آمریکا برای تغییر نسل جدید ایران سیاست تعاملی را در پیش گرفته است | اتاق خبر
کد خبر: 300425
تاریخ انتشار: 16 آذر 1394 - 00:40
نبویان:

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکا سه استراتژی را در قبال انقلاب اسلامی ایران طراحی کرده که هم‌اکنون در استراتژی سوم قرار دارد.

 حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمود نبویان طی سخنانی در همایش گرامیداشت روز دانشجو در دانشگاه مفید قم، با اشاره به استراتژی نفوذ پس از برجام، استراتژی نخست آمریکا را مربوط به زمان بوش پدر دانست و تصریح کرد: استراتژی دوم از زمان اوباما آغاز شد و تقریبا تا توافق ژنو ادامه داشت که سیاست، گرچه تقابلی بود اما انفعالی نبود.

وی با بیان اینکه ابزار فشار، بهره‌برداری از منابع سخت نظام و نرسیدن نظام و مردم به اهداف خود، برنامه‌های آمریکا در استراتژی دوم بود که با شکست مواجه شد، ادامه داد: تهدیدهای دائم نظامی، ایجاد فتنه‌های گوناگون، تحریم‎های سنگین و همه‌جانبه و بهره‎گیری از انواع رسانه‎ها از جمله ابزار فشار آمریکا بود.

این نماینده مجلس افزود: بعد از این مرحله سراغ منابع قدرت نرم و سخت جمهوری اسلامی ایران رفتند که شامل مردم، اقتصاد، ایدئولوژی انقلابی و اسلامی مردم و توان دفاعی و موشکی ایران می‌شود.

نبویان اهداف جمهوری اسلامی ایران با اعتماد به منابع قدرتمند خود را پیشرفت‌های علمی، صنعتی و هسته‌ای دانست و اظهار کرد: با وجود تحریم‌ها به‌ویژه در تحریم‌های اخیر توسط آمریکا در اوج دستیابی به پیشرفت‌های علمی همچون نانو، سلول‌های بنیادی و ... بودیم به گونه‌ای که مقام اول را در سدسازی کسب کردیم.

وی خاطرنشان کرد: ما در اوج تحریم‌ها تا نسل هشتم سانتریفیوژها را تولید کردیم و می‌بینیم که جان کری، اوباما و سرپرست تیم مذاکره‌کننده آمریکایی بر عدم تاثیر تحریم‌ها در توقف برنامه هسته‌ای ایران اذعان دارند.

این نماینده مجلس گفت: علاوه بر تحریم‌ها، ابزار گزینه و تهدیدهای نظامی آمریکا نیز نتوانستند ملت ایران را از پیشرفت هسته‌ای باز دارند که سخنان اوباما و جان کری مبنی بر اینکه دانش هسته‌ای ایران را نمی‌توان با بمباران از بین برد، موید این مطلب است.

نبویان حفظ آرامش و ثبات جمهوری اسلامی و پیشرفت دفاعی و موشکی و نفوذ در منطقه و قدرت منطقه‌ای شدن را از دیگر اهداف جمهوری اسلامی ایران دانست و تصریح کرد: استراتژی سوم و دکترین جدید آمریکا برای سرنگونی جمهوری اسلامی ایران با توجه به زمینه‌های سابق آغاز شده است که سیاست تعاملی و نفوذ است.

وی به تعریف نفوذ از دیدگاه خود پرداخت و ادامه داد: مقامات آمریکایی توافق هسته‌ای را تنها راه تغییر نظام جمهوری اسلامی می‌دانند و لذا ‌می‌بینیم که در سیاست نفوذ نیاز به حضور افراد بیگانه نیست بلکه افرادی از داخل کشور را مورد بهره‌برداری قرار می‌دهند.

این نماینده مجلس، تغییر در نسل جدید در ایران و حمایت از جریانات غربگرا در داخل، استفاده از فرصت اقتصادی جامعه جهانی، تقویت رابطه با آمریکا و گسترش حوزه‌های مذاکره را از جمله سناریوهای آمریکا برای نفوذ در کشور دانست و افزود: مهم‌ترین نفوذ، نفوذ فکری و فرهنگی است و لذا آمریکا با در پیش گرفتن سیاست تعاملی به دنبال تغییر جدی در نسل جدید ایران پس از توافق برجام است.

نبویان اظهار کرد: به هر واردشدنی نفوذ گفته نمی‌شود بلکه لازمه آن وجود یک مکان و محل بیگانه است و لذا برای مقابله با نفوذ نیازمند شناخت ویژگی‌های نفوذکننده، منافذ و چگونگی مقاوم‌سازی هستیم.

وی نفوذ فرهنگی و فکری، سیاسی، اقتصادی و امنیتی را انواع نفوذ برشمرد و رخنه در باورهای دینی، انقلابی و ایدئولوژی‌زدایی را برنامه‌های آمریکا برای نفوذ در بین ملت ایران دانست و به کلمات و تعابیر امام خمینی (ره) در مورد آمریکا پرداخت.

این نماینده مجلس، تولی کفار و مشرکان و ترساندن مردم از آسیب دشمنان را از مراحل تسلط کفار بر مسلمانان خواند و در این زمینه به آیاتی از قرآن کریم اشاره کرد و گفت: علت نهی صریح قرآن نسبت به قبول دوستی و سرپرستی کفار و یهود و نصاری، پیمان‌شکنی آنها و عدم رعایت خویشاوندی است و اگر هم با مومنان پیمان می‌بندند از روی ضعفشان است. 

نبویان خاطرنشان کرد: کافرکردن مومنان، سست‌کردن مسلمانان، غفلت از مسائل نظامی و قراردادن در سختی از مراحل تلاش کفار و یهود و نصاری علیه مومنان است.

وی در پایان این نشست به سوالات دانشجویان پاسخ داد.

منبع: ایسنا 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید