نخستین واکنش ژنرال میشل عون به ابتکارالحریری | اتاق خبر
کد خبر: 301130
تاریخ انتشار: 18 آذر 1394 - 12:45
– سلیم جریصانی عضو فراکسیون تغییر و اصلاح در مجلس لبنان به ریاست ژنرال میشل عون در پایان نشست هفتگی این فراکسیون تاکید کرد که در خصوص تحولات در پرونده انتخاب رئیس جمهوری، ژنرال عون به ادامه سکوت خود پایبند است تا واقعیت برای همه به ویژه سلیمان فرنجیه عضو

به گزارش اتاق خبر، جریصانی در گفت وگو با خبرنگاران خاطرنشان کرد که ژنرال عون با تحولات براساس واقعیت ها و حقایق و منبع خبرها و اظهارنظرها و نه منابع آنها تعامل می کند.
حدود سه هفته بعداز نشست سعدالحریری رئیس حزب جریان المستقبل عضو گروه 14 مارس و همپیمان اصلی سعودی ها در لبنان با سلیمان فرنجیه رئیس حزب جریان المرده عضو گروه 8 مارس ، حامی مقاومت و دوست نزدیک بشار اسد رئیس جمهور سوریه، اعلام شد که الحریری به طورغیررسمی از نامزدی فرنجیه در انتخابات ریاست جمهوری مشروط به اینکه نخست وزیر همه دولت های دوره شش ساله ریاست جمهوری او باشد، حمایت می کند.
این خبر که مانند بمبی سیاسی در لبنان منفجر شد، با حمایت ولید جنبلاط رئیس حزب دروزی سوسیالیست ترقیخواه و مداخله علی عواض عسیری سفیر سعودی ها همچون یک سونامی سیاسی لبنان را درنوردید و سراسر منطقه و جهان را به خود معطوف کرد.
این خبر پرونده راکد انتخابات ریاست جمهوری لبنان را به جریان انداخت تا جائی که بعداز مشخص شدن حمایت فرانسه ، آمریکا و سعودی ها از ابتکار الحریری، عده ای به این باور رسیدند معادله سلیمان فرنجیه و سعدالحریری به زودی تحقق می یابد و خبر ورود الحریری به بیروت برای اعلام رسمی نامزدی فرنجیه آن را تقویت کرد.
این در حالی بود که عده ای هم از ابتدا معتقد بودند این اعلام غیررسمی نامزدی فرنجیه برای سنجش رای و رویکرد لبنانی ها از یک سو و ایجاد شکاف و اختلاف بین اعضای گروه 8 مارس از سوی دیگر بوده است.
اما سکوت بزرگ دو قطب و رکن اصلی ساختار سیاسی لبنان یعنی حزب الله و حزب جریان آزاد ملی به ریاست ژنرال عون ، اختلافات شدید در گروه 14 مارس، مخالفت های سرسختانه سمیر جعجع رئیس حزب «نیروهای لبنانی» ، تردید حزب الکتائب دو رکن دیگر جامعه مسیحیان مارونی لبنان و حتی ایجاد اختلاف درمیان اعضای حزب جریان المستقبل، موجب شد تا رفته رفته این سونامی فروکش کند.
تاکنون سفر الحریری به بیروت برای اعلام رسمی نامزدی فرنجیه و برگزاری نشست پارلمان لبنان برای انتخاب او به عنوان رئیس جمهور در هاله ابهام جدی قرار دارد.
براساس این گزارش، جریصانی تصریح کرد: ژنرال عون امیدوار است تا پرونده ریاست جمهوری به صورت مسئولانه و بدون شتاب پیگیری شود تا مسیر طی شده به انتخاب رئیس جمهور ختم شود.
لبنان بیش از یک و نیم سال است که رئیس جمهور ندارد.
عضو فراکسیون تغییر واصلاح گفت : مهم این است که سلیمان فرنجیه تاکید دارد که ژنرال عون همچنان نامزد محوری راهبردی است که فرنجیه به آن تعلق دارد و این بیانی روشن از وضعیت موجود است.

** ایجاد رعب و وحشت ثمری ندارد
وی افزود: با ایجاد رعب و وحشت نمی توان شانس یک نامزد را برای نشستن بر کرسی ریاست جمهوری لبنان افزایش داد و رئیس جمهور لبنان در هر حالتی تنها از مسیری آرام و دموکراتیک مبتنی بر منشور ملی و قانون اساسی انتخاب خواهد شد و ما امیدواریم طی این مسیر به زمانی زیاد نیاز نداشته باشد.
جریصانی با بیان این که « برخی گفته اند که اگر رئیس جمهور اکنون انتخاب نشود ، لبنان با فروپاشی اقتصادی و مالی مواجه می شود»، خاطرنشان کرد: این نوع ایجاد رعب و وحشت ما را به تجریه سال 1992 میلادی در خصوص ثبات قیمت لیره ( واحد پول لبنان) بازمی گرداند.
عضو فراکسیون تغییر و اصلاح تصریح کرد: یک گروه سیاسی که در آن زمان و با تمسک به این حربه توانست قدرت را در اختیار بگیرد، امروز هم تصور می کند که می توان آن تجربه را تکرار و دست کم در لبنان ایجاد رعب و وحشت کند.
وی گفت: برخی هم برای ایجاد رعب و وحشت گفته اند که اگر از فرصت ابتکار انتخاب رئیس جمهور استفاده نشود ، انتخاب رئیس جمهور لبنان محقق نخواهد شد مگر با جنگی خونین و رویدادهای دردناک امنیتی.
روزنامه العربی الجدید پیشتر نوشت: احمد الحریری دبیرکل حزب جریان المستقبل گفته است اگر ابتکار الحریری برای انتخاب رئیس جمهور به نتیجه نرسد و خلاء ریاست جمهوری یک ماه دیگر ادامه یابد، رئیس جمهور هرگز در فضای آتش سرد انتخاب نخواهد شد بلکه با خون ریزی همراه خواهد بود و آیا ما می خواهیم جنگ دوم خانگی در لبنان تکرار شود؟
جریصانی با بیان این که « این سخنان نادرست و بسیار خطرناک، قابل پذیرش نیست»، خاطرنشان کرد: ژنرال عون سخن گفتن از خون و خون ریزی را روش داعشی ها توصیف کرد.
عضو فراکسیون تغییر و اصلاح تصریح کرد: مردم بزرگ لبنان که تروریسم و اسرائیل را درهم کوبیده اند و همیشه بیدار هستند، هرگز نمی ترسند و تسلیم وحشت آفرینان نمی شوند.
وی اظهارداشت: برخی تهدید کرده که اگر از این فرصت استفاده نشود و رئیس جمهور انتخاب نگردد، بعداز آن لبنان هرگز رئیس جمهور به خود نخواهد دید و خلاء سیاسی و ریاست جمهوری بخشی از زندگی لبنانی ها می شود.
جریصانی تاکید کرد: ای جماعت این بحران و وحشت آفرینی ها را متوقف و با عقلانیت برخورد کنید زیرا ادامه این وضعیت به زودی به هلاکت سیاسی شما منجر خواهد شد.

** دیدار الجمیل با ژنرال عون
براساس این گزارش امین الجمیل رئیس جمهور اسبق و رئیس سابق حزب الکتائب روز سه شنبه به ملاقات ژنرال عون رفت و بعداز این ملاقات گفت که با ژنرال در باره انتخابات ریاست جمهوری گفت وگو کرده است.
رئیس جمهور اسبق لبنان با بیان این که الکتائب همواره با حزب جریان آزاد ملی به ریاست ژنرال عون ، حزب جریان المرده به ریاست سلیمان فرنجیه و حزب « نیروهای لبنانی» به ریاست سمیر جعجع تماس دارد، گفت که ما تاکنون دعوتی از بکرکی( مقر کاردینال بشاره راعی رهبر مسیحیان مارونی لبنان) برای شرکت در نشست چهار رکن سران گروه های مسیحی مارونی دریافت نکرده ایم.
از ژنرال عون، امین الجمیل ، سلیمان فرنجیه و سمیر جعجع به عنوان سران چهار گروه اصلی مسیحیان مارونی لبنان یاد می شود و آنها نامزدهای بالقوه و یا بالفعل در انتخابات ریاست جمهوری لبنان هستند.
وی بر ضرورت انتخاب رئیس جمهور لبنان در سریعترین زمان ممکن و براساس یک برنامه مشترک مورد توافق همه گروه های سیاسی تاکید کرد و گفت که حزب الکتائب از همه راه حل ها در این زمینه استقبال می کند.
امین الجمیل درعین حال خاطرنشان کرد که تاکنون کسی طرح حل وفصل پرونده انتخاب رئیس جمهور لبنان را به حزب الکتائب ارائه نکرده است.

 

 

 

 

 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید