1.4 میلیارد لیتر آب با سیب‌زمینی‌های فاسد، خاک شد | اتاق خبر
کد خبر: 178734
تاریخ انتشار: 8 آذر 1394 - 15:00
سیب‌زمینی‌هایی که دفن شد فارغ از اینکه فاسد شده بود یا اینکه مسئولان چه تدابیری برای فساد آن می توانستند ببینند، تولیدش بر مبنای اقتصاد آب آن هم در شرایطی که کشور با...

سیب‌زمینی‌هایی که دفن شد فارغ از اینکه فاسد شده بود یا اینکه مسئولان چه تدابیری برای فساد آن می توانستند ببینند، تولیدش بر مبنای اقتصاد آب آن هم در شرایطی که کشور با بحران آب دست و پنجه نرم می‌کند، هزینه‌های هنگفتی در پی داشت که می‌توان به هدر رفتن بیش از 1.4 میلیارد لیتر آب اشاره کرد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایسنا، گرچه در هفته‌های اخیر رویکرد مسئولان وزارت جهاد کشاورزی به گونه‌ای تغییر کرده است که سیب زمینی و هندوانه پر مصرف از نظر آبی را در بررسی های اخیرشان از فهرست محصولات کشاورزی آب‌بر حذف و اعلام کردند این محصولات آب‌بر نیستند اما سال‌های سال است که کارشناسان و حتی مسئولان وزارت جهاد کشاورزی بر آب بر بودن انواع محصولات سبزی و صیفی تاکید دارند و حتی حجتی به عنوان وزیر جهاد کشاورزی بارها از پیگیری این وزارتخانه برای کاهش تولید محصولات سبزی و صیفی در فضای باز و توسعه کشت آن در فضای بسته (گلخانه) در جهت کاهش مصرف آب خبر داده است.

اما حالا سیب‌زمینی که به گفته کارشناسان با توجه به آب‌بر بودن و درآمد ارزی پایین، تولید مازاد برای صادراتش هم به صرفه نیست، مدتی است حاشیه‌ساز شده است. چراکه در این شرایط که بخش های مختلف کشور با بحران آب دست و پنجه نرم می کنند، اخباری مبنی بر دفن و امحاء 1700 تن سیب زمینی منتشر شده که البته به گفته مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و سازمان تعاون روستایی به دلیل شرایط نگهداری نادرست، قابلیت استفاده انسانی و حتی دامی را نداشته است.

اما سوال اینجاست که کمبود آب که در دولت یازدهم اهمیت پیدا کرده و شورای عالی و کمیته های ویژه برایش در بدنه دولت و وزارتخانه های جهاد کشاورزی و نیرو راه اندازی و فعال می شود، چرا باید آنقدر نادیده گرفته شود که مسئولان وزارت جهاد کشاورزی از خیر 1700 تن سیب زمینی که با میلیاردها لیتر آب تولید شده است، بگذرند؟

مگر نه اینکه به گفته کارشناسان برای تولید هر کیلوگرم سیب زمینی 860 لیتر آب مصرف می‌شود و 1700 تن سییب زمینی دفن شده یک میلیارد و 468 لیتر آب خورده است و این یعنی ما با سیب زمینی های به اصطلاح فاسد استان فارس، این حجم عظیم آب را خاک کرده ایم!

این در حالی است که دولت هزینه های میلیارد دلاری را برای اصلاح زیر ساخت های آب و خاک کشور در نظر گرفته است و این به غیر از هزینه های هنگفتی است که برای نجات دریاچه های خشک شده ایران مانند ارومیه خرج می ‌شود.

به گفته عبدالمهدی بخشنده – معاون برنامه ریزی اقتصادی وزیر جهادکشاورزی - 10 میلیارد دلار اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای اصلاح آب و خاک طی برنامه ای سه تا چهار ساله هزینه می شود و از این میزان اعتبار که تا کنون بی نظیر بوده است، 1.5 میلیارد دلار اعتبار برای احیای دشت‌های 550 هزار هکتاری ایلام و خوزستان، 500 میلیون دلار برای 46 هزار هکتار از اراضی سیستان و بلوچستان و دشت زابل و حدود هشت میلیارد دلار به صورت مشترک بین وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو برای استان‌های مرزی و شبکه‌های آبیاری و زهکشی و تجهیز و نوسازی اختصاص یافته است که در این میان برای تامین آب و شبکه‌های یک و دو وزارت نیرو و برای تجهیز و نوسازی و شبکه‌های سه و چهار وزارت جهاد کشاورزی باید این طرح را اجرا کند.

حال باید دید که وزیر جهاد کشاورزی همانگونه که شب گذشته در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد، ماجرای دفن 1700 تن سیب زمینی در استان فارس را پیگیری می کند و قصور احتمالی این امر مشخص و برخورد می‌شود؟ یا اینکه با گذر زمان، موضوع نیز به فراموشی سپرده می شود و کسی سراغی از میلیاردها لیتر آبی که با دست خودمان دفن کردیم را نمی‌گیرد؟

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید