اجرای برجام؛ مشکلات حوزه معدن را حل خواهد کرد | اتاق خبر
کد خبر: 178627
تاریخ انتشار: 8 آذر 1394 - 12:56
مهدی کرباسیان معاون وزیر صنعت و رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران امروز - یکشنبه  میهمان دانشگاه صنعتی شریف بود و درباره اهمیت و نقش بخش

مهدی کرباسیان معاون وزیر صنعت و رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران امروز - یکشنبه  میهمان دانشگاه صنعتی شریف بود و درباره اهمیت و نقش بخش معدن در کشور برای دانشجویان این دانشگاه سخنرانی کرد. این مقام مسئول تاکید کرد که با اجرای برجام مشکلات حوزه معدن حل خواهد شد.

ایران از لحاظ تنوع مواد معدنی جزء 15 کشور اول دنیا قرار دارد مهدی کرباسیان در ابتدای صحبتهای خود از افت قیمت نفت و زیان آن به اقتصاد کشور سخن گفت. وی در این باره گفت: براساس امار در سال 2015 کشورهای نفت خیز در حدود 360 میلیارد دلار از دست داده اند و این روند حداقل تا چند سال آینده ادامه خواهد داشت. کرباسیان ضمن انتقاد از کم توجهی به بخش معدن در سالهای گذشته به بیان تاریخچه کوتاهی از چگونگی تاسیس عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) پرداخت. وی در ادامه صحبتهایش ضمن اشاره به جایگاه معدنی ایران در دنیا گفت: ایران از لحاظ تنوع مواد معدنی جزء 15 کشور اول دنیا قرار دارد و در حدود 68 عنصر معدنی در کشور وجود دارد. من باور دارم در صورت تلاش و سرمایه گذاری در بخش معدن می توانیم در میان 10 کشور اول از این نظر قرار بگیریم. معاون وزیر صنعت در ادامه با ذکر مثالی در مورد رونق بخش معدن در کشورهای ژاپن و کره جنوبی گفت: ژاپن و کره جنوبی علیرغم نداشتن معدن در کشور خود با وارد کردن مواد معدنی به کشور و تبدیل و صادرات آن باعث رونق بخش معدن و صنایع مربوط به آن در کشور خود می شوند و با این کار درآمد کسب می کنند. رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در مورد فولاد و علت نوسان در بازار آن گفت: در حال حاضر به علت اینکه چین از نظر اقتصادی دچار رکود و مشکل است تقاضا برای فولاد در این کشور کاهش پیدا کرده و این فلز با افت قیمت مواجه شده است. کرباسیان در ادامه دنیای آینده را دنیایی پیش بینی کرد که در آن رقابت کشورها و صنایع آنها بر سر قیمت تمام شده است. کرباسیان عوامل مختلفی را باعث مشکلات صنعت و مهمتر از آن بالا بودن قیمت تمام شده محصولات را در ایران دانست. وی در این باره گفت: علت بالا بودن قیمت تمام شده در ایران به دلیل بهره وری پائین، افزایش نیروی انسانی در بخش تولید و هدر رفتن انرژی به علت ارزان بودن آن در بخش های مختلف است. معاون وزیر صنعت در ادامه با با ذکر مثالی در مورد فناوری و روند تولید از سنگ آهن، ذخایر معدنی شناخته شده در این بخش را در حدود 2.7 میلیارد تن دانست و از معدن به عنوان رقیبی برای صنعت نفت نام برد. وی سرمایه گذاری صحیح در این بخش را عاملی برای پیشرفت این بخش خواند و نفت را محصولی خواند که با نوسان قیمت خود روی اقتصاد ایران تاثیر زیادی گذاشته است.

در کشور در حدود 100 هزار کیلومتر از نظر معدنی اکتشاف شده است کرباسیان ضمن بیان اینکه در کشور در حدود 100 هزار کیلومتر از نظر معدنی اکتشاف شده است از ایمیدرو به عنوان سازمانی نام برد که انجام 240 هزار کار اکتشافی جدید را در حوزه معدن پیشبینی کرده است. وی با ذکر مثالی در مورد بهره گیری افغانستان از تکنولوژی ماهواره ای برای اکتشاف معدن در این کشور از تحریم ها به عنوان عاملی نام برد که باعث عقب ماندگی بخش معدن ایران از نظر تکنولوژی شده است. معاون وزیر صنعت از بخش خصوصی و فعالیت های این بخش در حوزه معدن دفاع کرد و معدن را به عنوان بخشی نام برد که در اقتصاد مقاومتی می تواند از نظر ایجاد اشتغال به کشور کمک زیادی کند. وی دلیل این امر را وجود منابع معدنی در نقاط محروم دانست و گفت: این معادن می توانند با بهره گیری از نیروی کار محلی به محرومیت زدایی از نقاط کمتر توسعه یافته کشور بپردازند. کرباسیان در پایان با ارائه آماری در مورد مواد معدنی در دنیا و نقش معدن در کشور و جهان به سوالات افراد حاضر در جلسه و دانشجویان جواب داد. وی در جواب سوال خبرنگار اتاق خبر در مورد ارائه راهکار برای جلوگیری از خام فروشی در بخش معدن با ذکر مثالی از صادرات سنگ اهن به چین و افت آن در سال های اخیر گفت: خوشبختانه دولت به این بخش توجه ویژه ای دارد. در گذشته به علت ناهماهنگی که در چرخه تولید سنگ آهن به گندله و کنستانتره وجود داشت صادرات مواد خام این بخش به چین بیش از 23 میلیون تن بود و در حال حاضر 16 تن است. این نشانگر کاهش خام فروشی و افزایش تولید در کشور است. وی با اذغان به ضعف تکنولوژی و مشکل نیروی انسانی متخصص ابراز امیدواری کرد که با اجرای برجام و رونق اقتصادی این مشکلات حل شوند.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید