راه‌اندازی پایانه صادراتی ماکو در هفته آینده | اتاق خبر
کد خبر: 154750
تاریخ انتشار: 22 مهر 1394 - 14:58
مدیرعامل منطقه آزاد ماکو از احداث پایانه صادراتی ماکو تا حدود یک هفته آینده خبر داد و کاستن از مشکلات فراروی صادرات، تسهیل امورصادراتی، حمایت و حذف محدودیت زمانی در ...

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو از احداث پایانه صادراتی ماکو تا حدود یک هفته آینده خبر داد و کاستن از مشکلات فراروی صادرات، تسهیل امورصادراتی، حمایت و حذف محدودیت زمانی در امر صادرات را از مهم ترین اهداف آن برشمرد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایسنا حسین فروزان با بیان اینکه پایانه صادراتی ماکو در مساحت 120 هزار مترمربع ساخته شده است اظهار کرد: از آنجایی که مناطق آزاد در راستای چشم‌اندازها و اهداف کلان کشور در مسیر توسعه و عمران نقش مهمی را ایفا می‌کنند، منطقه آزاد ماکو به منظور کاستن از مشکلات فراروی صادرات اقدام به ایجاد پایانه صادراتی کرده که بیش از 20 میلیارد تومان برای این پایانه هزینه شده و کمک موثری برای صادرات در مرز بازرگان خواهد بود.

وی با بیان اینکه صادرات به عنوان موتور محرکه اقتصاد و رمز بقای کشورها در بازارهای جهانی نقش مهمی را در عرصه اقتصاد جهانی ایفا می‌کند گفت: با توجه به اهمیت صادرات و توسعه آن جهت رسیدن به رشد اقتصادی مطلوب باید کلیه دستگاه‌های اجرایی و قانون‌گذار با لحاظ کردن مدیریت زمان و با دقت به محل بررسی و موانع موجود بر سر راه توسعه صادرات و تسهیل امور مرتبط با آن بپردازند؛ به ویژه در شرایط کنونی که قیمت نفت در بازارهای جهانی با کاهش چندانی مواجه است، موضوع صادرات برای ایران امری مقدس به حساب می‌آید.

فروزان تصریح کرد: در روز ملی صادرات باید این موضوع تشریح شود که منافع صادرات بیش از آن که نصیب صادر‌کننده شود برای کل کشور ارزنده است. از نظر اقتصاد کلان افزایش صادرات سبب ایجاد فرصت‌های شغلی جدید شده و رشد اقتصادی را رونق داده و درآمدهای مالیاتی به همراه دارد. همچنین از سویی تراز پرداخت‌ها را نیز بهبود می بخشد.

وی خبر داد: سازمان منطقه آزاد ماکو قصد دارد برای اولین بار در کشور عملیات تخلیه، بارگیری و ترانشیپمنت کالاهای صادراتی را به صورت شبانه‌روزی انجام دهد.

به روز نبودن سیستم کارخانه‌ها عامل بالابودن قیمت تمام شده کالا

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو همچنین با بیان اینکه متاسفانه قیمت تمام شده کالا در کشور ما بالاست، به روز نبودن سیستم کارخانه‌ها را از جمله عوامل تاثیر‌گذار بر آن برشمرد.

چند سال است که از صادرکنندگان حمایت نمی‌شود

وی با بیان این‌که توسعه صادراتی نقش مهمی در اقتصاد کشور داشته و در روز ملی صادرات باید برنامه‌های مهم صادراتی اعلام شده و در عمل نیز اجرایی شود، تاکید کرد: متاسفانه چند سال است که از صادرکنندگان حمایت نمی‌شود و آنها از نظر بیمه‌های عمومی با مشکلاتی مواجه هستند. به اعتقاد من در مباحث مدیریتی، دولت باید حمایت های لازم را انجام دهد، چون در حال حاضر نرخ سود تسهیلات 23 یا 24 درصد است.

ضرورت حمایت های مالیاتی از صادر‌کنندگان

فروزان همچنین با بیان این‌که ثبات قیمت دلار نیز به موضوع صادرات کمک زیادی می‌کند، افزود: در مباحث مالیاتی باید حمایت های مالیاتی از صادر‌کنندگان صورت گیرد. به عنوان مثال کشور چین به میزان بهره بانکی از صادر‌کنندگانش، مالیات دریافت نمی‌کند.

وی در عین حال بیان کرد: در حال حاضر بیشتر صادرات ما در بحث مواد اولیه و پتروشیمی است که اگر همه اینها در داخل کشور به محصول نهایی تبدیل شده و صادر شود بسیاری از مشکلات ما حل می‌شود و صادر‌کنندگان می‌توانند موفق‌تر عمل کنند.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید