سالانه 300 هزار تن خرما تولید می کنیم | اتاق خبر
کد خبر: 1542
تاریخ انتشار: 30 تیر 1390 - 09:53

محسن رشید فرخی رئیس انجمن خرمای کرمان در مصاحبه با خبرنگار اتاق نیوز در مورد تولید و صادرات خرما در شهر کرمان صحبت کرد  و با بیان این که یک سوم تولید خرمای کشور و بیش از پنجاه درصد صادرات خرما  متعلق به استان کرمان است ؛گفت:سالانه 300 هزار تن  خرما تولید  می کنیم که از این میزان  180 هزار تن در بم و 120 هزار تن در جیرفت  تولید می شود. علاوه بر این ده هزار تن تولید خرمای متفرقه در شهرستان های دیگر این استان  داریم.

وی همچنین اضافه کرد: تولید خرما در سال جاری  روند خوبی طی کرده ،به گونه ایی  که نسبت به سال قبل ده تا پانزده درصد رشد داشته است. خوشبختانه امسال با مسئله آفت مواجه نشدیم .

وی با اشاره به این که به لحاظ مرغوبیت ،خرمای کرمان  رتبه اول دنیا  را به خود اختصاص  داده است:اظهار داشت:سال قبل خرما با افت قیمت مواجه شد اما در سال جاری با کمک اتاق بازرگانی کرمان و انجمن خرما توانستیم قیمت آن را متعادل نگه داشته  و محصول امسال را به طور کامل به فروش برسانیم . خوشبختانه  امسال نگرانی انباشت محصولات در سرد خانه ها را هم نداشتیم.

وی سپس به بیان مشکلات خرما کاران پرداخت و گفت: مشکلات خرما کاران هم اکنون بیشتر در زمینه افزایش هزینه حامل های انرژی است  که باعث  افزایش قیمت تولید و قیمت تمام شده خرما می شود . تنها از طریق پرداخت یارانه های انرژی به کشاورزان و سرد خانه دارها،  می توان قیمت تولید را متعادل  نگه داشت . همچنین از دولت تقاضا داریم قیمت حامل های انرژی را به صورت یارانه ای به  کشاورزان و سرد خانه دارها بپردازد.

وی در مورد صادرات این محصول افزود:خوشبختانه صادرات خرما روند خوبی داشته  و  تا کنون  حدود 20 هزار تن  خرما از کرمان صادر شده است.البته  سعی داریم از طریق برنامه های بلند مدت و ایجاد نمایشگاه و شرکت در مجامع و کنفرانس های بین المللی صادرات خرما را افزایش دهیم .

وی ادامه داد: ما در ایران سالانه حدود یک میلیون تن تولید خرما داریم که در حدود 50 تا 100هزار تن آن صادر می شود .تلاشمان بر این است تا  صادرات این محصول را به حدود یک سوم این مقدار برسانیم و  امید وارم از طریق انجام  برنامه های بلند مدت وبا حمایت اتاق بازرگانی و دولت به این مهم دسترسی پیدا کنیم.

انتهای پیام

  

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید