اجرای بسته اقتصادی حرکت بر لبه تیغ است | اتاق خبر
کد خبر: 156392
تاریخ انتشار: 26 مهر 1394 - 13:43
نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین بسته سیاست‌های دولت برای "تسریع در رونق اقتصادی" را حرکت بر لبه تیغ عنوان و اظهار کرد: در این بسته امکان رفتن به سوی رکود عمیق‌تر و...

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین بسته سیاست‌های دولت برای "تسریع در رونق اقتصادی" را حرکت بر لبه تیغ عنوان و اظهار کرد: در این بسته امکان رفتن به سوی رکود عمیق‌تر و از سوی دیگر تورم لجام گسیخته وجود دارد و بهترین اقدامی که می‌توان در این بسته جدید دنبال کرد، پرداخت بدهی‌های دولت است.

مجیدرضا حریری ‌گفت: بیش از 15 ماه است از رونمایی بسته خروج غیر تورمی از رکود می‌گذرد؛ بسته‌ای که تا پایان سال 1394 طراحی شده بود. بسته قبلی بر اساس تحریک تقاضای خارجی تدوین شده بود و بیشتر مبتنی بر صادرات بود اما به دلیل اینکه شرایط داخلی اقتصاد و همچنین اقتصاد جهانی در آن دیده نشده بود آن بسته شکست خورد و اجرا نشد.

وی افزود: اکنون همان تیم قبلی که بسته قبلی را طراحی کرده بودند و در آن مقطع اعتقاد داشتند که باید تحریک تقاضای خارجی انجام شود در حال حاضر به نتیجه عکس آن رسیده‌اند و معتقدند باید بازار داخلی را تحریک شود. به اعتقاد من بسته جدید حرکت بر لبه تیغ است؛ به این معنی که در آن امکان رفتن به سوی رکود عمیق‌تر و از سوی دیگر تورم لجام گسیخته وجود دارد.

رییس سابق کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران درباره ضرورت‌های توجه به مکانیزم‌های اجرای بسته جدید دولت عنوان کرد: بسته جدید بسیار کوتاه مدت است و برای همین باید تمام مکانیزم‌های اجرای آن طراحی شده باشد. اگر قرار باشد بخواهیم مکانیزیم اجرایی آن در آینده تعریف شود فرصتی برای اجرای این بسته باقی نمی‌ماند و شش ماهه به پایان می‌رسد.

خطر سفته بازی با وام‌ها و خرید و فروش‌های سوری

حریری با اشاره به برخی چالش‌های پیش روی این بسته جدید اقتصادی تصریح کرد: در بسته جدید در نظر گرفتن هر نوع ارز و وام ارزان قیمت و پرداخت هر یارانه‌ای به هر بخش اقتصادی می‌تواند منجر به رانت و فساد شود، چرا که به طور کلی زمانی که قیمت غیر واقعی اعلام می‌شود صف تقاضای کاذب برای آن تشکیل می‌شود. خطری که در حال حاضر وجود دارد سفته بازی با وام‌ها و خرید و فروش‌های سوری است که پیش از این هم شاهد بوده‌ایم.

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین ادامه داد: در عین حال یک سوال اصلی در این بسته باقی می‌ماند، اینکه که چگونه هم در بسته سال گذشته که نگاه به بیرون، تحریک تقاضای صادراتی و تقویت صنایع پیشران داشت و هم بسته جدید که در نقطه مقابل بسته قبلی قرار دارد و هدف آن تحریک تقاضای داخل است خودرو وجود دارد و مورد حمایت است، مشخص نیست که چرا خودرو می‌تواند در هر دو سیاست متضاد مورد حمایت قرار بگیرد، به نظر می‌رسد خودرو همیشه باید از حمایت ویژه برخوردار باشد.

راه نجات اقتصاد کشور، پرداخت بدهی‌های دولت است

حریری در بخش دیگری از صحبت‌هایش به بیان راهکاری برای خروج از رکود در بسته جدید اقتصادی پرداخت و گفت: به نمی‌رسد که بتوان در شش ماه از رکود خارج شد اما به اعتقاد من بهترین و تنها کاری که می‌توان در این بسته جدید دنبال کرد، پرداخت بدهی‌های دولت است؛ راه نجات اقتصاد کشور این است که دولت بدهی‌های خود را پرداخت کند.

وی اضافه کرد: راه اساسی که تورم‌زا نیست و می‌تواند باعث رونق اقتصادی و گردش پول بیشتر شود، این است که دولت بدهی‌های داخلی خود را به بدهی‌ خارجی تبدیل کند؛ یعنی دولت از صندوق‌ها و بانک‌های بین‌المللی بر اساس ذخیره‌های ارزی که دارد وام‌های کوتاه مدت یا بلند مدت دریافت کند. اگر دولت بتواند استقراض خارجی کند و بدهی ‌داخلی خود را به بدهی خارجی تبدیل کند با پولی که از خارجی‌ها می‌گیرد می‌تواند بدهی‌های خود را به داخلی‌ها بپردازد.

منبع: ایسنا

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید