تمامی گزینه ها در برابر ترکیه روی میز است | اتاق خبر
کد خبر: 300755
تاریخ انتشار: 16 آذر 1394 - 22:20
وزیر خارجه عراق:
وزیر خارجه عراق روز دوشنبه تاکید کرد که در برابر تجاوز نظامی ترکیه به شمال عراق تمامی گزینه ها مطرح و روی میز است.

به گزارش اتاق خبر، 'ابراهیم الجعفری' در نشست خبری مشترک با همتای آلمانی خود در بغداد گفت که عراق براساس قوانین بین المللی در برابر این تجاوز نظامی، همه گزینه های پاسخگویی را مشروع می داند که از جمله آنها مراجعه به مجامع بین المللی و شورای امنیت سازمان ملل است.
وی گفت که عراق یک مهلت 48 ساعته برای عقب نشینی نیروهای نظامی ترکیه تعیین کرده و اکنون بغداد منتظر پاسخ آنکارا به این مهلت تعیین شده است.
الجعفری توضیح داد: بغداد با اصل وجود مشاوران نظامی موافق است اما دخالت نظامی را در اراضی عراق، بدون هماهنگی با دولت مرکزی، هرگز نمی پذیرد.
وزیرخارجه آلمان همچنین در این باره گفت: عراق یک کشور دارای حاکمیت مستقل است و هرگونه حضور نظامی خارجی در این کشور بایستی با هماهنگی دولت مرکزی عراق صورت گیرد.
'فرانک اشتاین مایر' بر ضرورت ارتباط های مستقیم بین بغداد و آنکارا برای حل مشکل پیش آمده تاکید کرد و افزود: منطقه خاورمیانه بیش از این نمی تواند بحران را تحمل کند و بایستی از بروز بحران های بیشتر در این منطقه جلوگیری کنیم.
وی بر حمایت از عراق در مبارزه با تروریسم تاکید کرد و گفت که آلمان حمایت های نظامی خود را در مبارزه با تروریسم به صورت پشتیبانی هوایی از طریق تصاویر ماهواره ای و اطلاعاتی و همچنین تامین سوخت هواپیماهای کشورهای ائتلاف بین المللی و حمایت دریایی از ناو هواپیمابر فرانسه در دریای مدیترانه ارائه می کند.
وزیر خارجه آلمان در باره پرسشی مبنی بر امکان مشارکت مستقیم برلین در جنگ علیه داعش گفت که چنین اتفاق نخواهد افتاد و آلمان بطور مستقیم در این جنگ مشارکت نمی کند.
الجعفری نیز در پاسخ پرسشی در خصوص دعوت از نیروهای روسیه در برخورد با ترکیه گفت که همانطور که گفتم همه گزینه ها برای ما مطرح است، اما اکنون با توجه به حضور ائتلاف بین المللی نیازی به درخواست از حضور یک ائتلاف دیگر نیست.
وزیر خارجه آلمان هم در بخشی از سخنان خود به ضرورت بازگشت آوارگان در عراق به مناطق سکونت خود تاکید کرد و گفت که براساس گزارشی که نخست وزیر عراق ارائه کرد تاکنون 90 درصد اهالی تکریت به شهر خود بازگشته اند.
اشتاین مایر ادامه داد که بایستی تلاش های بین المللی و در داخل عراق برای بازگشت آوارگان به مناطق سکنای خود بیشتر شود.
وی ابراز امیدواری کرد که همانطور که اهالی تکریت به شهر خود بازگشته اند در آینده شاهد بازگشت اهالی سنجار هم به شهرشان باشیم.
تکریت فروردین ماه امسال در ادامه عملیات بزرگ صلاح الدین توسط نیروهای الحشد الشعبی و همچنین نیروهای امنیتی عراق آزاد شد.
اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان صبح امروز (دوشنبه) وارد بغداد شد.

 

منبع:ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید