در بخش گردشگری تصدی دولت باید به حداقل برسد | اتاق خبر
کد خبر: 300841
تاریخ انتشار: 17 آذر 1394 - 10:47
رئیس کمیسیون گردشگری اتاق تهران:
سوال این است که نقش و جایگاه بخش خصوصی در این صنعت کجاست و بخش خصوصی در برنامه ششم چه جایگاهی در صنعت گردشگری دارد؟ در دور جدید فعالیت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران توجه ویژه ای به صنعت گردشگری شده است و حتی کمیسیونی ویژه برای گردشگری تشکیل

سوال این است که نقش و جایگاه بخش خصوصی در این صنعت کجاست و بخش خصوصی در برنامه ششم چه جایگاهی در صنعت گردشگری دارد؟ در دور جدید فعالیت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران توجه ویژه ای به صنعت گردشگری شده است و حتی کمیسیونی ویژه برای گردشگری تشکیل شده است، با مهر علیزاده رئیس کمیسیون درباره گردشگری، برنامه ششم و نقش بخش خصوصی گفت و گو کرده ایم:

دولت در حال تدوین سند راهبردی برنامه ششم توسعه است، آیا کمیسیون گردشگری در این زمینه فعالیتی را انجام داده است تا بتواند به دولت پیشنهادهایی را ارائه کند تا در برنامه ششم گنجانده شود؟

خوشبختانه به صورت بسیار فعال روی این موضوع کار کردیم. بخش کارشناسی را فعال کردیم و بحث‌هایی بسیار جدی را در دو سه جلسه با حضور همه اعضا و اعضای مدعو انجام دادیم. مواد قانونی را که مورد نیاز است تا سیاست‌های اجرایی ابلاغ‌ شده برای برنامه ششم را پوشش دهد در نظر گرفته‌ایم. از ۶ماه پیش که کمیسیون تشکیل شده تا حالا روی موانع و مشکلات گردشگری و برنامه‌های آتی کار کرده بودیم، حاصل آن کارها و مطالعات به اضافه سیاست‌های کلانی که اعلام شده، ۷-۸ ماده قانونی شده است. همچنین ر جلسه مطرح کردیم که چون این مواد قانونی نمی‌ توانند به صورت یک حکم در سند برنامه ششم بیاید، همه را با هم تلفیق کنیم تا یک حکم شود.

این مواد قانونی که از آن ها نام می برید شامل چه مواردی است؟

محور اصلی این موراد عمدتا این است که دست بخش خصوصی درخصوص برنامه ‌ریزی‌ها باید بیشتر باز شود. نقش بخش خصوصی در جهت اجرای برنامه‌ها باید بیشتر نمایان شود. به اضافه اینکه در بخش گردشگری تصدی دولت باید به حداقل برسد. تسهیلات لازم از طرف دولت (تسهیلات قانونی، مالی، پولی و اعتبارهای ریالی و ارزی) طوری شود که زیرساخت‌های لازم را با سرعتی متناسب با اهدافی که گذاشته شده در جهت توسعه هتل‌ها و... بتوانیم پیش ببریم. درباره مساله آموزش، کسانی که در رابطه با تورها هستند اعم از هتل‌ها، فرودگاه‌ها، تاکسی‌ها و تمام آنها که در مسیر حرکت یک توریست در کشور درگیر می‌ شوند باید آموزش داده شوند. درخصوص استانداردسازی خدمات به ویژه در هتل‌ها و مراکز خدماتی، با ایجاد ارتباط منظم آنها با برندهای معروف دنیا باید کار شود.

آیا به حضور و جذب سرمایه گذاران خارجی هم توجه شده است؟

کار خاصی که در این زمینه انجام می ‌شود این است که بخشی از کاری که علی‌القاعده دولت باید در این زمینه برای تسهیل ورود سرمایه ‌گذار انجام دهد را ما به عنوان بخش خصوصی برعهده خواهیم گرفت؛ در کشور معاونتی تحت عنوان معاونت توسعه سرمایه ‌گذاری در وزارت اقتصاد وجود دارد که کارش هدایت بخش خصوصی برای همراه‌ کردن سرمایه‌ گذاری خارجی است اما نمی‌گویم موفق نبوده است ولی بیشتر فعالیت می کردند و باید نقش بخش خصوصی را در این زمینه پررنگ می کردند ما به دنبال آن هستیم که این مسئولیت را برعهده بگیریم و به عنوان رابط عمل کنیم. علاوه بر این با هماهنگی دولت قرار شده که سند ملی توسعه گردشگری را ما تدوین کنیم. در تدوین برنامه اجرایی سعی می‌کنیم تصدی دولت را به حداقل برسانیم و حضور بخش خصوصی را پررنگ کنیم. در دل این، یک شرکت مهندسی مشاور مادر تعبیه کرده‌ایم که این شرکت در بعد درآوردن نیازها، تبدیل آنها به ترم‌هایی که در دنیا برای سرمایه ‌گذاری خارجی معنی می‌یابد و ایجاد اتصال بین سرمایه ‌گذار ایرانی و خارجی در جهت رفع این نیازها کار می ‌کند.

منبع: اتاق تهران 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید