باید بازارهای بین المللی را بدست آوریم | اتاق خبر
کد خبر: 180304
تاریخ انتشار: 10 آذر 1394 - 10:50
عدم نظارت و مدیریت صحیح باعث شد تا بازارهای مختلف را در جهان از دست بدهیم....

عدم نظارت و مدیریت صحیح باعث شد تا بازارهای مختلف را در جهان از دست بدهیم.

 هیات های مختلف در قالب های مختلف برای سرمایه گذاری به کشور می آیند. هر کدام در بخش و صنعتی خاص، چند وقت پیش، برو و بیای خودروسازان خارجی خبر روز بود و حالا هم قراردادهای جدید نفتی. البته برای لغو تحریم ها، چشم اندازهای مختلفی بیان می شود. اما باید دید که مسئولان تا چه اندازه با جذب سرمایه گذاران موفق می شوند تا اقتصاد را به چرخش دربیاورند. درباره ورود سرمایه گذاران خارجی با محمد امیرزاده، عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران و رییس کمیسیون احداث و خدمات فنی و مهندسی اتاق ایران گفتگو کردیم.

*الان چشم انداز لغو تحریم برای چند ماه آینده بیان شده است، این تحرک هایی که در حوزه اقتصادی برای جذب سرمایه گذار خارجی دیده می شود، چقدر می تواند در آینده نزدیک بلافصله بعد از برداشته شدن تحریم ها نتیجه بخش باشد. آیا این مسیر شناساندن فضاهای خالی برای سرمایه گذاری در کشور درست شکل می گیرد؟

به هرحال، این فضا، فضای مثبتی است و من خوشبین هستم. عده ای به سمت ما می آیند، این ما هستیم که نباید آنها را سرخورده کنیم.

*چه عواملی می تواند باعث این سرخوردگی شود؟

عدم آمادگی ما می تواند عامل این سرخوردگی باشد. مثل فرصت هایی که در گذشته داشته ایم و از دست داده ایم. فرصت های که برای توسعه بازارها و کالاهایمان داشتیم.

*این عدم آمادگی از چه مسایلی ناشی می شود؟

 به هرحال، عدم نظارت و مدیریت صحیح باعث شد تا بازارهای مختلف را در جهان از دست بدهیم. حالا چه درباره بازار کالا و چه درباره حوزه هایی که در داخل کشور برای تولید و ارسال آنها به وجود آمد.

*به طور کدام بازارها را از دست دادیم؟

مثلا وقتی که مشکل روسیه با اروپا به وجود آمد، روسیه، خرید کالاهای کشاورزی از اروپا را قطع کرد. در این زمان باید پرتکل ها و استانداردهایی بین دو کشور انجام می شد، تا می توانستیم بازارهای این کشور را بدست آوریم. اما مشکل این بود که ما روی آنها فکر نکرده بودیم.

*در این زمینه چه اقدامی باید صورت بگیرد؟

به نظر من دستگاه های پشتیبان باید مدارک لازم را به صادر کننده های کشور بدهند. این مدارک هم باید برای همه بازارها در نظر گرفته شود، چه در بازارهایی که ما امروز حضور داریم و چه بازارهایی که حضور نداریم.

منبع: صدای اقتصاد

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید