Performancing Metrics

اصل حمایت از تولید سال هاست که مغفول مانده | اتاق خبر
کد خبر: 156797
تاریخ انتشار: 27 مهر 1394 - 13:07
یک کارشناس اقتصادی معتقد است: اصل حمایت از تولید سال هاست که مغفول مانده و در حال حاضر تنها تجارت و دلالی در اقتصاد حرف اول را می زند....
یک کارشناس اقتصادی معتقد است: اصل حمایت از تولید سال هاست که مغفول مانده و در حال حاضر تنها تجارت و دلالی در اقتصاد حرف اول را می زند.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایرنا ابراهیم رزاقی گفت: متاسفانه در 25 سال گذشته یکهزار و 300 میلیارد دلار واردات داشتیم که این واردات تیری بر قلب تولید و تولیدکنندگان داخلی بوده است. وی یادآور شد: چنین وارداتی اقتصاد کشور را تا حدی ضربه پذیر کرد که حتی در دوران تحریم نتوانستیم بجای واردات با هزینه بیشتر روی پای خود بایستیم. وی ادامه داد: کشورهای غربی از نقطه ضعف ما خبر داشتند و برای همین تحریم را پیش پای ما قرار دادند و این در حالیست که می توانستیم در مدت تحریم تولیدکننده داخلی را تقویت کنیم تا گامی در جهت خودکفایی برداریم اما به غیر از واردات با هزینه بالاتر، هیچ کاری نکردیم؟ وی حجم واردات در سال های اخیر را سالانه 70 میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: 40 میلیارد دلار از این میزان، سهم کالاهای مصرفی بوده است. آیا در این سال ها نمی توانستیم به تولیدکننده داخلی بها دهیم؟ و این نشان می دهد که متاسفانه برای اقتصاد ایران در سال های اخیر کمتر فکر اساسی شده به طوری که تولیدکننده داخلی بدون حامی بوده است. این اقتصاددان گفت: حتی در سال هایی که با تحریم مواجه بودیم حدود هفت میلیارد دلار ارز ارزان به مسافران دادیم که به خارج از کشور سفر کنند. دو میلیارد دلار برای واردات خودروهای لوکس هزینه و دو میلیارد دلار نیز صرف واردات لوازم آرایشی کردیم. وی معتقد است: کشورهای غربی با تغییر الگوی مصرف به لحاظ ذهنی می توانند جامعه ای را تصرف کنند و ما دلار می دهیم تا بیشتر وارد و بیشتر مصرف کنیم و در این شرایط تولیدکننده داخلی است که ضعیف و ضعیف تر می شود. این کارشناس اقتصادی با اشاره به نقدینگی در اختیار بخش خصوصی، گفت: متاسفانه بخش عمده نقدینگی در تولید هزینه نمی شود و اغلب به سمت دلالی سوق داده می شود. رزاقی گفت: می توان تسهیلات را با یارانه به بخش تولید تخصیص داد تا بتوان تحرکی در این بخش ایجاد کرد. به گفته این اقتصاددان، عدم حمایت از تولید له کردن مردم در زیر فشارهای اقتصادی است، هم اکنون 6 میلیون خانوار در کشور مستاجر هستند و این در حالی است که میلیون ها نفر در کشور در چرخه بیکاری گرفتارند. وی اظهار داشت: در شرایطی که تولید داخلی حمایت نشود پولدارها، پولدارتر و فقیران فقیرتر خواهند شد. وی در پایان تنها راه نجات اقتصاد را حمایت واقعی از تولید عنوان کرد و گفت: دولت باید جلوی واردات کالاهای مصرفی را بگیرد و با حمایت واقعی از تولیدکنندگان عزت نفس مردم را افزایش دهد. تولید داخلی و جلوگیری از واردات بی رویه تنها راه نجات اقتصاد ایران است.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید