جمعه ایی : برای تحقق برنامه ها از بخش خصوصی هم استفاده شود | اتاق خبر
کد خبر: 2168
تاریخ انتشار: 9 مرداد 1390 - 18:12

اتاق نیوز- علی اصغر جمعه ای ازاعضای هیات نمایندگان اتاق ایران و رئیس اتاق بازرگانی سمنان  درخصوص برنامه های ارایه شده توسط وزیر پیشنهادی وزارتخانه تجارت، صنعت  ومعدن نظر خودرا بیان کرد. وی ابتدا به مهم ترین مشکلات بخش تولیداشاره کرد  و با بیان این که در بعد مالی و سیستم بانکی کشورمان مشکلات بسیار ی وجود دارد ؛گفت: بعضا دلیل این مشکلات سیاست هایی  است که به واحدهای تولیدی ارتباطی نداشته و بر آن ها تحمیل شده است. بخشی از مشکلات هم به دلیل مسائل گردش مالی و به موقع تزریق نکردن پول برای بخش تولید به وجود آمده است.

وی در این خصوص افزود:مسئله دیگر عدم تثبیت قوانین مشخص واردات و صادرات  است. به راحتی در یک مقطعی واردات انجام می شود و هیچ برنامه ایی در این خصوص وجود ندارد.در زمینه صادرات  هم همینطور .باید بدانیم در صادرات چه اهدافی را دنبال می کنیم تا بیش از حد  مجوز  صادر نکنیم .

جمعه ایی ادامه داد:  به وفور در کشور دیده می شود ارایه  مجوزهای بیش از حد در رابطه با تولیدات مختلف از صنایع غذایی گرفته تا صنایع کانی فلزی و معدنی  باعث اتلاف سرمایه های مختلف ،چه سرمایه سرمایه گذ ارو چه سرمایه ایی که از بانک ها می گیرند ؛ می شود.

وی  با بیان این که ادغام دو وزارتخانه صنایع و معادن و بازرگانی را به فال نیک می گیرم ؛خاطر نشان کرد:امیدوارم  مسئولان در وزارتخانه جدید با برنامه هماهنگ حرکت کنند .یعنی بخش  بازرگانی دقیقا متوجه نیازهای جامعه  باشد و بر اساس آن برنامه ریزی کنند، علاوه بر این باید ببین این دو بخش توازن  صحیح  برقرار کنیم  تا از اتلاف منابع و سرمایه جلوگیری شود.

رئیس اتاق بازرگانی سمنان با تاکید بر این باید با شناسایی توانمندی ها  در ابعاد مختلف  و در واحدهای صادرات محور سرمایه گذاری کنیم؛اظهار داشت: باید دید در چه زمینه  هایی نسبت به کشو رهای دیگر دارای مزیت و برتری هستیم  و در این زمینه ها سرمایه گذاری کنیم و روز به روز جهت ارتقاء این توانایی ها تلاش کنیم.

وی گفت:  از وزیر جدید انتظار داریم تا با کار گروه ها مشورت کند نه این که کارگروه ها فقط برای بزرگ شدن تشکیلات باشند . کار گروه ها باید از بین تشکل ها و فعالان اقتصادی تشکیل شوند  و فقط از یک طیف خاص نباشند. 

 جمعه ایی با اشاره به این که عمده برنامه های اعلام شده بسیار ارزنده است ؛تصریح کرد: به عقیده من برای اجرای این برنامه ها نباید فقط به دو وزارتخانه و کارشناس هایی که در آن وجود دارند ؛اکتفا شود بلکه باید آن ها را کوچک تر  و کارآمد تر کرد و باید  از فعالان  و تشکل های بخش خصوصی و طیف های مختلف برای تحقق این برنامه ها استفاده کنند.

انتهای پیام

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید