

وی، با اشاره به دیگر نگرانی خود از شرایط پیش‌رو، اضافه کرد: نگرانی ما این است که ظرفیت کشور ما و بویژه بنگاه‌های اقتصادی ما چندان برای این کار و به ویژه برای مشارکت اقتصادی با این کشورها فراهم نشده است لذا ممکن است که این روند به انعقاد تفاهمنامه‌ها و قراردادهای غیرمفیدی بینجامد.

جلال‌پور با بیان اینکه بنگاه‌های ما در شرایط سخت اقتصادی پیش از توافق قرار دارند، تصریح کرد: نگرانی دیگر ما این است که این هیات‌های خارجی در شرایطی به کشور ما می‌آیند که فعالان اقتصادی ما با فشارها و گرفتاری‌های متعددی دست و پنجه نرم می‌کنند و از این رو ممکن است در شرایط نابرابری در مقابل هیات‌های خارجی قرار گرفته و هر آنچه آنها بخواهند، بپذیرند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با بیان اینکه باید فضای مناسبی برای مذاکره بدون دغدغه بخش خصوصی و انعقاد قرارداد با سرمایه گذ‌اران فراهم شود،گفت: برای استفاده بهتر از شرایط پساتحریم باید کشور به سرعت از رکود اقتصادی خارج و وارد رونق اقتصادی شود.

منبع: ایسنا

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید