ارائه قطعنامه جدید ایران برای مقابله با افراطی گری به سازمان ملل | اتاق خبر
کد خبر: 183306
تاریخ انتشار: 13 آذر 1394 - 16:39

نماینده کشورمان در سازمان ملل از قصد جمهوری اسلامی ایران در ارائه قطعنامه جدیدی برای مقابله با افراط گرایی به مجمع عمومی این سازمان خبر داد.

غلامعلی خوشرو نماینده کشورمان در سازمان ملل در نشست مجمع عمومی سازمان ملل با موضوع فرهنگ صلح گفت: صلح مورد نظر منشور، صلح ساکن و ناشی از تحمیل و سلطه نیست، بلکه صلحی پویاست که شاخصه آن مدارا و احترام به یکدیگر است.

وی گفت: منشور ملل متحد به دنبال صلح از طریق حذف تفاوت‌ها نیست، بلکه می‌خواهد حق حیات و شکوفایی همگان را برغم تفاوت‌ها تضمین کند.

نماینده کشورمان در سازمان ملل با اشاره به تحولات جهانی گفت: در شرایطی که نیروهای افراطی و خشن از سوریه تا عراق و از پاریس تا بیروت می‌کوشند، روش‌های تروریستی خود را به ملتها تحمیل کنند، اگر برای مقابله با عفریت جنگ به دنبال آن هستیم که خاکریز صلح را در ذهن آدمیان برپا سازیم، علاوه بر ذهنیت تروریست‌ها و افراط گرایان، باید ذهنیت کسانی که می‌خواهند هر مشکلی را با توسل به زور حل کنند، نیز تغییر کند.

وی افزود: تنها با اقدام جدی در قبال فقر، تبعیض، بی عدالتی و اشغال است که فرهنگ صلح می‌تواند هوای لازم برای زنده ماندن را دریافت کند، لذا باید بذر صلح را در خاکی بکاریم که با مدارا، عدالت، احترام متقابل، تعامل سازنده و گفت‌وگو بین فرهنگ‌ها و تمدنها تقویت شده باشد.

خوشرو همچنین با اشاره به نامه اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی خطاب به جوانان غربی، اشاره ایشان به نیاز به تغییر ذهنیت‌ها را یادآور شد و بخشهایی از این نامه را قرائت کرد.

وی خطاب به نمایندگان کشورهای جهان در این نشست مجمع عمومی سازمان ملل افزود: هدف از این نامه، ارائه دیدگاهی اصیل از درون جهان اسلام درباره مبارزه با تروریسم برای مخاطبان جوان است. نماینده کشورمان در سازمان ملل همچنین به ابتکار رئیس جمهور در ارائه طرح جهان ضد خشونت و افراطی گری، که به صورت قطعنامه ای در سال 1392 به تصویب مجمع عمومی رسید، اشاره کرد و تحولات دو سال گذشته را شاهدی بر مناسب بودن این ابتکار دانست. نماینده کشورمان افزود: برای پیگیری این مسیر، جمهوری اسلامی ایران قصد دارد به زودی متن به روز شده‌ای از این قطعنامه را که مذاکرات مقدماتی مربوط به آن با سایر کشورها انجام شده، جهت تصویب به مجمع عمومی ارائه کند. خوشرو گفت: این قطعنامه منعکس کننده تحولات دو سال اخیر خواهد بود و ایده‌های مطرح شده در قطعنامه نخست برای مقابله با افراطی گری خشن را پیگیری خواهد کرد.

منبع: فارس  
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید