ایران ٨٠٠ میلیون دلار طلب نفتی از یونان دارد | اتاق خبر
کد خبر: 179843
تاریخ انتشار: 9 آذر 1394 - 21:32
وزیر نفت از تعیین تکلیف پرداخت بدهی یونان ظرف چند ماه آینده تا پیش از سفر نخست وزیر این کشور به ایران خبر داد و گفت: میزان مطالبات نفتی ایران از یونان ٨٠٠ میلیون دلار ا...

وزیر نفت از تعیین تکلیف پرداخت بدهی یونان ظرف چند ماه آینده تا پیش از سفر نخست وزیر این کشور به ایران خبر داد و گفت: میزان مطالبات نفتی ایران از یونان ٨٠٠ میلیون دلار است.

به گزارش اتاق خبر به نقل از وزارت نفت، «بیژن زنگنه» امروز (دوشنبه) پس از دیدار با «نیکوس کوتزیاس» وزیر امورخارجه یونان، درباره پرداخت بدهی شرکت «هلنیک پترولیوم» آن کشور گفت: در دیدار امروز گفت وگوهایی در این زمینه انجام شد و قرار است مذاکرات فشرده برای بازپرداخت بدهی این شرکت که مربوط به پیش از اعمال تحریم هاست، ادامه پیدا کند. وی میزان بدهی این شرکت یونانی را ٧٥٥ میلیون دلار عنوان کرد و ادامه داد پیشنهادهایی درباره پرداخت بدهی ٨٠٠ میلیون دلاری تمام شرکت های این کشور مطرح شده است. زنگنه همچنین از سفر «آلکسیس سیپراس» نخست وزیر یونان، به تهران ظرف چند ماه آینده خبر داد و افزود: قرار شد تا پیش از سفر نخست وزیر یونان به تهران مشکل بدهی این کشور به ایران حل شود تا این موضوع نکته منفی در روابط دو کشور ایجاد نکند. وی درباره فروش نفت به یونان پس از لغو تحریم ها تاکید کرد آنها به خرید نفت از ایران علاقه مندند. وزیر نفت اضافه کرد: برای از سرگیری فروش نفت به یونان پس از لغو تحریم ها در آغاز باید موضوع پرداخت بدهی آنها حل شود چون از سرگیری معاملات تازه منوط به روشن شدن تکلیف معاملات پیشین است. زنگنه درباره خرید سهام پالایشگاه های یونان از سوی ایران گفت: شرکت ایرانی «تدبیر انرژی» به خرید سهام پالایشگاه یونان علاقه مند است که در صورت به توافق رسیدن، وزارت نفت از آنها حمایت خواهد کرد. وی تاکید کرد وزارت نفت به صورت مستقیم در خرید پالایشگاه دخالتی ندارد و افزود: خرید پالایشگاه از سوی شرکت های ایرانی اتفاق خوبی خواهد بود. وزیر امورخارجه یونان یکشنبه هشتم آذرماه در صدر یک هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی به تهران وارد شد و دیروز با رئیس جمهوری دیدار کرد. به گزارش ایرنا، یونان در سال های گذشته از مشتریان اروپایی نفت ایران بود که با تشدید تحریم ها، خرید نفت از ایران را متوقف کرد. پس از اعمال تحریم های بانکی، پرداخت بدهی نفتی این کشور دچار چالش شد و تاکنون این مشکل رفع نشده است. با توجه به بحران مالی یونان در ماه های گذشته، ابهام هایی درباره توانایی آتن در پرداخت بدهی نفتی به ایران مطرح شده است.

منبع: ایرنا

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید