کاهش کم‌سابقه قیمت طلای جهانی | اتاق خبر
کد خبر: 179665
تاریخ انتشار: 9 آذر 1394 - 16:35
طلای جهانی در معاملات روز جاری به پایین‌ترین قیمت در حدود شش سال گذشته نزول کرد و تحت تاثیر دورنمای تغییر سیاست پولی آمریکا، به سوی بزرگترین کاهش ماهانه در دو سال و ن...

طلای جهانی در معاملات روز جاری به پایین‌ترین قیمت در حدود شش سال گذشته نزول کرد و تحت تاثیر دورنمای تغییر سیاست پولی آمریکا، به سوی بزرگترین کاهش ماهانه در دو سال و نیم گذشته پیش می‌رود.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور 0.1 درصد کاهش یافت و به 1052 دلار رسید که پایین‌ترین قیمت از فوریه سال 2010 بود.

در بازار نیویورک هر اونس طلا برای تحویل در فوریه با 0.1 درصد کاهش، 1054 دلار معامله شد.

شمش طلا با خلوص 99.99 درصد در بازار بورس طلای شانگهای 1.4 درصد سقوط کرد و به 217.60 یوان در هر گرم (1058 دلار در هر اونس) رسید.

طلا اوایل هفته گذشته به 1080 دلار صعود کرده بود اما هفته گذشته را با حدود دو درصد یا 20 دلار کاهش به پایان رساند و برای ششمین هفته متوالی کاهش یافت.

این فلز زرد از ابتدای نوامبر تاکنون 7.5 درصد کاهش قیمت داشته و به سوی بزرگترین کاهش ماهانه از ژوئن سال 2013 پیش می‌رود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، طلا از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون تحت تاثیر دورنمای افزایش نرخهای بهره در آمریکا که جذابیت سرمایه گذاری دارایی‌های بدون بازده مانند طلا را کمتر کرده و از ارزش دلار پشتیبانی می‌کند، به سوی سومین کاهش سالانه متوالی پیش می‌رود.

انتظار می‌رود آمار اشتغال ماه نوامبر که هفته جاری منتشر می‌شود، در تصمیم گیری سیاستگذاران بانک مرکزی آمریکا برای تصویب افزایش نرخهای بهره در نشست دسامبر تاثیرگذار باشد. در حالیکه بانک مرکزی آمریکا آماده تحکیم سیاست پولی خود می‌شود، بانک مرکزی اروپا در نشست روز پنج شنبه خود ممکن است برنامه خرید اوراق قرضه را برای کمک به احیای اقتصاد منطقه یورو گسترش دهد.

سرمایه گذاران در حال خارج کردن پولشان از صندوقهای سرمایه گذاری طلا هستند که به فروش گسترده این فلز ارزشمند کمک کرده است. ذخایر "اس پی دی آر گولد تراست" که بزرگترین صندوق سرمایه گذاری طلاست، روز جمعه به پایین‌ترین میزان از سپتامبر سال 2008 به این سو کاهش یافت.

قوی شدن ارزش دلار هم مانع هر گونه افزایش قیمت طلا شده است. دلار روز دوشنبه در برابر سبدی از ارزهای بزرگ به بالاترین سطح در هشت ماه گذشته صعود کرد. قوی شدن دلار آمریکا معاملات طلا را که به این ارز انجام می‌شود برای دارندگان ارزهای دیگر گرانتر می‌کند.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری 0.3 درصد کاهش یافت و به 14.04 دلار رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری 1.2 درصد کاهش یافت و به 825 دلار رسید و هر اونس پالادیم با 1.2 درصد کاهش، 544 دلار معامله شد.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید