افت 40 درصدی صادرات سالامبور | اتاق خبر
کد خبر: 179620
تاریخ انتشار: 9 آذر 1394 - 15:43
نایب رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان سالامبور و چرم درباره گفته‌های قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره خام فروشی و وضع عوارض برای مواد خام از جمله سال...

نایب رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان سالامبور و چرم درباره گفته‌های قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره خام فروشی و وضع عوارض برای مواد خام از جمله سالامبور گفت: سالامبور و وت بلو جزو مواد خام محسوب نمی‌شوند و تنها اتفاقی که بعد از وضع عوارض روی این کالاها رخ داده، کاهش 35 تا 40 درصدی این محصولات نسبت به پارسال بوده است.

محمد لاهوتی در واکنش به گفته‌های قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد خام فروشی و عدم اعتقاد دولت به صادرات مواد خام، اظهار کرد: به عنوان اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان سالامبور و چرم، سالامبور و وت بلو را ماده خام نمی‌دانیم به دلیل اینکه حدود 35 درصد پروسه تولید را در واحد‌های تولیدی طی می‌کنند.

وی افزود: میزان درخواست این محصول در بازار‌های داخلی حدود 10 درصد است و 90 درصد دیگر آن نیازمند صادرات است و امکان جذب در داخل را ندارد اما به دلیل اینکه زیر ساخت‌های لازم طی چهار دهه گذشته در این صنعت برای دام سبک که همان سالامبور و وت بلو هستند فراهم نشده است و از طرف دیگر به دلیل بالا بودن قیمت تمام شده کمبود مواد شیمیایی مرغوب در داخل و وارداتی به دلیل گران بودن و از همه مهمتر تعرفه‌های ترجیحی که در بازارهدف صادراتی برای محصولات چرمی وجود دارد همگی دست به دست هم داده است که تولیدکننده‌ صادرکننده نتواند به سمت کالای با ارزش افزوده بالا‌تر حرکت کند.

لاهوتی عنوان کرد: تنها اتفاقی که از بعد از وضع عوارض در این حیطه رخ داده است کاهش حدود 35 تا 40 درصدی نسبت به مدت مشابه است البته از سویی برای دولت درآمد ایجاد کرده اما ارزش افزوده‌ای ایجاد نکرده است. لذا اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان سالامبور و چرم ایران به دلیل وظایف قانونی خود و مشکلاتی که در این حیطه برایش به وجود آمده است و بر اساس قانون ماده 37 رفع موانع تولید، به دنبال لغو عوارض صادرات هستیم.

وی افزود: از سوی دیگر با توجه به اتفاقاتی که بعد از وضع عوارض از جمله کاهش صادرات، عدم جذب در بازار داخلی، برهم زدن قیمت‌های داخل به دلیل عرضه زیاد‌تر و همچنین با توجه به اینکه ایران 5.5 درصد سهم جهانی را از پوست دارد و کاهش صادرات آن در بازار‌های خارجی هم حضورش را کم رنگ می‌کند همگی نشان‌دهنده این موضوع است که وضع عوارض بر این کالا مغایر با ماده 37 قانون رفع موانع تولید است.

نایب رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان سالامبور و چرم اضافه کرد: طی مکاتباتی با آقای قائم مقام وزیر و دیگر مسئولان داشتیم، به دنبال لغو عوارض صادرات هستیم و اگر در سال گذشته این اتفاقات افتاد وزارت صنعت، معدن و تجارت به نظرات تشکل و اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان سالامبور و چرم توجه کافی را نداشت که امروز نتایج آن را در کاهش صادرات می‌بینیم.

منبع: ایسنا

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید