بازنگری در سیاست های مالیاتی دولت | اتاق خبر
کد خبر: 301124
تاریخ انتشار: 18 آذر 1394 - 11:52
محمد مهدی طباطبایی
باید به منظور دریافت مالیات سقف زمانی تعیین شود تا میزان پیچیدگی این پروسه کاهش پیدا کند.

مشاور عالی کنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی با بیان اینکه یکی از مشکلاتی که در حال حاضر صادرکنندگان با آن مواجه هستند، دریافت مالیات بر ارزش افزوده از صادرات است، گفت: باید به منظور دریافت مالیات سقف زمانی تعیین شود تا میزان پیچیدگی این پروسه کاهش پیدا کند.

محمد مهدی طباطبایی در گفت و گو با اتاق خبر با ابراز تاسف از مشکلات فعلی صادرات در کشور، اذعان داشت: برخوردهای سختگیرانه سازمان امور مالیاتی مشکل را دو چندان می کند و این امر باعث  یأس و ناامیدی صادرکنندگان می شود که نتیجه آن  بی انگیزگی صادراتی و همچنین کاهش صادراتی است که در 7 ماهه نخست امسال شاهد بودیم. 

وی ادامه داد: علی رغم اینکه تنها در حد یک سطر در قانون به موضوع دریافت مالیات بر ارزش افزوده اشاره شده ولی سازمان امور مالیاتی درحد 3 صفحه بخشنامه و دستورالعمل در این خصوص صادر کرده که این پروسه  را بسیار پیچیده و طولانی می کند؛ در نتیجه این موضوع بخش قابل توجهی از نقدینگی صادرکنندگان بلوکه می شود.

طباطبایی بهترین راهکاردریافت مالیات را تعیین زمان برای این امر دانست و گفت: برای کالایی که صادرکننده خریداری می کند باید زمانی تعیین شود تا مدارک صادراتی مربوطه به سازمان امور مالیاتی ارائه شود؛ درنتیجه دیگر نیاز به پرداخت مالیات نخواهد بود و درصورت ارائه نکردن مدارک ارزش افزوده پرداخت شود.

مشاور عالی کنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی در خصوص قوانین مربوط به ورود موقت کالا، اظهار کرد: باتوجه به اهمیت این قضیه باید نگاه ویژه به آن داشت؛ در این رابطه برای واردات مواد اولیه توسط واحدهای تولیدی جهت تولید و صادرات نیز باید اعتبار مالیاتی در بازه زمانی تعیین کرد تا واحدهای تولیدی صادراتی با توقف نقدینگی مواجه نشوند که این امر موجب افزایش نرخ سرمایه و نهایتا بالارفتن قیمت تمام شده کالا می شود.  

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید