منع نامزدی برخی معلولان برای انتخابات مجلس مصداق نقض حقوق آنان است | اتاق خبر
کد خبر: 300296
تاریخ انتشار: 15 آذر 1394 - 15:00
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: منع قانونی نامزدی معلولان حسی شامل نابینایان و ناشنوایان در انتخابات مجلس ، مصداق نقض کنوانسیون حقوق معلولان است.

به گزارشاتاق خبر،«براساس بند 6 ماده 28 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، انتخاب شوندگان هنگام ثبت نام باید دارای شرایط سلامت جسمی در حد برخورداری از نعمت بینایی، شنوایی و گویایی باشند.»
به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، علی صابری این مطلب را روز یکشنبه در مراسم گرامیداشت روز جهانی معلولان در دفتر سازمان ملل متحد در تهران عنوان کرد.
این عضو شورای شهر تهران بر اصلاح این قانون تاکید کرد و افزود: وجود این ماده قانونی کاملا خلاف کنوانسیون حقوق معلولان است.
وی اظهار کرد: کنوانسیون حقوق معلولان در آذرماه سال 87 به تصویب مجلس رسید و براساس آن دولت موظف
است که قوانین تبعیض آمیز را از بین ببرد.
وی یادآور شد: کنوانسیون حقوق معلولان در سوم دسامبر سال 2006 میلادی به تصویب سازمان ملل متحد رسید؛ اما هنگامی که این کنوانسیون مراحل تصویب خود را در سازمان ملل می گذراند، هیچ نماینده ای از ایران حضور نداشت ، البته پس از آن ایران خیلی زود به این کنوانسیون ملحق شد اما به دو پروتکل الحاقی اختیاری آن ملحق نشده است و اکنون باید دولتمردان را متقاعد کرد که این اقدام انجام شود.
صابری در ادامه سخنانش برای پروتکل های الحاقی اختیاری توضیح بیشتری نداد.
وی در عین حال و در بخش دیگری از سخنانش به نامگذاری روز ملی پاراالمپیک(24 مهر) نیز اشاره کرد و آن را از مصادیق قوت اجرای کنوانسیون حقوق معلولان در کشور دانست.
به گزارش ایرنا در زمان حاضر، یک میلیون و 200 هزار تن با معلولیت شدید در کشور بسر می برند که نیاز به خدمات حمایتی از سوی نهادهای مربوطه دارند.45 درصد این افراد معلول جسمی - حرکتی هستند که از این شمار ، 18 هزار تن قطع نخاع شده اند.

 

منیع:ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید