وام‌های اعطایی به فولکس واگن پس گرفته می‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 154129
تاریخ انتشار: 21 مهر 1394 - 15:12
رییس بانک سرمایه گذاری اروپا به یک روزنامه آلمانی گفت: این بانک احتمال مورد استفاده قرار گرفتن وامهای اعطایی به فولکس واگن برای تقلب در تستهای آلایندگی خودروهای دیز

رییس بانک سرمایه گذاری اروپا به یک روزنامه آلمانی گفت: این بانک احتمال مورد استفاده قرار گرفتن وامهای اعطایی به فولکس واگن برای تقلب در تستهای آلایندگی خودروهای دیزلی را بررسی خواهد کرد و در صورت احراز این موضوع، ممکن است طلب معوق خود از این شرکت را پس بگیرد.

به گزارش اتاق نیوز به نقل از ایسنا، روزنامه زودویچه سایتونگ به نقل از ورنر هویر نوشت: بانک سرمایه گذاری اروپا ممکن است از رسوایی تقلب فولکس واگن در تست آلایندگی خودروها ضربه بخورد زیرا این بانک باید با وامهایش به بعضی از اهداف تغییرات جوی عمل کند.

فولکس واگن که بزرگترین خودروساز اروپاست، اقرار کرده در تست آلایندگی خودروهای دیزلی در آمریکا تقلب کرده است و وزیر حمل و نقل آلمان هم اعلام کرده این شرکت در اروپا هم خودروهایش را دستکاری کرده است.

طبق گزارش زودویچه سایتونگ، بانک سرمایه گذاری اروپا از سال 1990 وامهایی به ارزش حدود 4.6 میلیارد یورو (5.2 میلیارد دلار) به فولکس واگن داده است که بعضی از آنها برای طراحی موتورهایی با آلایندگی کمتر و کارخانه‌های تولید در آمریکای جنوبی بوده است.

از رقم مذکور یک میلیارد و 800 میلیون یورو هنوز بازپس داده نشده است.

رییس بانک سرمایه گذاری اروپا در حاشیه نشست صندوق بین المللی پول در شهر لیمای پرو گفت: این بانک تحقیقات دقیقی درباره اینکه این پول صرف انجام چه کاری در فولکس واگن شده است، انجام خواهد داد و اگر دریابد این پول صرف اهداف دیگری بجز موارد مورد نظر شده است ممکن است اقدام به پس گرفتن پول مذکور نماید.

بر اساس گزارش رویترز، وی همچنین اظهار کرد از فولکس واگن بسیار مایوس شده است و اضافه کرد: ممکن است روابط بانک سرمایه گذاری اروپا با این خودروساز از این رسوایی شدیدا آسیب ببیند.

زودویچه سایتونگ و شبکه‌های تلویزیونی ان دی آر و دبلیو دی آر بدون اشاره به منابع خود گزارش داده اند مارتین وینترکورن، مدیرعامل سابق فولکس واگن که بر سر این رسوایی ناچار به کناره گیری از سمتش شد، از سمتهای دیگرش در این شرکت کنار خواهد رفت.

انتظار می‌رود این استعفاها تا چند روز آینده با انجام چند مرحله رسمی صورت بگیرند. گفته می‌شود تصمیم مذکور در پی فشار ایالت ساکسونی سفلی - که دومین سهامدار بزرگ فولکس واگن است - بر مدیرعامل سابق این شرکت گرفته شده است.

وینترکورن مدیر اجرایی پورشه، رییس هیات مدیره برند لوکس آئودی و اسکانیا و گروه تازه تاسیس "شرکت کامیون و اتوبوس" است.

فولکس واگن اعلام کرده است هر گونه تصمیم درباره حضور آتی وینترکورن بر عهده هیات نظارتهای شرکتهای مذکور است.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید