بررسی بزرگترین پرونده فساد مالی در تاریخ سازمان ملل | اتاق خبر
کد خبر: 151867
تاریخ انتشار: 16 مهر 1394 - 13:04
رئیس سابق مجمع عمومی سازمان ملل متهم به دریافت رشوه 3/1 میلیون دلاری از یک تاجر چینی...
رئیس سابق مجمع عمومی سازمان ملل متهم به دریافت رشوه 3/1 میلیون دلاری از یک تاجر چینی

جان اش، رئیس سابق مجمع عمومی سازمان ملل، روح خود را به ساعت‌های رولکس، یک ماشین بی‌ام دبلیو و یک زمین بسکتبال فروخت تا بزرگترین رسوایی تاریخ سازمان ملل را رقم بزند. او به همراه چهار نفر دیگر که تصور می‌شود همدستانش باشند، متهم است، 3/1میلیون دلار از یک تاجر چینی رشوه گرفته است.

افشای این پرونده فساد مالی سران سازمان ملل را شوکه و شرمسار ساخته است. بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل گفته‌است، این رسوایی موجب تشویش و شوک او شده‌است.

به گزارش سی‌ان‌ان، پریتا بهارارا، دادستان فدرال امریکا در نیویورک با اعلام خبر بازداشت جان اشه، رئیس سابق مجمع عمومی سازمان ملل که در یک سال گذشته نیز مقیم دائم سازمان ملل در آنتیگوا و باربودا در حوزه کارائیب در امریکای مرکزی بوده‌است، گفت: اشه روح خود و این سازمان بین‌المللی را فروخت تا یک رشوه 3/1 میلیون دلاری بگیرد و آن را صرف خرید چند ساعت رولکس و یک اتومبیل بی‌ام‌دبلیو و یک زمین بسکتبال کند.

وی تأکید کرده است: این پرونده نشان می‌دهد فساد نه تنها دولت‌های محلی کوچک که حتی مقامات سازمان بزرگی مثل سازمان ملل را درگیر خود کرده است. دادستان‌ها می‌گویند که اشه از موقعیت خود به عنوان مقیم دائم سازمان ملل به نمایندگی از آنتگوا و باربودا و به عنوان رئیس مجمع عمومی استفاده کرد تا یک سند رسمی سازمان ملل را در حمایت از احداث یک مرکز کنفرانس در ماکائو که آقای نگ امیدوار بود بسازد، تهیه کند. دادستان‌ها می‌گویند رشوه خواری‌های اشه مربوط به سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ است، زمانی که اشه رئیس مجمع عمومی بود. دیگر متهمان پرونده جان اش 61 ساله در پرونده اتهامی خود تنها نیست و ظاهراً اسامی 5 نفر دیگر در کنار او دیده می‌شود که یکی از آنها یک تاجر میلیاردر چینی است و نفر دوم هم سفیر سابق سازمان ملل در جمهوری دومینیکن است. تاجر میلیاردر چینی نگ لپ سنگ، 67 ساله است که 500 هزار دلار به اشه رشوه داده بوده‌است تا بتواند از طریق اشه در آنتیگوا و باربودا قراردادهای دولتی دریافت کند و سودهایی میلیونی به جیب بزند.

نگ ازماه گذشته نیز به علت پنهان‌کاری در 5/4 میلیون دلاری که به واشنگتن برده بوده است، در امریکا زندانی است. پرونده رشوه‌دهی‌های این فرد بسیار قطورتر از آن چیزی است که به اشه داده بوده است. او قصد داشته در ماکائو یک سالن بزرگ کنفرانس برای سازمان ملل بسازد. این مرکز کنفرانس قرار بود به عنوان محل عملیات اقماری سازمان ملل فعالیت کند.

البته او تنها کسی نبوده که اشه از وی رشوه گرفته است. او بیش از 800 هزار دلار نیز از چند تاجر چینی دیگر گرفته بوده. بر اساس اطلاعات مندرج در این پرونده او بخشی از این پول‌ها را به نخست وزیر پیشین آنتیگوا داده بوده است. وی همچنین متهم است در اظهارنامه مالیاتی خود به دریافت این پول‌ها اشاره نکرده است و مبلغ یک میلیون و دویست هزار دلار موجودی حساب خود را به بازرس مالیاتی اعلام نکرده است. رشوه ها کجا رفت؟ اش به این ترتیب 3/1 میلیون دلار اخاذی کرد که بازجویان و دادرسان پرونده مشخص کرده‌اند که او چگونه این پول‌ها را خرج می‌کرده است. اشه و 850 دلار صرف اقامت در هتلی در نیواورلئانز،  30هزار دلار هزینه ساخت یک زمین بسکتبال شخصی در خانه‌اش،  54 هزار دلار برای خرید چند ساعت رولکس، 40هزار دلار برای یک اتومبیل بی‌ام دبلیو، 59هزار دلار صرف خرید لباس و 69 هزار دلار صرف یک باشگاه تعطیلات کرده است. دادستان‌های نیویورک می‌گویند، جان اشه با کمک به نگ لپ سنگ سازمان ملل را تبدیل به سکویی برای سودجویی کرد.

دیگر متهمان این پرونده عبارتند از: جف یین 29ساله، شی وی یان 57 ساله، فرانسیس لورنزو 48ساله که سفیر جمهوری دومینیکن است و هئیدی هونگ پیائو 52 ساله. تحقیقات در این خصوص ادامه دارد و ممکن است، بازداشت‌های دیگری نیز صورت بگیرد. لازم به ذکر است، جان اشه، ‌سفیر آنتیگوا و باربودا در سازمان ملل،‌ژوئن 2013 به عنوان رئیس شصت و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد که بین سپتامبر 2013 و سپتامبر 2014 برگزار شد،‌ انتخاب گردید.

منبع: روزنامه ایران

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید