مشکلی در تامین پایدار گاز استان‌های سردسیر نداریم | اتاق خبر
کد خبر: 300581
تاریخ انتشار: 16 آذر 1394 - 14:38
مدیر منطقه ۸ عملیات شرکت ملی گاز ایران:
مدیر منطقه ۸ عملیات شرکت ملی گاز ایران گفت: با تمهیدات اندیشیده شده، امسال در تامین پایدار گاز استانهای سردسیر شمال غرب کشور مشکلی نخواهیم داشت.

مدیر منطقه ۸ عملیات شرکت ملی گاز ایران گفت: با تمهیدات اندیشیده شده، امسال در تامین پایدار گاز استانهای سردسیر شمال غرب کشور مشکلی نخواهیم داشت.

یدالله بایبوردی افزود: با افتتاح فاز دو تاسیسات تقویت فشار گاز تبریز در هفته دولت، ظرفیت انتقال و خروجی گاز استان از 24 به 53 میلیون متر مکعب در روز افزایش یافت که نقشی مهم و حیاتی در تامین گاز استانهای شمال غرب کشور شامل استانهای آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و بخشهایی از استانهای کردستان، زنجان و گیلان داشت.

وی با اشاره به اینکه منطقه هشت عملیات شرکت ملی گاز روزانه 96 میلیون مترمکعب گاز از سه خط سراسری دریافت می کند افزود: از این میزان، 30 میلیون مترمکعب به ترکیه ، یک میلیون مترمکعب به ارمنستان و 1.5 میلیون متر مکعب به جلفا صادر می شود.
وی گفت: همچنین 6.5 میلیون مترمکعب گاز روزانه تحویل نیروگاههای منطقه از جمله نیروگاههای تبریز و تکاب می شود و بقیه گاز دریافتی در بخشهای خانگی و صنعتی مصرف می شود.
وی همچنین افزود: با افزایش ظرفیت انتقال گاز تبریز، فرصت تعمیرات اساسی تاسیسات انتقال در نیمه نخست سال مهیا شد بنابراین امسال تاسیسات از ضریب اطمینان و قابلیت دسترسی بالاتری برخوردارند.
بایبوردی ظرفیت انتقال گاز در سطح منطقه هشت عملیات را 130 میلیون مترمکعب در روز دانست و افزود: 20 میلیون متر مکعب گاز منطقه از طریق خط اول سراسری، 60 میلیون مترمکعب آن از طریق خط دوم و بقیه از خط سوم گاز سراسری کشور تامین می شود.
وی میزان سرمایه گذاری در ساخت فاز دوم تاسیسات تقویت فشار گاز تبریز را حدود 20 میلیون یورو بصورت ارزی و 200 میلیارد ریال بصورت ریالی دانست و گفت: هم اکنون این خط ظرفیت ورودی 60 میلیون مترمکعب و تزریق به خطوط پایین دستی را دارد .
وی همچنین در خصوص صادرات گاز به ترکیه گفت: هم اکنون سالانه 10 میلیارد متر مکعب گاز به ترکیه صادر می کنیم که تا پایان آبان، 4 میلیارد و 953 میلیون متر مکعب را تحویل این کشور داده ایم.
وی افزود: ایستگاه تبریز قابلیت انتقال گاز بیشتری به ترکیه را دارد اما این جزو اختیارات وزارت نفت است و باید بر اساس قراردادهای جدید بین دو کشور این میزان مشخص و به ما اعلام شود.

منبع: تسنیم 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید