رقابت اصلاح طلبان و اصول گرایان به معنای دشمنی نیست | اتاق خبر
کد خبر: 300358
تاریخ انتشار: 16 آذر 1394 - 10:43
منتجب نیا:
قائم مقام حزب اعتماد ملی با ذکر تعاریفی از وفاق ملی و وجوهات اشتراک و تمایز میان گروه‌ها، گفت: وفاق ملی به این معناست که تمام افراد جامعه وجه اشتراک خود را پیدا کنند.

به گزارش اتاق خبر، منطقه سمنان، حجت الاسلام و المسلمین رسول منتجب نیا در نشستی دانشجویی با موضوع وفاق ملی که توسط مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه سمنان برگزار شد، با بیان اینکه قطعا ما وجه اشتراکاتی داریم که از وجه تمایزات ما بیشتر است افزود: باید حول محور اشتراکات خود با هم وفاق داشته باشیم؛ چرا که لازمه وفاق این است که هر فردی گنجایش و ظرفیت لازم را داشته باشد زیرا انسان و جامعه ای می تواند مسیر رسیدن به وفاق را بپیماید که تمامی مردم و مسئولین و فعالین سیاسی ظرفیت بالایی را داشته باشند یعنی خودشان را برای پذیرش مخالفان و منتقدان آماده کنند و هیچکس خود را در جامعه، حق مجسم و فراتر از انتقاد و اعتراض نداند.

وی گفت: آنچه که موجب شکست وفاق می شود خود بزرگ بینی و نقد ناپذیری است، وقتی که سخنان و دیدگاه های مختلف در جامعه عرضه شود این آیه تبلور می یابد « فَبَشِّرْ عِبَادِ الَّذینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ » (پس بشارت ده به آن بندگان من که به سخن گوش فرا می دهند و بهترین آن را پیروی می کنند). اما اگر خودمان را محور قرار بدهیم و بگوییم هر کسی با من بود متحد و طرفدار وحدت است و هر کسی نسبت به من انتقاد داشت او اختلاف انگیز، تفرقه انگیز، فتنه گر و نفوذی است، پس چنین جامعه ای روی وحدت را نخواهد دید. بنابراین ما زمانی به سمت وحدت گام خواهیم برداشت که در جامعه به طور همزمان آزادی بیان و آزادی پس از بیان وجود داشته باشد.

وی اضافه کرد: اشکال کار اینجاست که ما دائما دم از وحدت می‌زنیم اما وحدت و وفاق با بخشنامه و سرنیزه امکان پذیر نیست، مردم باید به مسئولین اعتماد کنند و بدانند نظر آنها حاکم است نه نظر حاکمان بر آنها. اینکه در انتخابات افراد را با برچسب ها و خط و نشان های مختلف فتنه گر و نفوذی و اصلاح طلب از صحنه حذف کنیم ضربه ای بزرگ براعتماد مردم خواهد زد و اگر اینگونه شد نباید انتظار داشته باشیم که پای صندوق بیایند و رأی بدهند، اینکه بخواهیم افرادی که در حرکت قطار انقلاب نقش داشته اند را به مرور با تهمت های ناروا از صحنه حذف کنیم در آخر قطار خالی از سرنشین می‌شود .

وی یادآورشد: در تلاش برای رسیدن به وحدت و وفاق نباید سقف حداکثری اشتراکات را در نظر بگیریم، بلکه باید از حداقل ها نهایت استفاده را کنیم تا جامعه پویایی داشته باشیم.

قائم مقام حزب اعتماد ملی خاطرنشان کرد: کسانی که در حال اختلاف انگیزی و تشنج آفرینی هستند سودشان در همین اختلاف افکنی هاست، این عده قصد دارند دولت را ناکام و نظام را ناموفق نشان دهند، این اقلیت محدود نمی‌توانند خنده را روی لبهای مردم ببینند، اینها نمی‌توانند شاهد این باشند که کسی در جهت پیشرفت کشور و جامعه کاری انجام دهد.

منتجب نیا حسن روحانی را فردی وارسته، صاحب اندیشه و دلسوز جامعه خواند و ادامه داد: من معتقدم با اطلاعاتی که داشتم و دارم اگر روحانی به عنوان رئیس جمهور انتخاب نمی شد اکنون کشور در شعله های آتش جنگ قرار داشت، روحانی بهترین و کارشناس ترین فرد وزارت خارجه را مسئول برجام کرده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه وفاق ملی در صورتی رخ می دهد که همه بتوانند در کنار هم قرار بگیرند، گفت: هیچکس نباید خود را حق مسلم بداند و همه باید ظرفیت خود را بالاتر ببرند. اصلاح طلبان و اصول گرایان می توانند رقابت کنند اما این رقابت به معنای دشمنی نیست؛ این دو می توانند با هم و در کنار هم در راه کامیابی کشور قدم بردارند.

وی همچنین در خصوص برنامه های انتخاباتی حزب اعتماد ملی گفت: در رابطه با انتخابات، ما به دو شکل پیگیریم، اول آنکه درون حزبی کارها را پیگیری کنیم و دیگری درون اصلاحاتی. ما تلاش کردیم جبهه اصلاح طلبان را به وحدت برسانیم. به توفیق الهی و با تلاشی که انجام شد اصلاح طلبان زیر یک سقف جمع هستند و شورای عالی سیاست گذاری کل اصلاح طلب ها هر یکشنبه، به ریاست دکتر عارف برگزار می شود و حزب اعتماد ملی پرچم دار این موضوع است و تلاش ما این است با لیست و فهرست واحد کاندید های اصلح را به مردم معرفی کنیم.

منتجب نیا در پاسخ به سوالی پیرامون واژه نفوذ و مواضع خودشان، تصریح کرد: نفوذ به معنای این است که یک حرکت بیگانه از ملت ایران، وارد شده است که خطر ایجاد می‌کند. در میان نیروهای انقلابی چه اصولگرا و چه اصلاح طلب ما نفوذی مشاهده نمی‌کنیم، ما نباید یکدیگر را به نفوذی بودن متهم کنیم، اگر بنا بشود ما بخواهیم نفوذی ها را پیدا کنیم، کسانی خطرناک هستند که نه در انقلاب فعالیت داشتند و نه در دفاع مقدس و نه تئوری های سالم داشتند و امروز در جاهای مختلف کشور وارد شده اند درحالیکه حتی امام تا آخرین لحظات عمر با آنها مخالف بودند و آنان را خطرناک می دانست ، هم چون انجمن حجتیه ای ها.

قائم مقام حزب اعتماد ملی در ادامه بیان کرد : وجه مشترک اصلاح طلبان و اصولگرایان نفی افراطی گری است، یکی از کسانی که در مواقع حساس و خطرناک می تواند پادرمیانی کند آیت الله هاشمی رفسنجانی هستند و خیلی ها باید در مکتب ایشان و افرادی همچون ایشان درس بیاموزند. امروز برخی از جوانان، جنگ را در کاغذ و از برخی فرهاندهان شنیده اند و چنان دم از جنگ و شهدا و... میزنند که انگار آقای هاشمی بویی از جنگ نبرده است، اتفاقا این افراد باید بروند نزد هاشمی ببینند جنگ چیست . آقای هاشمی رفسنجانی از ابتدای انقلاب همراه امام بودند و باید قدردان زحمات ایشان باشیم، باید در مکتب این افراد که برای انقلاب استخوان خرد کرده اند درس بیاموزند.

منتجب نیا تأکید کرد: البته بنده به هیچ یک از این عزیزان مطلق نگاه نمی‌کنم و ممکن است به آنها انتقادی وارد باشد اما نباید به راحتی به سرمایه های انقلاب چوب حراج زد؛ چرا که اگر افرادی همچون هاشمی و خاتمی با این برچسب ها و افرادی دیگر از طریق حصر و زندان حذف شوند کسی باقی نمی ماند جز چند بچه که البته این بچه ها را هم دوست داریم ولی باید در محضر پدرانشان درس بیاموزند نه اینکه بخواهند پدرانشان را کنار بزنند و خودشان پدری کنند.

 

 

 

منبع:ایسنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید