آمریکا بر سر مواضع خود نمی‌ماند | اتاق خبر
کد خبر: 179932
تاریخ انتشار: 10 آذر 1394 - 03:15
زنجان-رئیس کمیسیون برجام مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آمریکا بر سر مواضع خود در مذاکرات ژنو باقی نخواهد بود اظهار کرد: ما معتقدیم که دولت آمریکا به مفاد این توافق
زنجان-رئیس کمیسیون برجام مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آمریکا بر سر مواضع خود در مذاکرات ژنو باقی نخواهد بود اظهار کرد: ما معتقدیم که دولت آمریکا به مفاد این توافق‌نامه پایبند نخواهد ماند.
به گزارش اتاق خبر، علیرضا زاکانی ظهر دوشنبه در پنجمین یادواره شهید دکتر شهریاری در دانشگاه زنجان با تأکید بر اینکه رفتارهای آمریکا بعد از برجام مغرضانه بوده است افزود: معتقدیم آمریکا به مفاد توافق‌نامه ژنو پایبند نخواهد بود و این موضوع  در متن آخرین گزارش آمانو قابل‌مشاهده  است. وی بابیان اینکه آمانو در کمیسیون ویژه بر جام تأکید کرده بود که پرونده  هسته‌ای ایران را تا پایان سال میلادی جاری خواهد بست ادامه داد: رئیس آژانس انرژی هسته‌ای اخیراً گزارشی را ارائه کرد که تفاوت چندانی با گزارش‌های سابق خود نداشت و همچنان شاهد ارائه گزارشات سیاه‌ وسفید از سوی آمانو هستیم. زاکانی با تأکید بر اینکه پس از برجام با همه مشکلات و شرایط، آمریکا بر آن پایبند نخواهند ماند افزود: در گزارش آمانو شاهد بودیم که گزارش وی مثل گزارش‌های سابق بود و ما تجربه تلخ گزارش‌های آژانس را در مورد پروند دانش صلح‌آمیز کشورمان داریم. وی ادامه داد: آمریکا و آژانس به فعالیت صلح‌آمیز ایران شک دارند و قطعاً آمریکا دست از اقدامات خود برنخواهد داشت، زیرا انقلاب اسلامی ایران را رقیب خود می‌داند و هر جا که در خاورمیانه اغتشاشی را برنامه‌ریزی کرده معطوف به ایران بوده است. عضو فراکسیون اکثریت مجلس بابیان اینکه آمریکا همواره سعی در ایجاد چالش و مشکل در مسیر اقتدار و عزت نظام مقدس جمهوری ایران داشته است ادامه داد: این فرایند در مسیر مذاکرات و مسئله بر جام خود را به عینه نشان داد. وی افزود: آمریکا خصومت تاریخی با نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دارد و ایران را رقیب صدر درصدی خود می‌داند و همواره در تلاش برای براندازی این نظام بوده است و این روند همواره در سیاست‌های این کشور مطرح بوده است. زاکانی بابیان اینکه استقامت مردم و مسئولان و تدابیر بلند مقام معظم رهبری موجب ثبات نظام اسلامی شده است افزود: آمریکا قصد براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران را دارد و تا زمانی که این موضوع محقق نشود آرام نمی‌گیرد و  لذا این مسئله باید مورد توجه آمانو باشد و در گزارشات خود خصومت تاریخی امریکا را با نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران لجاظ نکند. آمانو گزارشات خود را سیاسی می نویسد وی بابیان اینکه  امانو  گزارشات خود بر اساس شک و نگا ه های سیاسی  می‌نویسد افزود: آمانو می‌گوید ما به شما شک داریم، اما معلوم نیست که این شک تا کی ادامه خواهد داشت و چگونه جمهوری اسلامی می‌تواند این شک را برطرف سازد.

نماینده اصولگرای مجلس با بیان اینکه دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ سال های رشد علمی ایران بوده است افزود: در سال ۹۲ ایران به رتبه ۱۶ جهان از نظر رشد علمی رسید و ۱۳ برابر میانگین جهانی رشد علمی داشت.

زاکانی روند موجود در زمینه توسعه علمی نظام  مقدس جمهوری اسلامی ایران را در تضاد با سیاست‌های آمریکا عنوان کرد و با این تحلیل  که ایران اگر با همین سرعت به رشد خود ادامه دهد در سال ۹۷ به یکی از قدرت‌های علمی جهان تبدیل خواهد شد گفت: آمریکا چاره‌ای جز اعمال فشار بر ایران در برابر خود نمی‌بیند و در کنار آن سایر تهدیدها را نیز موردتوجه قرار دارد تا اهداف را علیه ایران دنبال کنند.

وی با بیان اینکه علم قدرت آفرین است افزود: اگر امروز استکبار خود را قدرت برتر جهان می‌داند این قدرت را از علم و تکنولوژی اخذ کرده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بر اساس آمار مراکز علمی جهان رشد علمی ایران در چند سال اخیر بسیار سریع بوده و ۱۳ برابر رشد متعارف علمی در جهان بوده است گفت: علم، صاحب خود را در همه حوزه‌ها قدرتمند می‌کند و اگر امروزه آمریکا از موضع قدرت حرف می‌زند به‌واسطه توسعه علم در همه حوزه‌ها است که خود را توانمند دانسته و بر همین اساس ایران اسلامی را رقیب و دشمن سرسخت خود می‌داند.

شهید شهریاری درس خودباوری به ما آموخت

زاکانی در ادامه با اشاره به شخصیت ارزشمند و تاثیرگذار شهید دکتر شهریاری افزود: شهید شهریاری به ما آموخت که با کسب مبانی دانش می‌توان آن را برای رفع نیازهای داخلی مورد بهره‌برداری قرارداد و آموخت که تنها به کمک خودباوری بر محور ایمان، می‌توانیم به استقلال برسیم.

وی با اشاره به خاطره نقل‌شده از دکتر صالحی رئیس فعلی سازمان انرژی اتمی ایران در خصوص شهید دکتر شهریاری افزود: شهید شهریاری در برابر پاداش ۱۰ میلیارد تومانی تعیین‌شده در مقابل بخشی از خدماتش مقاومت می کرد و معتقد بود من این کار را فقط به خاطر مردم و کشورم انجام دادم که قطعاً این مسئله ناشی از قرار گرفتن وی و افرادی همچون او در مسیر بندگی الهی است.

این نماینده مجلس بابیان اینکه شخصیت‌هایی همانند شهید شهریاری‌ها باید برای نسل جوان شناسانده شوند افزود:برگزاری یادمان و مراسم بزرگداشت برای شهدایی ازجمله شهید شهریاری ضمن زنده نگه‌داشتن یاد و خاطره آنها، می‌تواند الگوی بسیار خوبی برای همه افراد جامعه به‌ویژه قشر جوان باشد.

زاکانی با تأکید بر اینکه دشمن با تمام توان در طی ۳۷ سال عمر نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران  تلاش کرده کرده مانع پیشرفت  ایران شود افزود: تحریم ایران در اردیبهشت سال ۸۶ باعث شد ۱۳۰ مرکز پزشکی هسته‌ای تعطیل و بیماران این حوزه معطل خدمات درمانی بودند و همین امر باعث شد تا جوانان کشور ازجمله شهید شهریاری دست‌به‌کار شوند و موفق شدند در این حوزه کشور را به خودکفایی برسانند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس بابیان اینکه  اگر تدبیر نمی‌کردیم امروز باید در داخل کشور با داعش می‌جنگیدیم افزود: هر نقشه و توطئه‌ای که از سوی استکبار در منطقه پیاده می‌شود یک بخش مربوط به ایران است.

زاکانی گفت: اگر استکبار داعش را به‌عنوان پدیده بدسیرت، زشت و پلید متولد کرده و کشورها را در آتش می‌سوزاند به دنبال شکست ایران است.

زاکانی بابیان اینکه رقابت باید در پای صندوق‌های رأی باشد نه در مقام مسئولیت به دنبال رقابت بود  افزود: مسئولان باید در تبعیت و توجه به منویات مقام معظم رهبری از هم پیشی بگیرند و سبقت گرفتن در انتخابات نمی‌تواند افتخار برای مسئولان باشد.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید