آتش سوزی جنگل واز در شهرستان نور مهار شد | اتاق خبر
کد خبر: 182741
تاریخ انتشار: 12 آذر 1394 - 23:45
فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی مازندران از مهار آتش‌سوزی جنگل‌های واز بخش چمستان نور خبر داد و گفت: این حریق هنوز اطفای کامل نشده است. ...
فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی مازندران از مهار آتش‌سوزی جنگل‌های واز بخش چمستان نور خبر داد و گفت: این حریق هنوز اطفای کامل نشده است.
سرهنگ اسحاق محسنی با اشاره به اینکه در جریان آتش‌سوزی‌های هفته اخیر حدود ۱۰۰ هکتار از عرصه‌های جنگلی واز به‌صورت سطحی دچار حریق شدند افزود: آتش‌سوزی این عرصه‌ها چند نوبت مهار ولی دوباره شعله‌ور شده است.

وی بیان داشت: هر شب ۳۰ نفر به‌صورت آماده‌باش در محل وقوع حریق و در یال کوه حضور دارند و با همه تشکیلات کامل در این عرصه حضور داریم و هرروز مسئولان منابع طبیعی نیز حضور می‌یابند و روزانه ۶۰ تا ۷۰ نیرو در منطقه مستقر هستند.

سرهنگ محسنی با اشاره به اینکه ۱۰۰ هکتار از عرصه‌های جنگلی واز دچار حریق شده است گفت: متأسفانه پنج اصله درخت نادر و کمیاب سرخدار نیز در آتش سوخت.

وی یادآور شد: ۹۰ درصد عرصه دچار حریق شده درشیب بالای ۹۰ درصد واقع‌شده است و امکان دسترسی آسان به آن وجود ندارد.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی مازندران – ساری درزمینهٔ بهره‌گیری از بالگرد برای اطفای حریق ادامه داد: منابع طبیعی و هیچ‌یک از ترجمان‌های مازندران دستگاه بالگرد ندارند و بالگردی که از تهران اعزام‌شده بود به دلیل شرایط جوی نامناسب نتوانست به‌موقع امدادرسانی داشته باشد.

وی درباره دلیل آتش‌سوزی‌های جنگل واز، عامل انسانی را مهم‌ترین دلیل بیان کرد و گفت: سهل‌انگاری عابران و عامل انسانی موجب بروز چنین حادثه‌ای شده است و شرایط جوی هفته جاری و وزش باد گرم و عدم بارش سبب شدت آتش‌سوزی شده است.

محسنی تصریح کرد: عمده حریق جنگل‌های واز سطحی بوده و بیشتر لاشبرگ های کف جنگل دچار حریق شدند و به عرصه‌های تاجی آسیب نرسیده است.

وی افزود: در هفته جاری علاوه بر جنگل واز، در ساری، بهشهر و سوادکوه نیز شاهد آتش‌سوزی جنگل بودیم که همه آن اطفا شده است.

منبع: مهر

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید