سكون 40 روزه در بورس تهران | اتاق خبر
کد خبر: 2543
تاریخ انتشار: 12 مرداد 1390 - 14:07

دنياي اقتصاد- پس از آنكه سرمايه‌گذاران بازار سرمايه ايران 3 ماه متوالي از بورس تهران بازدهي منفي گرفتند، در پنجمين ماه سال بازدهي اين بازار تا دیروز 2/8 درصد به ثبت رسید. اما عدد 25 هزار و 289 واحدی شاخص بورس مقارن است با مقدار شاخص در 40 روز قبل؛ به آن معنی که سرمایه‌گذاران بورس تهران 40 روزی است که سکون معاملاتی را تجربه کرده‌اند و اگر بازدهی بورس تا روز گذشته به 6/8 درصد بالغ شده نیز ناشی از سود نقدی پرداخت شده به سرمایه‌گذاران در مجامع است.

ميانگين روزانه ارزش معاملات سهام از 93 ميليارد به 35 ميليارد تومان كاهش يافت

پس از آنكه سرمايه‌گذاران بازار سرمايه ايران 3 ماه متوالي از بورس تهران بازدهي منفي گرفتند، در پنجمين ماه سال بازدهي اين بازار با چرخش 180 درجه‌اي مواجه شد.

روزگذشته بازدهي بورس تهران در 9 روز معاملاتي مردادماه به 8/2 درصد رسيد و اين در حالي است كه پس از بازدهي رويايي 7/13 درصدي بازار سرمايه در فروردين ماه، بازدهي اين بازار در ماه‌هاي ارديبهشت، خرداد و تير به ترتيب منفي 2/1 درصد، منفي 7/3 درصد و منفي 3/2 درصد رقم خورده بود. اما با اين حال 40 روزي است كه شاخص بورس تهران يك سطح رواني را تجربه مي‌كند كه گوياي شرايط سكون در بازار سرمايه است.

بازدهي بورس به 6/8 درصد رسيد

با اين وصف، شاخص بورس اوراق بهادار تهران از ابتداي سال جاري با هزار و 994 واحد رشد روبه‌رو شده كه معادل افزايش 6/8 درصدي است و از آن‌جا كه شاخص اين بازار بر مبناي بازده نقدي و قيمت محاسبه مي‌شود، در واقع ميانگين بازدهي بورس تهران از ابتداي سال جاري تاكنون به 6/8 درصد مي‌رسد.

افزون بر اين، شاخص بورس از ابتداي مردادماه سال جاري كه در كانال 24 هزار و 602 واحدي قرار داشت، ديروز در سطح 25 هزار و 289 واحد ايستاد تا پس از 9 روز كاري و 688 واحد رشد، بازدهي 8/2 درصدي را در پنجمين ماه سال به ثبت برساند.

در حال حاضر نيز گرچه شاخص 25 هزار و 289 واحدي، گوياي روند صعودي بازده نقدي و قيمت در بازار سرمايه است، اما اين رقم با مقدار شاخص در پايان خرداد ماه گذشته برابري مي‌كند، آن هم در شرايطي كه بازار سرمايه ايران هيچ گاه در اين مقطع زماني، 3 ماه متوالي منفي نبوده است، به ويژه در فصل برگزاري مجامع شركت‌هاي بورسي كه سرمايه‌گذاران غير از بازدهي ناشي از تغيير قيمت سهام، سود نقدي هم دريافت مي‌كنند.

اوج‌گيري‌هاي تاريخي شاخص

بررسي روند شاخص در سال 90 نيز نشان مي‌دهد كه دماسنج بورس اوراق بهادار تهران در ابتداي سال با عدد 23 هزار و 295 واحد كار خود را آغاز كرد و در هفتمين روز سال به كانال 24 هزار واحدي وارد شد، 6 روز بعد يعني در پانزدهم فروردين ماه سال جاري هم از مرز 25 هزار واحدي هم عبور كرد. اما اوج‌گيري دماسنج بازار به كانال 25 هزار واحدي ختم نشد، تا جايي كه در بيستمين روز نخستين ماه سال كه ماه رويايي بورس تهران لقب گرفت، مقدار شاخص از ارتفاع 26 هزار واحدي هم عبور كرد تا در 27 فروردين ماه به بالاترين ارتفاع تاريخي خود يعني رقم 26 هزار و 676 واحدي برسد. در همين حال، هفتم ارديبهشت ماه امسال شاخص كل بورس اوراق بهادار تهران روند نزولي در پيش گرفت و زير عدد 26 هزار واحدي را تجربه كرد.

درنهايت شاخص بورس پس از تجربه ارتفاع 24 هزار واحدي پس از تنزل‌هاي پي در پي خرداد و تير، از دوم مردادماه سال جاري توانست سطح 25 هزار واحدي را احيا كند.

بورس‌ها فقط سود نقدي گرفتند

افزون بر اين، ارزش بورس تهران روزگذشته در شرايطي به 112 هزار ميليارد تومان (106 ميليارد دلار) رسيد كه ارزش بازار سرمايه ايران در ابتداي سال جاري 111 هزار و 500 ميليارد تومان بود.

در واقع ارزش بورس تهران از ابتداي سال جاري تاكنون تغييري نداشته است و بازدهي 6/8 درصد نشان دهنده دريافت سود نقدي از سهامداران است؛ چراكه بخش عمده‌اي از بازدهي ناشي از تغيير قيمت سهام در ماه‌هاي منفي بورس از سرمايه‌گذاران پس گرفته شد.

افت ميانگين ارزش معاملات روزانه سهام

بررسي ديگر متغيرهاي مهم بازار سهام يعني ارزش معاملات نيز از افت قابل توجه معاملات روزانه بورس تهران حكايت دارد.

به طوري كه در 4 ماهه نخست سال جاري 7 هزار و 450 ميليارد تومان سهام به صورت خرد و بلوك در بازار معامله شده كه با احتساب 80 روز كاري در دوره ذكر شده، به طور ميانگين روزانه 93 ميليارد تومان سهام در بازار معامله شده است. اين در حالي است كه ميانگين ارزش معاملات روزانه سهام در مردادماه سال جاري بالغ بر 35 ميليارد تومان رقم خورده است.

در اين شرايط، بازدهي 6/8 درصدي در بازار پرريسك بورس در مقابل بازدهي ابزارهاي مالي بدون ريسك رايج از جمله اوراق مشاركت و اوراق اجاره آن هم در 4 ماه، ناچيز جلوه مي‌كند؛ چراكه ميانگين بازدهي اين ابزارهاي فاقد ريسك هم در دوره مزبور مي‌توانست در همين محدوده رقم بخورد. با اين وصف، در حالي كه پس از تلاطم‌هاي بازارهاي رقيب بورس، بازار سرمايه ايران در ماه‌هاي نخست سال جاري و دوسال گذشته يكه تازي مي‌كرد، اين بازار نيز به ركود فراگير ديگر بازارها پيوست و سرمايه‌گذاران خود را با بازدهي اندك، در انتظار روزنه‌هاي اميدي براي كسب سودهاي بيشتر همچون گذشته قرار داد.

انتهای پیام

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید