شرايط جديد بخشودگي جرائم، اصل و سود تسهيلات واحدهاي توليدي اعلام شد | اتاق خبر
کد خبر: 2237
تاریخ انتشار: 10 مرداد 1390 - 11:18

بانك مركزي، به هيات مديره بانك‌ها اجازه داد اصل و سود تسهيلات سررسيد شده و معوقه برخي از واحدهاي توليدي را براي يكبار تا پنج سال تقسيط، و از سر فصل مطالبات سررسيد گذشته و معوق خارج نمايند.

به گزارش خبرنگار اقتصادي باشگاه خبري فارس «توانا»، مديريت كل اعتبارات بانك مركزي در نامه‌اي خطاب به بانك‌هاي دولتي و خصوصي اعلام كرد:‌ بند 28 قانون بودجه سال 1390 كل كشور به شرح زير جهت استحضار و صدور دستور مقتضي در چارچوب ضوابط و مقررات مربوطه ايفاد مي‌شود.

در اين بخشنامه تأكيد شده است كه به منظور حمايت از توليد و اشتغال، به بانك‌ها و مؤسسات اعتباري داراي مجوز از بانك مركزي اجازه داده مي‌شود با تأييد هيأت مديره، اصل و سود تسهيلات سررسيد شده و معوق واحدهاي توليدي صنعتي، معدني و كشاورزي را كه در بازپرداخت بدهي‌هاي خود دچار مشكل شده‌اند، براي يكبار تا پنج سال تقسيط، و از سر فصل مطالبات سررسيد گذشته و معوق خارج نمايند.

براساس بخش ديگري از اين نامه بانك مركزي به بانك‌ها اعلام كرده است كه همچنين اجازه داده مي‌شود كليه جريمه‌هاي ناشي از ديركرد بازپرداخت اصل و سود تسهيلات موضوع اين بند پس از تعيين تكليف تا آن زمان و انجام تسويه حساب كامل با تأييد هيأت مديره بخشيده شود.

بانك مركزي همچنين تأكيد كرده است كه چنانچه اشخاص حقيقي يا حقوقي براي تسويه بدهي هاي معوق خود به بانك هاي عامل مراجعه ننمايد به هيأت مديره بانك ها اجازه داده مي شود با رعايت قوانين و مقررات براي مطالبات بيش از پنج ميليارد (5.000.000.000) ريال خود، از ساير اموال منقول و غير منقول آنان مازاد بر وثايق تحويلي به بانك ها از طريق اجراي ثبت اسناد و املاك يا مراجع قضايي اقدام نمايند.

برهمين اساس، اين بخشنامه كه به بانك هاي كشور ابلاغ شده در اجراي بند 28 قانون بودجه سال 1390 كل كشور است و در آن تصريح شده اين مشتريان در صورت پرداخت اقساطي بدهي‌هاي خود، از جريمه‌هاي ديركرد نيز معاف خواهند شد.

با اين حساب، مشترياني كه شامل اين بند از بودجه 90 مي‌شوند، عبارتند از "واحدهاي توليدي صنعتي، معدني و كشاورزي را كه در بازپرداخت بدهي‌هاي خود دچار مشكل شده‌اند ".

انتهای پیام

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید