اصفهان در سرمایه‌گذاری‌های صنعتی کشور یازدهم شد | اتاق خبر
کد خبر: 157534
تاریخ انتشار: 28 مهر 1394 - 15:55
اتاق خبر - استان اصفهان در چهارماهه سال 94 با رشد 8 درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته و صدور 266 مجوز صنعتی و معدنی در جایگاه چهارم کشور قرارگرفت....

اتاق خبر - استان اصفهان در چهارماهه سال 94 با رشد 8 درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته و صدور 266 مجوز صنعتی و معدنی در جایگاه چهارم کشور قرارگرفت.

سینا ایرانپور انارکی - آمارهای انتشاریافته از سوی دولت نشان می‌دهد صنعت و معدن در استان اصفهان روند نزولی در پیش‌گرفته است و همچنان مسئولانه استانی موفق به ترغیب سرمایه‌گذاران به راه‌اندازی واحدهای جدید و توسعه واحدهای فعلی نشده‌اند. بار دیگر همانند چند سال گذشته همزمان با رشد صنعت در سایر استان‌ها، اصفهان از سه رقیب استانی خود جا ماند. به نظر می‌رسد تصویب قانون بهبود مستمر کسب‌وکار،  قانون خروج از رکود و شکل‌گیری ستاد تسهیل و حمایت از واحدهای تولیدی در استان نیز هنوز تأثیر چندانی در بهبود شرایط صنعت و معدن نداشته‌اند. دولت در ۴ ماهه نخست امسال با کاهش ۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴ هزار و ۹۵۳ فقره مجوز صنعتی و معدنی صادر کرد .بر اساس آخرین آمار دولت در 4 ماهه نخست امسال  4 هزار و 953 فقره مجوز صنعتی و معدنی صادر کرد که این رقم در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته با کاهش 8.9 درصدی روبه‌رو شده است. استان اصفهان در این آمار جدید در میزان سرمایه‌گذاری و تعداد مجوز به ترتیب پس از استان‌های آذربایجان شرقی، خراسان رضوی و مرکزی قرارگرفته است.

تداوم رکود باوجود رشد 10 درصدی سرمایه‌گذاری در اصفهان

حال صنعت و سرمایه‌گذاری در اصفهان خوب نیست و فعالان اقتصادی و رسانه‌ها نیز هر چه بگویند مسئولان استانی آن را سیاه نمایی می‌نامند. استان اصفهان در 4 ماهه سال 94 نیز باوجود همه وعده‌ها و گفتگوها نتوانست جایگاه خوبی در بخش سرمایه‌گذاری صنعتی و معدنی کسب کند.

آمار انتشاریافته از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد اصفهان باوجود رشد 10 درصدی سرمایه‌گذاری در 4 ماه نخست سال 94 نسبت به دوره مشابه سال گذشته اما همچنان نسبت به رقبای استانی خود جایگاه خوبی ندارد. آمار جدید نشان می‌دهد به ترتیب استان‌های کرمان با (42770 میلیارد ریال)، آذربایجان شرقی (24262 میلیارد ریال)، خراسان رضوی(22286 میلیارد ریال)، گلستان(21668 میلیارد ریال)، مرکزی(17417 میلیارد ریال)، مازندران(11896 میلیارد ریال)، تهران(11957 میلیارد ریال)، اردبیل(11221 میلیارد ریال)، خوزستان(10607 میلیارد ریال) و اصفهان با 10011 میلیارد ریال در رتبه‌های نخست تا یازدهم قرارگرفته‌اند. سقوط اصفهان از سه رتبه نخست کشوری به یازدهم بیانگر نگرانی سرمایه‌گذاران از شرایط اقتصادی و اداری این استان است.

البته باید این نکته را نیز مدنظر داشت که با توجه به تجمع صنایع بزرگ و آلوده‌کننده در استان، سرمایه‌گذاری در اصفهان پس‌ازاین باید به‌صورت هدفمند و مبتنی بر مزیت‌های استان و به‌دوراز آلودگی‌های زیست‌محیطی انجام شود بنابراین تااندازه‌ای افت سرمایه‌گذاری قابل‌پذیرش است اما کسب رتبه یازدهم شایسته استانی با پتانسیل‌های بالای سرمایه‌گذاری نیست و ازاین‌رو مسئولان استانی باید به راهکارهای متفاوتی برای جذب سرمایه در استان بیاندیشند و این روند نزولی را جدی بگیرند.

استان اصفهان در تعداد مجوز چهارم شد

مطابق گزارش‌های اعلامی از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت بیشترین تعداد مجوز صنعتی و معدنی مربوط به استان آذربایجان شرقی با سهم 4/15 درصد و سپس استان خراسان رضوی با سهم 2/8 درصد نسبت به‌کل کشور است. همچنین در مدت موردبررسی پیش‌بینی سرمایه‌گذاری 345549 میلیارد ریال است که بیشترین مقدار، مربوط به استان هرمزگان 68854 میلیارد ریال است.

بیشترین پیش‌بینی اشتغال آذربایجان شرقی (16056نفر) است. رشد سرمایه‌گذاری و اشتغال پیش‌بینی‌شده در این بازده زمانی نسبت به مدت مشابه  سال قبل در استان گلستان ثبت‌شده است.بیشترین اشتغال ایجادشده ناشی از صدور پروانه بهره‌برداری در استان تهران با 2295 نفر رقم خورده است. استان اصفهان در چهارماهه سال 94 با رشد 8 درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته و صدور 266 مجوز صنعتی و معدنی در جایگاه چهارم پس از آذربایجان با 764، خراسان رضوی با 406 و مرکزی با 267 مجوز قرارگرفته است.

1 2 3

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید