مهم‌ترین دغدغه‌های صادرکنندگان و بهترین شیوه‌های حمایتی | اتاق خبر
کد خبر: 156289
تاریخ انتشار: 26 مهر 1394 - 13:42
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران به تشریح برخی دغدغه‌ها و مشکلات صادرکنندگان در آستانه روز ملی صادرات پرداخت و گفت که دولت می‌تواند با جوایز صادراتی و پرداخت...

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران به تشریح برخی دغدغه‌ها و مشکلات صادرکنندگان در آستانه روز ملی صادرات پرداخت و گفت که دولت می‌تواند با جوایز صادراتی و پرداخت وام‌ با بهره پایین از صادرکنندگان حمایت کند.

احمد کیمیایی اسدی اظهارکرد: یکی از دغدغه‌های اصلی صادرکنندگان در سال‌های اخیر وجود تحریم‌هایی بود که سیستم بانکی را با اخلال روبرو کرد و صادرات‌ کشور را به سمت صادرات سنتی و پیله‌وری سوق داد و شرایط را به گونه‌ای رقم زد که صادرکنندگان ما تنها خود را به کشور‌های اطراف محدود کرده بودند.

وی افزود:با توافق صورت گرفته امیدواریم این مشکل برطرف شود و صادرکنندگان بتوانند هدف‌گذاری بهتری برای صادرات سایر کشور‌ها داشته باشند.

کیمیایی به برخی دیگر از مشکلات صادرکنندگان اشاره کرد و ادامه داد: به طورکلی قیمت تمام شده کالا‌ با توجه به شرایط زیر‌ساخت‌ها در کشور ما بالاست و بخش تولید ما برای تامین نقدینگی با مشکل روبرو است. امروز یکی از اصلی‌ترین خواسته‌های صادر‌کنندگان این است که دولت برای ایجاد توان رقابتی از صادرکنندگان حمایت کند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران عنوان کرد:در کشور‌های همسایه دولت‌ها از صادر‌کنندگان با روش‌هایی حمایت می‌کنند. در کشور‌ ما هم دولت می‌تواند با جوایز صادراتی و پرداخت وام‌های با بهره پایین به صادرکنندگان این حمایت را انجام دهد. اگر این حمایت از سوی دولت انجام نگیرد احتمالا اهداف صادراتی به ویژه صادرات غیر نفتی محقق نخواهد شد. باید قوانینی وجود داشته باشد که پول را با بهره پایین‌تر در اختیار صادرکنندگان قرار دهد.

کیمیایی درعین حال تصریح کرد که دولت به دلیل مشکلاتی که در بودجه با آن‌ها روبرو است در پرداخت جوایز صادراتی به صادرکنندگان نیز با مشکل مواجه است و از این جهت دولت باید حمایتی را از صادرکنندگان انجام دهد که عملی باشد و تنها در حد شعار باقی نماند.

وی همچنین تک نرخی شدن ارز را یکی دیگر از دغدغه‌های اصلی صادر‌کنندگان دانست و گفت که واقعی شدن نرخ ارز تاثیر مهمی در روند صادراتی خواهد داشت.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی درباره برگزاری روز ملی صادرات گفت: روز ملی صادرات می‌تواند دلگرمی برای صادرکنندگان باشد و فرصتی برای تبادل نظرات و اطلاعات باشد و صادرکنندگان می‌توانند به یکدیگر حوزه‌های جدید معرفی کنند. همچنین با حضور مقامات دولتی در این مراسم مشکلات دو طرف مطرح می‌شود که می‌تواند به بهبود روند صادرات کمک کند.

منبع: ایسنا

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید