تحلیل روزنامه آمریکایی از هشدار رئیس جمهوری آمریکا به جمهوری خواهان | اتاق خبر
کد خبر: 300567
تاریخ انتشار: 16 آذر 1394 - 14:02
روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» نوشت: سخنان روز یکشنبه «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا در نفی کینه ورزی نسبت به مسلمانان، گوشزدی بود به شخصیتهای سیاسی جمهوری خواه کشورش تا از انجام هرگونه رفتاری که مبارزه با تروریسم را «جنگ میان آمریکا و اسلام» جلوه م

به گزارش اتاق خبر،این روزنامه آمریکایی در سرمقاله روز یکشنبه خود نوشت: رئیس جمهوری آمریکا در سخنان خود روز یکشنبه در کاخ سفید در حقیقت کوشید به نوعی به مردم آمریکا اطمینان خاطر دهد که مبارزه فراگیر دولتش علیه داعش به نتیجه خواهد رسید و موفق خواهد شد از تهدیدهای تروریستی بکاهد.
نکته مهمتر سخنان اوباما، این بود که او نسبت به دشنام دادن و ناسزاگویی به مسلمانان اخطار داد.
«نیویورک تایمز» نوشت: رئیس جمهوری آمریکا در این سخنان، به حق نسبت به خطر اوج گرفتن کینه توزی ها نسبت به مسلمانان در آمریکا و سراسر جهان اخطار داد.
مهمترین حربه تبلیغاتی داعش، احساس منزوی بودن مسلمانان است. بنابراین دامن زدن به موج نفرت و بیزاری از مسلمانان فقط ابزاری در خدمت گروه داعش خواهد بود.
این رفتاری است که هم اکنون بسیاری از نامزدهای جمهوری خواه ریاست جمهوری آمریکا و فرمانداران بسیاری از ایالت های آمریکا مرتکب آن می شوند.
این شخصیت ها تلاش می کنند مسلمانان را ذاتا افرادی خطرناک جلوه دهند و بر همین اساس، خواستار اعمال سیاست های سخت گیرانه علیه مسلمانان هستند.
اوباما نیز در سخنان خود به این نکته اشاره کرد و گفت: ما نمی توانیم با اعمال و رفتارمان به گونه ای عمل کنیم که این مبارزه را جنگ میان آمریکا و اسلام جلوه دهیم و رو در روی یکدیگر بایستیم.
وی گفت: آمریکایی های مسلمان، دوستان ما، همسایگان ما، همکاران ما و قهرمانان ورزشی ما هستند. آنها مردان و زنان یونیفورم پوش ما هستند که حاضرند در دفاع از کشور جانشان را بدهند.
نیویورک تایمز نوشت: از فحوای سخنان اوباما این گونه بر می آید که کاخ سفید نگران است که مبارزه با داعش از یک سو و در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری که همه سیاست های داخلی و خارجی کشور را شکل داده است، موجی از وحشت و دلهره را در کشور حاکم سازد.
روزنامه آمریکایی نوشت: البته اوباما در سخنانش نگفت که دولتش چه تمهیداتی برای مبارزه با داعش طراحی کرده است اما از آمریکایی ها خواست که دست پاچه نشوند و از روی هیجان و احساسات و اضطراب تصمیم گیری نکنند.
اوباما با اشاره به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری گفت: در تبلیغات انتخاباتی در مورد اینکه چه گام هایی من و رئیس جمهوری آینده باید برای ایمن نگاه داشتن کشور برداریم، بحث می کنیم و مطمئن باشید ما هرگز از ذهن دور نخواهیم ساخت که چه چیزی ما را منحصر به فرد می سازد. ما هرگز این نکته را از نظر پنهان نمی سازیم که قدرت آزادی بسیار بیشتر از وحشت و دلهره است.
اوباما در بخش دیگری از سخنانش قدرتمندانه و به موقع کنگره را به چالش کشید و از این نهاد خواست که یک مجوز قانونی جدید برای عملیات نظامی آمریکا که شروع آن از اوت 2014 بوده است، صادر کند.
اوباما گفت: اکنون زمان آن است که کنگره نشان دهد مردم آمریکا در این مبارزه با هم متحد و متعهد هستند.
موضوع تعلل کنگره در تصویب یک چارچوب قانونی برای جنگ علیه داعش، یک مشکل همیشگی است به خصوص اکنون که دولت تصمیم گرفته است نیروهای زبده آمریکا را در دو کشور سوریه و عراق برای انجام حملاتی در این دو کشور آرایش نظامی دهد، وظیفه کنگره در این زمینه خطیرتر است.
در این مقطع که پارلمان های دو کشور انگلیس و آلمان نیز بحثها و مذاکراتی را برای تصویب مصوبه ای جهت مشارکت این کشورها در حملات هوایی علیه داعش آغاز کرده اند، تعلل کنگره قابل دفاع نیست.
اوباما در سخنانش با اشاره به کنگره، خواستار آن شد که به حکم عقل، در قوانین حمل سلاح در کشور اصلاحاتی ایجاد شود تا اسلحه در دستان افراد خطرناک نیافتد. این افراد خطرناک می تواند شامل افرادی نیز باشد که در فهرست منطقه پرواز ممنوع زندگی می کنند و حق بدست آوردن و حمل سلاح ندارند.
رئیس جمهوری آمریکا در سخنانش در یکشنبه شب، اشاره ای به بهبود تلاش های دولت برای مصاف با ماشین تبلیغاتی فوق العاده داعش نکرد. این تبلیغات گوش های شنوایی در میان جوامع سرخورده مسلمانان در سراسر جهان دارد.
نیویورک تایمز نوشت: قتل عام هفته گذشته «سان برناردینو» در ایالت کالیفرنیا، به حق می بایست این حس را ایجاد کند که این تلاش ها هم ضرورت دارد و هم باید به فوریت انجام پذیرد.
کاخ سفید روز یکشنبه اعلام کرد که امیدوار است برای خنثی ساختن دسترسی های تبلیغاتی داعش از مدیران اجرایی «سیلیکون ولی» کمک بگیرد.
روزنامه آمریکایی نوشت: حملات تروریستی کالیفرنیا و پاریس نباید بهانه ای باشد برای ضعیف کردن فناوری رمزنگاری که همه روزه توسط مردم برای ارتباطات روزمره راه دور استفاده می شود.

 

منبع:ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید