سیاست های آمریکا در برابر تروریسم ناکارآمد است | اتاق خبر
کد خبر: 300561
تاریخ انتشار: 16 آذر 1394 - 14:04
مامور سابق سیا:
'روبرت بائر' (Robert Baer) مامور سابق آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به شبکه تلویزیونی سی.ان.ان گفت، سیاست های واشنگتن در جنگ با تروریسم، ناکارآمد بوده است.

به گزارش اتاق خبر،بائر امروز (دوشنبه) در گفت و گو با این شبکه خبری درباره نطق دیشب باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا که در پی حادثه تیراندازی 'سن برناردینو' کالیفرنیا ایراد شد، افزود، صحبت های اوباما وی را تحت تاثیر قرار نداده و رئیس جمهوری آمریکا حرف های همیشگی را عنوان کرده است.
مامور سابق سیا ادامه داد: در گذشته به بمباران القاعده و اکنون (گروه تروریستی) داعش ادامه داده ایم. بمباران بسادگی کارساز نیست و نمی تواند به چنین سازمانی ضربه وارد کند. داعش اکنون به لیبی نیز راه یافته است. وضع در خاورمیانه وخیمتر شده و (داعش) مانند یک ویروس در تمامی شبه جزیره عربستان پراکنده شده که دامنه آن اکنون به 'سن برناردینو' (کالیفرنیا) نیز رسیده است.
وی با اشاره به وضع عراق، سوریه و یمن افزود: سیاست ما (آمریکا) از اکتبر 2001 (زمان حمله آمریکا به افغانستان) تاکنون شکست خورده بوده است.
بائر با تایید این که داعش خواهان ورود آمریکا و غرب به جنگ زمینی در سوریه است تا آن را به عراقی دیگر مبدل کند، گفت: داعش همچنین خواهان بمباران است تا خود را قربانی نشان دهد تا بتواند نیروی بیشتری جذب کند و با این کار، بر خشم و نفاق میان مسلمانان سراسر جهان بیفزاید.
مامور سابق سیا تاکید کرد که پیش از اقدام نظامی، باید این موارد را از طریق سیاسی حل و فصل کرد.
پس از حملات تروریستی پاریس در 22 آبان ماه گذشته، اکنون حادثه تیراندازی در سن برناردینوی کالیفرنیا که به کشته شدن 14 نفر و مجروح شدن 17 تن دیگر منجر شد، دستاویزی دیگر را در اختیار غرب و کاخ سفید قرار داد تا حملات هوایی خود در سوریه را بدون مجوزهای قانونی بین المللی آغاز کنند.
'مایکل فلین' فرمانده سابق نیروهای ویژه آمریکایی در عراق و افغانستان هفته گذشته در مصاحبه با هفته نامه آلمانی اشپیگل درمورد سیاست های اشتباه کاخ سفید در آغاز به اصطلاح مقابله با تروریسم گفت:' ابتدا به افغانستان حمله بردیم جایی که مقر القاعده بود، بعد سراغ عراق رفتیم، به جای آنکه از خود بپرسیم چرا پدیده تروریسم رخ داده است، ما تنها به دنبال مکان (تروریست ها) بودیم. '
وی به هفته نامه اشپیگل گفته بود: پند تاریخی این است که رفتن به عراق یک استراتژی شکست خورده بود و تاریخ چنین تصمیمی را بر نخواهد تافت.
در همین حال 'جف فاکس' (Jeff Faux) بنیانگذار و تحلیلگر موسسه 'اکونومیک پالسی' در تحلیلی که در 'هافینگتون پست' منتشر شد، نوشت: آمریکا قادر نیست در جنگ علیه داعش پیروز شود، به همان دلایلی که در ویتنام پیروز نشد، زیرا آمریکاییها متجاوزان نامحبوبی هستند.
'برنی ساندرز' نامزد ریاست جمهوری 2016 آمریکا از حزب دمکرات، نیز در دومین مناظره نامزدهای این حزب که پس از حملات پاریس انجام شد، آشکارا سیاست خارجی واشنگتن را به باد انتقاد گرفت و گفت: تجاوز مصیبت بار به عراق که من بشدت مخالف آن بودم، منطقه (خاورمیانه) را بطور کامل از هم پاشید؛ همین امر به احیای القاعده و به وجود آمدن داعش منجر شد، آمریکا مسبب این وقایع بوده ولی اکنون قادر نیست به تنهایی به مقابله با آن پردازد و نیازمند یک ائتلاف بین المللی است.
'ریچارد کلارک' مسوول مبارزه با تروریسم کاخ سفید در دوران ریاست جمهوری جورج بوش هم در ویژه برنامه 'راه طولانی به جهنم' سی.ان.ان در دهم آبان ماه گفت: اگر آمریکا به عراق تجاوز نظامی نکرده بود، امروز داعشی وجود نداشت. داعش برآمده از تجاوز مستقیم نظامی آمریکا در عراق است.

 

منبع:ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید