توقف طرح خرید کالا با کارت اعتباری در بانک مرکزی | اتاق خبر
کد خبر: 300289
تاریخ انتشار: 15 آذر 1394 - 15:00
نایب رییس انجمن تولید‌کنندگان لوازم خانگی عنوان کرد
نایب رییس انجمن تولید‌کنندگان لوازم خانگی با بیان این‌که عدم اجرای طرح کارت اعتباری خرید کالا برای تولید‌کنندگان فاجعه است، گفت: این طرح فعلا در بانک مرکزی متوقف شده و این بانک نیز سکوت کرده است.

نایب رییس انجمن تولید‌کنندگان لوازم خانگی با بیان این‌که عدم اجرای طرح کارت اعتباری خرید کالا برای تولید‌کنندگان فاجعه است، گفت: این طرح فعلا در بانک مرکزی متوقف شده و این بانک نیز سکوت کرده است.

 محمدرضا درافشار امروز - یکشنبه - در نشستی خبری با اشاره به افزایش مشکلات تولید‌کنندگان لوازم خانگی پس از اعلام عمومی طرح کارت اعتباری خرید کالا اظهار کرد: طرف صحبت تولید‌کنندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده که تاکنون نیز در این زمینه بسیار خوب عمل کرده و هماهنگی مناسبی با تولید‌کنندگان داشته است.

وی با بیان این‌که از زمان اعلام طرح، تولید‌کنندگان منتظر اجرای طرح بودند، ادامه داد: با این‌که تمامی مسائل طرح از قبل به توافق رسیده بود، این طرح فعلا متوقف شده و هنوز به مرحله‌ اجرا نرسیده است.

به گفته نایب رییس انجمن تولید‌کنندگان لوازم خانگی، با اعلام عمومی طرح توقعی در مردم ایجاد شد و همین موضوع سبب توقف خرید از سوی مردم شده است و منتظرند با اجرا شدن طرح خرید‌های خود را انجام دهند.

وی با بیان این‌که این طرح در بانک مرکزی متوقف شده است، افزود: زمانی که دولت اعلام می‌کند طرحی را در دست اجرا دارد یعنی تمام جوانب آن سنجیده شده و آماده برای اجراست، بنابراین باید به سرعت طرح اجرا می‌شد.

درافشار با بیان این‌که اعلام عمومی طرح و عدم اجرای سریع آن تولید‌کنندگان را با مشکل بیشتری نسبت به قبل مواجه کرده است، گفت: با این کار در درجه اول تولید‌کننده صدمه می‌خورد و پس از آن مصرف‌کننده دچار سردرگمی می‌شود. از سوی دیگر برای دولت به عنوان متولی اداره مملکت درست نیست که یک حرفی را بزند و آن را در مرحله اجرا در نیاورد چرا که اعتماد مردم را از دست خواهد داد.

نایب رییس انجمن تولید‌کنندگان لوازم خانگی افزود: خواهش ما از بانک مرکزی این است که اگر مشکلی هم بر سر راه این طرح وجود دارد هرچه زودتر آن را حل کرده و به مرحله‌ی اجرا در آورد، چرا که اگر خرید‌ها اتفاق نیفتد واحد‌های تولیدی نیز نمی‌توانند بدهی خود به بانک‌ها را پرداخت کنند و در نهایت بانک‌ها نیز متضرر خواهند شد.

وی با اشاره به نزدیک شدن به ماه‌های پایانی سال گفت: اگر این طرح به سرعت اجرا نشود و مردم خرید نکنند واحد‌های تولیدی برای پایان سال و پرداخت حقوق‌های کارمندان خود پولی ندارند و این موضوع به صنعت کشور صدمه بسیاری می‌زندو

درافشار با بیان این‌که بانک مرکزی مدتی است که درباره اجرای این طرح سکوت کرده و هیچ حرفی مبنی بر اجرا یا عدم اجرای آن نمی‌زند، اظهار کرد: حتی اگر مشکلی هم در مسیر اجرای طرح وجود داشته باشد وقتی که آن را اعلام عمومی می‌کنیم، یعنی مشکلات را حل کرده‌ایم؛ بنابراین اگر هم قرار است طرح اجرا نشود بانک مرکزی این را زودتر اعلام کند.

نایب رییس انجمن تولید‌کنندگان لوازم خانگی درباره‌ این‌که گفته می‌شود "بانک مرکزی با توجه به تجربه تسهیلات خودرو قصد دارد در زمینه کارت اعتباری خرید کالا اندکی محتاطانه‌تر عمل کند"، ادامه داد: طرح طوری پیش‌بینی شده که عملا فشاری روی منابع بانک‌های عامل نباشد و تامین اعتبار از محل سپرده قانونی بانک‌های عامل نزد بانک مرکزی انجام شود که این موضوع تورم ایجاد نمی‌کند و تنها سبب رونق خواهد شد.

وی همچنین درباره‌ اعتبار در نظر گرفته شده درباره این طرح نیز گفت: نمی‌توان رقمی را به‌طور دقیق اعلام کرد اما براساس توافق اولیه قرار بود به‌طور کلی سه درصد از 13 درصد سپرده قانونی بانک‌های عامل نزد بانک مرکزی به تسهیلات خودرو و لوازم خانگی اختصاص پیدا کند.

درافشار افزود: از حدود دو سال پیش و تلاش برای به سرانجام رساندن برجام نوعی انتظار کاهش قیمت و رکود در بازار لوازم خانگی ایجاد شد و پس از اعلام طرح کارت اعتباری خرید کالا نیز این موضوع شدت پیدا کرده است و به این ترتیب مراجعه به واحد‌های تولیدی عملا متوقف شده است.

نایب رییس انجمن تولید‌کنندگان لوازم خانگی با اشاره به ریسک بسیار کم اعطای این تسهیلات برای بانک‌ها گفت: ماهیت این طرح با طرح خودرو متفاوت است، چرا که هم رقم تخصیص یافته به هر نفر کمتر از خودرو است و هم این‌که اگر فردی اقساط خود را پرداخت نکند به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده از حقوق وی در محلی که کار می‌کند کسر شود؛ بنابراین ریسک زیادی برای بانک‌ها نخواهد داشت.

وی با بیان این‌که وقتی دولت تصمیم به اجرای این طرح گرفته یعنی مزایای آن بر معایب‌اش می‌چربد، اظهار کرد: ممکن است دو تا سه درصد مردم نیز در بازپرداخت این تسهیلات تعلل کنند، اما به هرحال با این کار چرخ تولید می‌چرخد و اوضاع بهتر می‌شود.

به گفته درافشار اگر این طرح اجرا نشود برای واحد‌های تولیدی فاجعه اتفاق می‌افتد و پس از آن این فاجعه گریبانگیر سیستم بانکی خواهد شد.

همچنین در همین راستا محمدرضا دیانی - رییس کانون انجمن‌های صنفی کارفرمایی تولید‌کنندگان لوازم خانگی کشور - در هفته گذشته نامه‌ای درباره تبعات عدم اجرای به موقع این طرح به وزیر صنعت، معدن و تجارت ارسال کرده است که متن این نامه به شرح زیر است:

"جناب آقای مهندس نعمت‌زاده

مقام عالی وزارت صنعت، معدن و تجارت

ضمن تشکر از مساعدت حضرتعالی در گام به گام طراحی کارت‌های اعتباری خرید کالای ایرانی، به استحضار می‌رساند؛ علی رغم عزم جدی آن مقام محترم و سایر همکارانتان در وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر اجرای پروژه خروج از رکود صنایع داخلی، متاسفانه اما و اگرهایی که از گوشه و کنار به گوش می‌رسد، معضلی خارج از تصور را برای تولید‌کنندگان پدید آورده است. در واقع رکود حاکم بر بازار که ناشی از انتظار مردم برای کاهش قیمت‌ها در پساتحریم بود، اینبار دست به دست انتظار خریداران برای عملیاتی‌شدن کارت‌های اعتباری داد و تقاضا برای خرید را به فاجعه آمیزترین حد ممکن کاهش داد. در این شرایط امکان تنفس و ادامه حیات برای تولید‌کننده غیرممکن شده و شک نداشته باشید پاشنه آشیل دولت یازدهم که همانا اشتغال و خروج از رکود است، اینبار با موج عظیم، سهمگین و زنجیره‌ای تعدیل نیروی انسانی در خطوط تولید کارخانه‌ها، به خطر خواهد افتاد. لذا از آن مقام محترم خواهشمند است پیش از آنکه شکست این طرح ملی مستمسکی شود در دست بدخواهان دولت و بیش از این اعتماد افکار عمومی را نسبت به برنامه‌های دولت یازدهم از بین ببرد، دستور فرمایید دستگاه‌های متولی و مسوول اقدام عاجل انجام دهند."

منبع: ایسنا 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید