دغدغه امروز رژیم صهیونیستی «جمهوری اسلامی» است | اتاق خبر
کد خبر: 153975
تاریخ انتشار: 21 مهر 1394 - 07:00
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ایران از کشور و مردم فلسطین حمایت می‌کند، زیرا فلسطین مورد ظلم قرار گرفته و باید از آن دفاع کرد و به همین دلیل است که دغدغه اسرائیل امروز ج...
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ایران از کشور و مردم فلسطین حمایت می‌کند، زیرا فلسطین مورد ظلم قرار گرفته و باید از آن دفاع کرد و به همین دلیل است که دغدغه اسرائیل امروز جمهوری اسلامی ایران است.

علی لاریجانی عصر امروز در دیدار با سردبیران و مدیران مسئول رسانه های مهم جهان عرب اظهار داشت: ۳۶ سال پیش ایران کشوری متحد با اسرائیل بود و نفت بدان کشور صادر می کرد، اما با پیروزی انقلاب اسلامی این ارتباط به طور کامل قطع و ایران کشوری متحد با کشورهای اسلامی شد.

وی افزود: ایران از کشور و مردم فلسطین حمایت می کند، زیرا فلسطین کشوری مظلوم است که مورد ظلم قرار گرفته و باید از آن دفاع کرد و به همین دلیل است که دغدغه اسرائیل امروز جمهوری اسلامی ایران است.

رئیس مجلس در خصوص ارتباط ایران با سوریه و کشورهای عربی گفت: علایق و پیوندهای تاریخی، دینی، سیاسی و فرهنگی میان ایران و کشورهای عربی وجود دارد و نگاه ایران به امت اسلامی یک نگاه استراتژیک است و این را عامل عزت‌مندی امت اسلامی می‌داند، اما از آن طرف کشورهایی هستند که تلاش دارند بین ایران و کشورهای اسلامی اختلاف بیندازند.

لاریجانی اظهار داشت: یک روز مسئله شیعیان و سنی ها را به وجود می آورند و وقتی ما در جنگ ۳۳ روزه به امت حزب الله کمک کردیم، گفتند که چون اینها شیعه بودند ایران از آنها حمایت کرده است و حتی اطلاعات را به اسرائیلی ها می‌دادند، در صورتی که بحث ما شیعه و سنی نبوده است و اگر اینگونه بود چرا ما از حماس حمایت می‌کنیم.

وی تصریح کرد: برخی از قدرت ها سعی دارند در بین کشورهای عربی طرح ایران‌هراسی را به اجرا در بیاورند و اینکه ایران دارای قدرت نظامی زیادی است که مرزهای شما را تهدید می کند، اما سوال ما این است که جمهوری اسلامی ایران در سال های گذشته به کدام کشور تاکنون حمله کرده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با یادآوری جنگ ایران و عراق اظهار داشت: در زمان صدام حسین، عراق را تحریک کردند که به ایران حمله کند و اکثر کشورهای عربی با عراق هم‌پیمان شدند و فقط کشورهای محدودی مثل سوریه کنار ایران ایستادند، ولی بعد از اتمام جنگ ما تلافی نکردیم و حتی هنگام حمله به کویت، به آنها کمک کردیم.

لاریجانی در خصوص اختلاف میان کشورهای اسلامی متذکر شد: این درگیری میان شیعه و سنی یک اختلاف داخلی نیست، زیرا در عراق سال ها این دو گروه در کنار هم زندگی مسالمت‌آمیزی داشتند و همه ما خوب می دانیم که اختلافات موجود از کجا ریشه گرفته است.

وی معادلات بین‌المللی و منطقه ای را در حال تغییر دانست و گفت: در زمان بحران مهم این است که ما درک درستی از شرایط موجود داشته باشیم و در این وضعیت ژله‌ای منطقه، بتوانیم کنار هم قرار بگیریم و به هم کمک کنیم.

اروپایی ها برای پناه دادن به ۳۰۰ هزار آواره کلی سر و صدا راه انداخته‌اند

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه حمایت ایران از مردم عراق، سوریه، افغانستان و سایر کشورها را در جهت مبارزه با تروریسم و ایجاد امنیت و ثبات پایدار و حفظ تمامیت ارضی و یکپارچگی این کشورها دانست و خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران معتقد است تنها راه حل بسیاری از مشکلات منطقه مانند سوریه و بحرین، از طریق گفتگوهای داخلی است و دخالت دیگر کشوری نمی‌تواند به امور داخلی آنها کمک کند.

وی تصریح کرد: امنیت منطقه تنها از طریق همکاری و مودت میان کشورهای داخل منطقه و بدون دخالت قدرت های غربی باید تأمین شود؛ زیرا کشورهای غربی به دنبال منافع خودشان در منطقه هستند.

لاریجانی در خصوص گروه تروریستی طالبان گفت: زمانی از خانم «بی‌نظیر بوتو» نخست وزیر اسبق پاکستان که به شهادت رسید، پرسیدند که چرا شما طالبان را به وجود آوردید و وی در جواب آنها گفت که سر منبع یک مثلث به وجود آورنده طالبان هستند که پاکستان یک ضلع آن است. آمریکا و انگلیس طراح و به وجود آورنده این گروه بود و امارات و سعودی ها هم حامی مالی آنها بودند.

رئیس مجلس با اشاره به نتایج مخرب جنگ و آوارگی هزاران انسان و دوری از خانه و کشورشان، اظهار داشت: ایران سال‌هاست که پناهگاه بیش از دو میلیون آواره بوده است و تا کنون هیچ کس از ما سوال نکرده که چگونه و با چه پشتوانه ای هزینه این‌ها تامین می شود، اما اروپایی‌ها که به ۲۰۰ – ۳۰۰ هزار آواره پناه داده اند، کلی سر و صدا به راه انداخته و هیاهو به پا می‌کنند.

وی در پاسخ به سوالی در مورد روابط ایران و عربستان گفت: ما همیشه به دنبال آن هستیم که با کشورهای منطقه بالاخص کشورهای اسلامی روابط دوستانه و برادرانه ای داشته باشیم، اما اکنون مسائلی پیش آمده که برای ما قابل توجیه نیست. اختلاف با عربستان سر جزایر نیست، چون سوابق آن موجود است اما بمباران کشور ضعیفی مثل یمن برای ما توجیهی ندارد. چرا یک کشور مسلمان باید یک کشور مسلمان دیگری را موشک باران کند.

لاریجانی تصریح کرد: مشکل کشورهای درگیر جنگ با دخالت نظامی و سیاسی دیگر کشورها قابل حل نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین در خصوص نحوه فعالیت احزاب در کشور گفت: در ایران احزاب مختلفی فعالیت دارند و همه می توانند برای انتخابات کاندیداهای خودشان را معرفی کنند و منعی برای حضور آنها وجود ندارد.

اختلاف‌نظرها در مجلس درباره طرح برجام جدی است

وی درپاسخ به سوالی در مورد طرح برجام و توافق هسته ای اظهار داشت: در پارلمان بحثهای خیلی جدی بر روی توافق هسته ای صورت گرفت و اختلاف نظرها هم در این خصوص جدی است و به همین دلیل کمیسیون برای این منظور تشکیل شد و گزارشش در صحن علنی قرائت شد.

لاریجانی در ادامه افزود: کلیات طرح برجام هم در مجلس به تصویب رسید و از روز سه‌شنبه بررسی جزئیات آن آغاز می شود و امیدواریم که بتوانیم با بررسی کارشناسانه هر چه سریعتر در خصوص جزئیات به جمع‌بندی برسیم.

گفتنی است که در این خصوص جلسه سردبیران و مدیران مسئول رسانه های مهم جهان عرب از جمله الاهرام، الدیار، النحار، الثوره، الرای، الوفاق و سرکیس نعوم روزنامه‌نگار برجسته عرب حضور داشتند.

منبع: مهر

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید