نسخه جدید چین برای بهبود اوضاع اقتصادی دنیا | اتاق خبر
کد خبر: 155081
تاریخ انتشار: 23 مهر 1394 - 09:16
رییس جمهوری خلق چین اعلام کرد که مشکلات جهان بخصوص در عرصه اقتصادی آنقدر فزاینده شده که دیگر یک کشور به تنهایی قادر به حل آن نیست بلکه برای عبور از آن باید به تبادل ان
رییس جمهوری خلق چین اعلام کرد که مشکلات جهان بخصوص در عرصه اقتصادی آنقدر فزاینده شده که دیگر یک کشور به تنهایی قادر به حل آن نیست بلکه برای عبور از آن باید به تبادل اندیشه و گفت وگو روی آورد.
«شی جین پینگ» که در نشست مطالعات اعضای کمیته مرکزی حزب حاکم چین سخن می گفت، اظهار داشت که امروز بیشتر از هر زمان دیگری دنیا و کشورها به گفت وگو و تبادل اندیشه نیاز دارند. وی خاطرنشان کرد که مشکلات دیگر به مرزها محدود نمی شود و به همین دلیل است که یک کشور از حل آنها به تنهایی عاجز است. رییس جمهور چین که کشورش وارد یک دوره بحران اقتصادی شده، گفت که شرایط اقتصادی دنیا تغییر کرده و وضعیت خوبی ندارد. «شی» همچنین یادآور شد که باید بنشینیم و عقل هایمان را روی هم بگذاریم و برای عبور از این دوران و بهبود اقتصاد جهان و یافتن روش های اصلاحی کاری انجام دهیم. به باور رییس جمهوری چین، سالیان متمادی است که دنیا با روش های یکسان و نظمی یکجانبه اداره شده؛ اما حالا قدرت های نوظهور دیگری هم وجود بوجود آمده اند که باید به آنها نیز توجه شود. وی گفت که دیگر زمان رقابت با یکدیگر و یا رویارویی نظامی و درگیری برای کسب قدرت به پایان رسیده و باید بر اساس قواعد و نظم نوینی که تعریف شده، بناهای تازه ای ایجاد کرد تا اقتصاد و شرایط دنیا بهتر شود. تلویزیون مرکزی چین در گزارشی به نقل از رییس جمهور این کشور آورده است: چین برای برون رفت از این وضعیت و با توجه به منافع مشترک کشورها برنامه احیای جاده ابریشم و ایجاد بانک توسعه زیرساختی سرمایه گذاری آسیایی را مطرح کرده است. این گزارش می افزاید، اقتصادهای نوظهور و مکمل یکدیگر باید صدای رساتری برای دنیا داشته باشند و در زمینه های مالی و اقتصادی بیشتر همکاری کنند. رییس جمهور چین همچنین از بروز مشکلات و چالش های بسیار بزرگ در جهان از جمله رشد تروریسم نیز سخن گفت و از نبود امنیت غذایی، تحولات اقلیمی، مشکلات بخش انرژی، بیماری های مسری و همچنین هجوم سایبری و به خطر افتادن امنیت شبکه اینترنت و اطلاع رسانی در دنیای کنونی به شدت ابراز نگرانی کرد. وی گفت که در این شرایط چین باید هم حافظ منافع خود و هم حراست کننده منافع اقتصادی کشورهای در حال رشد باشد و با حمایت گرایی های یکجانبه تجاری مقابله کند. رشد اقتصادی سالانه چین در پنج سال گذشته از 2011 تا 2015 میلادی حدود 8 درصد اعلام شده است که از میانگین 2.5 درصدی رشد اقتصادی دنیا به مراتب بالاتر بوده است.
کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید