دیدار تاریخی برای اقتصاد کشور | اتاق خبر
کد خبر: 2578
تاریخ انتشار: 13 مرداد 1390 - 11:12

محمدحسين روشنك ـ عضو هیات نمایندگان اتاق ایران*

از معدود شب هایی بود که اول شب به خانه رفتم. قصد داشتم همراه با قلم مهربانم مطلبی را که در خصوص کشتی با ارزش بخش خصوصی نوشته ام تمام کنم. قلم همکاری خوبی برای نوشتن موضوع کشتی نداشت و می گفت: «ممکن است ورود به این مقوله هزینه داشته باشد!»، اما من همچنان به نوشتن آن مطلب اصرار داشتم. به تلویزیون نگاه کردم تا از اخبار ساعت21 غافل نشوم. گوینده‌ی خبر پس از سلام از دیدار رئیس و هیئت رئیسه اتاق های بازرگانی ایران و تهران با مقام معظم رهبری خبر داد. قلم که خوشحال شده بود، نوشتن را کنار گذاشت و از من خواست تا اخبار را تماشا کنم. نگاه های مهربانانه‌ی مقام معظم رهبری به رئیس و هیئت رئیسه و پیشکسوتان پارلمان بخش خصوصی و تاکید معظم له به نقش بخش خصوصی در اجرای سند چشم انداز بیست ساله و سیاست های اصل 44 و سال جهاد اقتصادی در نشست صمیمی با نمایندگان بخش خصوصی، لبخندی را که مدت ها از من دور شده بود به لبانم بازگرداند. جمع حاضر که از بزرگان اتاق بودند مجذوب بیانات و نگاه های ولی امر مسلمین شده بودند. قلم که مقاله ی «دیروز دفاع مقدس، امروز جهاد اقتصادی» را بسیار دوست دارد، با شوق خود را به کاغذ نزدیک کرد و نوشت حال که خوشحال شدی خوب است نوشتن یادداشت کشتی را به زمان دیگری موکول و چند سطری در ادامه ی یادداشت «دیروز دفاع مقدس، امروز جهاد اقتصادی» بنویسیم تا موضوع سال فراموش نشود.

همزمان با صحبت های قلم اخبار دیدار نیز تمام شد. با اینکه از عنایت رهبری به بخش خصوصی و توفیقی که بعد از سی سال نصیب فعالان اقتصادی شده بود، به وجد آمده بودم اما درگیر جدالی با چراها؟؟ از جمله- چرا بخش کمی از بیانات مقام معظم رهبری پخش شد؟- چرا هیئت رئیسه پارلمان بخش خصوصی با تعجب همراه با رضایت به بیانات رهبری گوش می دادند؟ و چراهای زیاد دیگری شده بودم. قلم که در این فاصله یادداشت «دیروز دفاع مقدس، امروز جهاد اقتصادی» را مرور کرده بود تا خود را بروز رسانی کند فوراً به یاریم آمد و در پاسخ سئوال اولم گفت: « بنده ی خدا جواب سئوال اول در بیانات مقام معظم رهبری نهفته است». ایشان فرمودند: « امید آفرینی در افکار عمومی شرط اول موفقیت جهاد عظیم اقتصادی است». پس بدان اگر رهبری تذکراتی در مسائل مختلف از جمله عدم تلاش قابل انتظار در چهار ماهه اول سال جهاد اقتصادی به تمامی بخش های دولتی و خصوصی داده باشند ضرورتی بر پخش آن برای عموم نیست. مردم وظیفه خودشان که همان تلاش و همراهی است انجام داده و می دهند. لذا بیانات امید بخش رهبری برای جامعه لازم است زمان خمینی کبیر (قدس سره) نیز این گونه بود. مردم اطمینان و امید را از بیانات رهبری می گرفتند.

پاسخ سئوال دوم نیز واضح است؛ تعجب حاضران از آن جهت بود که می دیدند مقام معظم رهبری بهتر از همه به مسائل کشور اشراف دارند و از مشکلات و چالش های فرا روی تولید و تجارت در بخش خصوصی مطلعند. لبخند نیز زمانی بر لبان حاضرین نقش بست که فهمیدند مقام معظم رهبری بیش از همه از توطئه های خارجی و داخلی استحضار دارند؛ لذا با عنایت پروردگار متعال همچون امام خمینی (قدس سره) که سرفرازانه لشگریان خود را در مقابل هجوم دشمنان هدایت و به پیروزی رساند، ایشان نیز کشور را در مقابل مشکلات و چالش ها و تعرض دشمنان هدایت نموده و می‌نماید و به پیروزی‌کامل می‌رسانند. آنان تازه متوجه شدند‌ اصلاً ابلاغ سیاست‌ های اصل 44 و اعلام سال جهاد اقتصادی بخشی از هدایت کشور در مقابل توطئه ها و تحریم ها بوده است. چهره های حاضرین از آن جهت شاداب بود که حمایت جدی مقام معظم رهبری از واگذاری امور اقتصادی کشور به بخش خصوصی مؤمن به انقلاب و نظام اسلامی را درک کردند. بخصوص وقتی انتظارات معظم له از اتاق بازرگانی را شنیدند و از ماموریت های محوله از جانب رهبری به خودشان مطلع شدند، به قلم گفتم: «چرا نوشتی مؤمن به انقلاب و نظام اسلامی؟»، قلم گفت: توضیح بیشتر در این خصوص باشد برای بخش سوم مقاله «دیروز دفاع مقدس، امروز جهاد اقتصادی». به قلم گفتم: «خدا را شکر که هیئت رئیسه و اعضای پارلمان بخش خصوصی در ابتدای سفر هفتم چهره به چهره از رهنمودهای مقام معظم رهبری برخوردار شدند تا وظیفه ی خود را در اجرای سند چشم انداز بیست ساله و سیاست ‌های اصل44 قانون اساسی و سال جهاد اقتصادی و مقابله با تحریم‌ها بیش از پیش بدانند و از نظرات مقام معظم رهبری در خصوص وظیفه ی بخش خصوصی نسبت به نظام و انقلاب از یک طرف و تعهد دولت محترم نسبت به حقوق این بخش مهم و اساسی به صورت مستقیم مطلع شدند. بخش خصوصی بعد از این دیدار صمیمانه با مقام معظم رهبری بر تلاشش برای قبول مسئولیت اقتصاد کشور بسیار افزوده شده و بیش از گذشته در خدمت توسعه اقتصادی کشور خواهند بود. ضمن اینکه برای‌گرفتن آنچه قانون حق بخش تولید و تجارت قرار داده از جمله طرح هدفمندی یارانه‌ها و تسهیلات بانکی و صندوق توسعه ی ملی و جوایز صادراتی کوشش چند برابرخواهند داشت.

فرمایشات مقام معظم رهبری آن چنان توان مضاعفی در اختیار بخش خصوصی قرار داده که می تواند با بهره گیری از آن مدیریت اقتصاد کلان کشور را در اختیار گرفته و با موفقیت اداره کند.

قلم که‌خود پیشنهاد نوشتن این یادداشت را قبل از اتمام یادداشت آغاز سفر هفتم داده بود گفت: «این مقاله را طولانی نکن اهالی مطالعه این روزها مطالب زیادی برای خواندن در اختیار دارند. سهم من و تو بیش از این نخواهد بود. بگذاریم نویسندگان توانا و دلسوز نظام از این دیدار بنویسند».

به او گفتم نکاتی دارم که اگر ننویسم دلم آرام نمی گیرد.

قلم قبول کرد و گفت بنویس. از خوانندگان عزیز برای تصدیع وقت شان درخواست بخشش می کنم. احتمالاً مطالب با اهمیتی داری که آرام نداری. گفتم: « شاید، اما حرف دل است! امیدوارم بر دل ها نشیند».

* سخن نخست با مراد :

رهبر فرزانه استحضار دارند که اکثریت غریب به اتفاق اهالی بخش اقتصاد و نمایندگان آن ها در اتاق بازرگانی خادمان اقتصاد ایران اسلامی بوده و در خدمت نظام و قانون اساسی و پیرو ولایت فقیه هستند. اینان خود را سربازان و افسران جهاد اقتصادی می دانند و با کار و تلاش جهادی در مقابل دشمنان ایران بزرگ که تحریم های نا جوانمردانه ای را بر اقتصاد کشور تحمیل کرده اند، ایستاده و خواهند ایستاد و نمی گذارند خاطر جانشین بر حقّ پیر جماران حتی برای لحظه ای نگران باشد. یقیناً آن ولی و مراد نیز حامی و پشتیبان و راهنمای این سربازان و افسران بوده و خواهند بود و به سران قوا امر نموده و می نمایند که قوانین تصویب شده بخصوص سند چشم انداز بیست ساله، اصل 44 قانون اساسی، صندوق توسعه ملی و دیگر قوانین اقتصادی با دقت و سرعت اجرا شود و حقوق تولید و تجارت از طرح هدفمندی یارانه ها و جوایز صادراتی به موقع پرداخت گردد.

* سخن دوم با دولت محترم :

رئیس و اعضای محترم دولت بدانند که اهالی بخش خصوصی کشور دلسوز نظام و کشور صاحب‌الزمان (عج) هستند. اینان حقوقی دارند که باید دولت در اختیارشان قراردهد تا بتوانند به وظایفشان عمل کنند. دولت نباید آن گونه که در سال های گذشته دولت ها به بخش خصوصی همچون رغیب نگاه کرده اند، نگاه کند. که نگاه این گونه به زیان کشور، مردم، کار و کارآفرینی بوده و با نظرات مقام معظم رهبری هماهنگ نیست. دولتمردان محترم خوب می ‌دانند که دیدگاه‌های تنگ نظرانه مانع اجرای سند چشم انداز، اصل 44 و جهاد اقتصادی خواهد بود. دولت محترم یقیناً باور دارد که بخش خصوصی ایران اسلامی در خدمت دولتی که قانون مدار و ولایت مدار باشد، خواهد بود.

* سخن سوم با نمایندگان محترم مجلس که به فرموده خمینی کبیر(قدس سره) مجلس در رأس امور است :رئیس و نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی بدانند که فعالان اقتصادی مجریان صدیق قوانین تصویب شده در پارلمان نظام مقدس ایران اسلامی هستند. اینان که جهادگران اقتصادی کشورند، نیاز به حمایت و پشتیبانی برای اجرای قانون دارند. نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی خود می دانند که بخش خصوصی ایران اسلامی امکانات و قدرتی که بتواند با اقتصاد دولتی مقابله و رقابت کند در اختیار ندارد. تنها سلاح و توان بخش خصوصی، حمایت های مقام معظم رهبری و قوانین مصوبه ی مجلس محترم و پشتیبانی قوه قضائیه است.

* سخن چهارم با قوه محترم و مهّم قضائیه :

ریاست و بزرگان قوه قضائیه که با کمک دستگاه های امنیتی نگهبان امنیت اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و ....کشور اسلامی هستند می دانند که فعالان اقتصادی بخش خصوصی در فضای امنیت ایجاد شده توسط دستگاه های امنیتی و به امید پشتیبانی قضایی اقدام به کارآفرینی و تولید و تجارت می کنند. این فعالان برای تحقق سال جهاد اقتصادی بیش از قبل به مراقبت و پشتیبانی قضایی بخصوص به منظور رسیدن به آنچه براساس قانون حق خود می دانند، نیاز دارند. آن بزرگان استحضار داشته باشند که بسیاری در بخش خصوصی نمی دانند که می توانند با مراجعه به دستگاه قضایی حقوق خود را از بخش های مختلف دولتی بگیرند؛ لذا اصلاً برای این منظور به دستگاه قضایی مراجعه نمی کنند. اینان همیشه گفته و می گویند که در اجرای قوانین توسط دولت‌های محترم عدالت رعایت نشده و نمی شود مثلاً اگر قانونی تصویب شود که‌از تولید و تجارت وجهی توسط دولت دریافت گردد فوری اجرا می شود، اما اگر قانونی تصویب شود که به تولید و تجارت و یا فعالیت‌های دیگر بخش خصوصی وجهی توسط دولت پرداخت شود اجرایی نمی شود و یا با تأخیر طولانی اجرا می‌شود که از آن جمله قانون هدفمندی یارانه‌ها و جوایز صادرات و تسهیلات بانکی و قوانین بسیار دیگر است. بخش‌خصوصی واقعاً نمی‌داند که برای رسیدن به حقوقش چگونه شکایت ببرد.

* سخن پنجم با مجمع محترم تشخیص مصلحت نظام :

مجمعی که از بزرگان و سران قوا تشکیل شده آنان که مشاورین صدیق مقام معظم رهبری هستند مستحضر باشند که برای اجرای سند چشم انداز، اصل 44 و سال جهاد اقتصادی اقدامی بیش از آنچه تا کنون داشته اند لازم است. به بزرگان مجمع که سیاست مداران و اقتصاد دانان و مدیران بزرگ نظام جمهوری اسلامی هستند و تجارب بسیار ارزنده ای در مدیریت و سازندگی و توسعه اقتصادی کشور دارند پیشنهاد می کنم که با ارائه مشاوره های راهگشا به محضر مقام معظم رهبری نگذارند سال جهاد اقتصادی تمام شود بدون اینکه جهادی صورت گرفته باشد. رهبری و ملت از تمام قوا بخصوص مجمع تشخیص مصلحت نظام انتظار دارند که در سال جهاد اقتصادی اقدامات فوری و واقعاً جهادی داشته و گزارش اقدامات شان را در پیگیری اجرای قوانین اقتصادی به محضر مقام معظم رهبری ارائه و به مردم اطلاع رسانی کنند. مردم و فعالان اقتصادی حق دارند که از مجمع بزرگ و مهم تشخیص مصلحت نظام بخواهند تا با تشکیل‌کمیسیونی بررسی و مطالعه کند که در یک سوم سال جهاد اقتصادی بخش های دولتی و خصوصی به طور کلی تمامی دستگاه ها چه کرده اند؟!

* سخن ششم با شورای محترم نگهبان :

نگهبانان شریعت و قانون اساسی نیز استحضار دارند که اقتصاد در شریعت و قانون اساسی جایگاه ویژه ای دارد. مالکیت و حقوق عمومی بخشی مهم از شریعت و قانون اساسی است. مواردی وجود دارد که دستگاه ها با صدور بخشنامه و دستورالعمل در اجرای قوانین تصویب شده در مجلس شورای اسلامی که به تصویب شورای محترم نگهبان رسیده تغییر ایجاد نموده و حقوق عمومی مردم رعایت نمی شود، مثلاً دستورالعمل هایی که برای افزایش قیمتها بر اساس طرح هدفمندی یارانه ها و خرید و فروش و اجاره املاک مردم صادر شده، به قلم گفتم: می دانم در این یادداشت جایی برای طرح مسائل سیاسی نیست، اما بر سرباز کوچکی همچون من خورده نخواهند گرفت که اگر از شورای محترم نگهبان تقاضا کنم برای رونق بیشتر و بهتر اقتصاد کشور و مقابله با تهاجم فرهنگی، سیاسی و اقتصادی دشمن، بخصوص تحریم های ظالمانه در سال جهاد اقتصادی بیش از پیش فضای سیاسی، اقتصادی با نشاط و سرزنده برای فعالان اقتصادی که می خواهند بر اساس قانون اساسی فعالیت داشته باشند لازم است.

* سخن هفتم به سازمان ها و نهادهای دولتی و شبه دولتی که فعالیت های کلان اقتصادی را در اختیار دارند :

این نهادها بدانند ممکن است در کوتاه مدت با در اختیار گرفتن سر پل های بزرگ اقتصادی که براساس سند چشم انداز و اصل 44 می شود به بخش خصوصی واگذار کرد از بروز ناهنجاری های احتمالی در امر خصوصی سازی، جلوگیری و اقتصاد کشور را اداره نمود، لیکن اقتصاد کشور در دراز مدت با مشکل مواجه خواهد شد. همان گونه که اگر اجازه داده بودیم قیمت ها به تدریج و هماهنگ با توان اقتصادی جامعه و بر اساس قانون عرضه و تقاضا افزایش می یافت و رشد همگون و یکپارچه اتفاق می افتاد مشکلات امروز را نداشتیم و طرح هدفمندی یارانه ها و امثال آن لازم نبود. در موضوع خصوصی سازی باید با قبول مقداری ریسک سند چشم انداز و اصل 44 را بر اساس اهداف قانون گذاران اجرا نمود و از اقداماتی که بیشتر به دور زدن قوانین خصوصی سازی شباهت دارد پرهیز کرد. ضمن اینکه سازمان ها و نهادهای دولتی و شبه دولتی می توانند نقش میانی را به عهده گرفته و خود با بالا بردن توان بخش خصوصی مؤمن و علاقه مند به نظام و انقلاب اسلامی که اصالت تولید و تجارت را نیز داشته باشند از حاشیه های خصوصی سازی جلوگیری کنند.

* سخن هشتم و پایانی با رئیس و هیئت رئیسه و پیشکسوتان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران :

رئیس دانشمند و توانا و انقلابی و هیئت رئیسه و پیشکسوتان مؤمن اتاق که توفیق دیدار نصیبشان شد باید بدانند که نگاه های مهربان مقام معظم رهبری که همراه با تذکرات حکیمانه و دلسوزانه‌ی ایشان بود بار سنگینی را بر دوش ایشان و هیئت نمایندگان گذاشت. رهبر فرزانه در این دیدار بخش خصوصی را طرف مشورت مستقیم خود قرار دادند و تلاش در جهت اجرای سند چشم انداز و اصل44 و فعالیت جهادی را خواستار شدند. آن بزرگ همچون خمینی کبیر (قدس سره) که فرمودند «نگذارید انقلاب اسلامی به دست نا اهلان بیفتد»، در این دیدار همچون گذشته تقویت فعالان اقتصادی مؤمن به شریعت محمدی و انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی را خواسته و امرکرده‌اند.

ممکن است معظم له سخنی را بر زبان جاری نساخته باشند. اما یقیناً ایشان و همه دلسوزان نظام نمی پذیرند که حتی تعداد اندک و انگشت شمار افرادی در بین فعالان اقتصادی و پارلمان بخش خصوصی باشند که با استفاده از امکانات و در سایه حمایت و امنیت فراهم شده در کشور اسلامی به فعالیت‌اقتصادی بپردازند و برای نظامی‌که با نثار خون شهدا به اینجا رسیده‌است زحمت ایجاد کنند.

یقیناً انتظار رهبری و بزرگان نظام و مردم مؤمن از ناخدای کشتی و بزرگان بخش خصوصی در مرحله اول هدایت و در مرحله بعدی محدود کردن این گونه افراد احتمالی می باشند- فعالان اقتصادی که دل در گرو نظام دارند می گویند که حتی یک نفر نیز نباید در بین فعالان اقتصادی وجود داشته باشد که خدمتگزار نظام مقدس جمهوری اسلامی نباشد، که انشاءالله این چنین بود و یک نفر نیز وجود ندارد.

قلم با خنده ای بر لب پرسید: «سخن و درخواست دیگری نداری؟ خیلی از خودمان بزرگتر حرف زدیم، نمی خواهی به خارجی ها مطلبی بگوییم؟ یادت باشد قرار بود این یادداشت کوتاه نوشته شود. تو و من در حد و اندازه خودمان بگوییم». به او گفتم: «ببین! بعضی حرف ها را ممکن است بزرگان نگویند و یا نتوانند بگویند اما از سرباز کوچکی چون من بعید نیست و خرده نخواهند گرفت، همان گونه که سخن کودکان مورد اعتراض قرار نمی گیرد، اما خوب شد یادآوری کردی. می خواهم به شرق و غرب و تمامی دشمنان ایران اسلامی بگویم که فعالان بخش خصوصی در سال جهاد اقتصادی مکر، کید و توطئه شما را به خودتان بر می گردانند، اینان رهنمود مقام معظم رهبری را در امر دور زدن تحریم ها امر ولایی و شرعی برای خود دانسته و راه های دور زدن را با تمام وجود کشف کرده و جهادگونه در خدمت نظام مقدس اسلامی ایران بزرگ هستند.

قلم که به نظر می رسد ساعت 3 بامداد را دیده بود، گفت: آن قدر نوشتی که برای یادداشت سوم «دیروز دفاع مقدس ، امروز جهاد اقتصادی» مطلبی باقی نماند، اما از محمد آقای قطعه ساز که این روزها به قول دولتمردان برای رفع مشکلات تولید با استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی امید بسیار اندک دارد، یادت رفت». به قلم گفتم: «خوب شد یادآوری کردی. باید از دولتمردان بخواهیم افرادی مانند محمد آقا که واقعاً تسهیلات را در امر تولید به کار برده و می برند و ممکن است امروز به دلیل مشکلات اقتصادی موفق به پرداخت سررسید خود در موقع مقرر نشود، کمک کنند تا تسهیلات دریافتی را بروز رسانی کرده و بتواند از صندوق توسعه ملی برای رفع مشکلات تولیدشان استفاده کنند تا اشتغال بیشتری ایجاد شود». یار مهربانم قلم حتماً متوجه شدی که لبخند و نگاه مهربانانه مقام معظم رهبری باعث شد این یادداشت را با لبخند و شادی بنویسم و در ماه شاد شعبان برای همه توفیق شاد بودن آرزو کنم. قلم نیز با خوشحالی گفت: « امید است همه شاد باشند.»

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید