پرورش ماهیان زینتی در آب‌های شور قم | اتاق خبر
کد خبر: 182812
تاریخ انتشار: 13 آذر 1394 - 00:01
مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی استان قم از پرورش ماهیان زینتی در آب‌های شور استان خبر داد....

مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی استان قم از پرورش ماهیان زینتی در آب‌های شور استان خبر داد.

سیدمحمدرضا طاهری اظهار کرد: طولانی شدن شرایط خشکسالی، محدودیت منابع آبی و شور شدن تدریجی آب‌های زیرزمینی در استان قم، تحقیق و توسعه معرفی گونه‌های آبزیان مقاوم به کم آبی و شوری آب را الزامی می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه با شور شدن تدریجی آب کشاورزی، راندمان تولید محصولات کشاورزی کاهش می‌یابد، افزود: پرورش ماهیان مقاوم به شوری آب و سازگار با کمترین میزان تعویض آب می‌تواند ضمن ایجاد اشتغال، باعث افزایش بهره وری از منابع آبی شور استان و تقویت اقتصاد کشاورزی شود. در راستای اهداف فوق برای اولین بار در کشور پرورش ماهی زینتی "آنجل مونو تایگر" در آب‌های شور استان قم با موفقیت انجام شد.

طاهری ادامه داد: ماهی زینتی آنجل مونو تایگر یکی از ماهیان زیبای آکواریومی است که در غرب آفریقا و هند و اقیانوس آرام یافت می‌شوند. این ماهی در اصل متعلق به آبهای لب شور تا شور هستند ولی به دلیل اینکه این ماهی مسافت زیادی را در اقیانوس‌ها و دریا‌ها طی می‌کند و خاصیت تطبیق پذیری فوق العاده‌ای با شرایط آب دارد به راحتی می‌تواند در آب شیرین هم خود را تطبیق داده و زندگی کند.

مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی قم با اشاره به اینکه این گونه تا ۸ اینچ (حدود ۲۰ سانتی‌متر) با شرایط خوب رشد می‌کند، بیان کرد: دمای مناسب برای نگهداری این ماهی دمایی بین ۲۴ تا ۲۶ درجه سانتیگراد و PH آب بین ۷.۵ تا ۸.۵ است.

وی با بیان اینکه این ماهی تقریبا همه چیز خوار بوده و جهت تغذیه آن‌ها می‌توان از انواع غذا‌های آبزیان استفاده کرد، افزود: در تاریخ پنجم شهریور سال جاری، ماهیان آنجل مونو تایگر در داخل استخر ذخیره آب کشاورزی و در داخل قفس، رهاسازی و پس از مدت ۴۸ روز و افزایش رشد از سایز ۲ بند به ۴ بند در تاریخ ۲۳ مهرماه برداشت شدند.

طاهری با اشاره به اینکه تغذیه این ماهیان توسط غذای کنسانتره ویژه ماهیان زینتی انجام شد، بیان کرد: این پروژه در مورد سایر ماهیان زینتی آب شور شامل ماهی آنجل مونو زرد، اسکات نقره‌ای و سبز به اجرا در خواهد آمد. همچنین جهت توسعه پرورش ماهیان زینتی در آب‌های شور استان و تأمین بچه ماهیان مورد نیاز که مهم‌ترین نهاده تولید است با همکاری بخش خصوصی پروژه بومی سازی بیوتکنیک تکثیر مصنوعی و تولید انبوه بچه ماهیان در حال انجام است.

وی افزود: پرورش ماهیان آب شور در منابع آب با شوری زیاد استان همچون قمرود می‌تواند در ایجاد اشتغال و افزایش سرمایه گذاری و رفع محرومیت موثر باشد.

منبع: ایسنا

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید