بررسی دلایل عدم رغبت برای سرمایه‌گذاری در بخش معدن | اتاق خبر
کد خبر: 180515
تاریخ انتشار: 10 آذر 1394 - 13:45
دبیرکل خانه صنعت معدن و تجارت جوانان ایران درباره نقش معدن در توسعه کشور گفت: بنا بر فرمایشات مقام معظم رهبری باید معادن را جایگزین نفت کنیم اما وزیر صنعت، معدن و تجا

دبیرکل خانه صنعت معدن و تجارت جوانان ایران درباره نقش معدن در توسعه کشور گفت: بنا بر فرمایشات مقام معظم رهبری باید معادن را جایگزین نفت کنیم اما وزیر صنعت، معدن و تجارت کشور امکان جایگزینی آنها را نفی می‌کند.

اتاق خبر - شهرام شریعتی، بیان اینکه اکنون رئیس‌جمهوری تاکید بر جایگزینی معادن غیرهیدروکربنی در مقابل نفت دارد، افزود: اکنون بدنه وزارتی باز هم اجازه چنین کاری را نمی‌دهد. وی ضمن ابراز تاسف از اینکه بخش معدن در ایران یک متولی ندارد، عنوان کرد: ایمیدرو، سازمان زمین شناسی، ارگان‌های نظامی، شستا و سازمان‌های بهره‌بردار همگی در رابطه با معدن صاحب نظر هستند و در کل معدن در کشور متولی مشخصی ندارد. شریعتی اظهار کرد: با شرایط توصیف شده یک سرمایه‌گذار خارجی وقتی وارد ایران می‌شود، نمی داند باید با چه کسی در این رابطه صحبت کند و این باعث می‌شود تا همان ابتدا یک قدم به عقب بازگردد. دبیرکل خانه صنعت معدن و تجارت جوانان ایران تاکید کرد: بنا بر قانون اساسی معادن کشور جزء اموالی است که به دولت سپرده شده اما اکنون این دولت گسترده شده و برای فعالیت در این زمینه مشخص نیست باید با چه کسی صحبت کرد. وی با بیان اینکه هیچ اطلاعات صحیحی از معادن ایران وجود ندارد، افزود: وقتی می‌خواهیم، کالایی خریداری کنیم آن را کاملا چک می‌کنیم که مشخصات آن چیست و چه کیفیتی دارد اما در مورد معادن هیچ مشخصاتی وجود ندارد و نمی‌دانیم بر روی چه چیزی سرمایه‌گذاری می‌کنیم. شریعتی به کارهای اکتشافی ناقص در حوزه معدن اشاره کرد و گفت: ما حتی پس از نهایی شدن سرمایه‌گذاری پروانه را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار نمی‌دهیم و با توجه به این شرایط هیچ رقبتی برای سرمایه‌گذاری در خصوص اکتشاف هم ایجاد نمی‌کنیم. وی با بیان اینکه زیرساخت‌های کارهای معدنی هم در کشور وجود ندارد، عنوان کرد: بر اساس قانون اساسی کشور ما باید آمایش سرزمین داشته باشیم اما هنوز زیرساخت‌های ما توسعه پیدا نکرده است. این استاد دانشگاه تاکید کرد: مشکلات قانونی، تعدد متولیان و همچنین تصمیم‌گیری‌های غلط و غیرکارشناسی همگی عواملی است که رغبت را برای سرمایه‌گذاری از میان می‌برد.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید