آموزش حقوق بشر به ۲۷ هزار قاضی و کارکنان شوراهای حل اختلاف | اتاق خبر
کد خبر: 301181
تاریخ انتشار: 18 آذر 1394 - 15:46
معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر خبر داد
معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر گفت: در سال۱۳۹۳، هزار و ۴۹۲ ساعت آموزش برای ۲۷ هزار و ۳۳۵نفر در سراسر کشور برگزار شد که از این تعداد هزار و ۵۶۰ نفر از قضات و ۶هزار و ۱۶۴ نفر از کارکنان اداری بودند.

معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر گفت: در سال۱۳۹۳، هزار و ۴۹۲ ساعت آموزش برای ۲۷ هزار و ۳۳۵نفر در سراسر کشور برگزار شد که از این تعداد هزار و ۵۶۰ نفر از قضات و ۶هزار و ۱۶۴ نفر از کارکنان اداری بودند.

کاظم غریب آبادی یکی از رسالت‏های ستاد حقوق بشر را هنجارسازی و آموزش در حوزه حقوق بشر دانست و افزود: در این خصوص با مساعدت معاونت توسعه منابع انسانی قوه قضائیه، اقدامات متعددی تاکنون برنامه ریزی و اجرا شده و برخی از آنها نیز در حال اجرا است.

وی اظهار داشت: یکی از این اقدامات، آموزش دوره های جدید حقوق بشری به قضات، کارآموزان قضایی و دانشجویان دانشگاه های مختلف کشور است.

غریب آبادی با اشاره به تفاهمنامه موجود بین ستاد حقوق بشر و معاونت توسعه منابع انسانی قوه قضائیه، افزود: کاربرد حقوق بشر در نظام قضایی، حقوق بشر در نظام حقوقی ایران، مبانی حقوق بشر اسلامی، حقوق بشر در جهان معاصر و آثار تصمیمات قضایی در حوزه حقوق بشر در قالب دوره های  آموزشی متمرکز به قضات  و کارآموزان قضایی در تهران و استانها ارائه می شود.

وی ادامه داد: برگزاری دوره‌های  آموزشی کوتاه مدت حقوق بشری برای دانشجویان که تاکنون دو دور آن در دانشگاه امام صادق (ع) و دانشگاه علوم قضایی و با حضور دانشجویان دانشگاه های مختلف برگزار شده است، از دیگر اقدامات ستاد حقوق بشر است.

معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر گفت: در این دوره ها، موضوعاتی از قبیل مبانی اسلامی حقوق بشر، نقد گفتمان غربی و اومانیستی حقوق بشر ، حقوق بشر در نظام حقوقی ایران، حقوق بشر در جهان معاصر و چالش های پیش رو، حقوق بشر و اسناد بین المللی در مراجع قضایی، نظام بین المللی حقوق بشر، سازوکارهای یو.پی.آر، بایدها و نبایدهای نحوه مواجهه ایران با نهادهای بین المللی حقوق بشر، نقش سازمان های مردم نهاد در نظام بین المللی حقوق بشر توسط اساتید مربوطه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی افزود: در هر دو دوره، گواهی پایان دوره از طرف ستاد حقوق بشر و دانشگاه برگزارکننده به شرکت کنندگان اعطاء شد.
    
غریب آبادی با تاکید بر اینکه معاونت توسعه منابع انسانی قوه قضائیه تاکنون دوره های آموزشی متنوعی را با محتوای حقوق شهروندی در حوزه های مختلف برای قضات و کارکنان اداری قوه قضائیه برگزار کرده است، افزود:  در سال ۱۳۹۳، در مجموع ۱۴۹۲ ساعت آموزش برای ۲۷۳۳۵ نفر در سراسر کشور برگزار شد که از این تعداد ۱۵۶۰ نفر از قضات، ۶۱۶۴ نفر از کارکنان اداری، ۱۸۴۶۶ نفر از شوراهای حل اختلاف و ۱۱۴۵ نفر نیز از ضابطین قضایی بودند.

 غریب آبادی در پایان اظهار داشت: دبیرخانه هیأت مرکزی نظارت بر حفظ حقوق شهروندی قوه قضائیه نیز در زمینه آموزش همگانی و تخصصی در حوزه حقوق شهروندی، اقدامات متعدد، مؤثری را  از جمله از طریق تهیه مجموعه های آموزش حقوقی تلویزیونی، پیش­بینی مواد درسی لازم برای مقاطع مختلف تحصیلی، ارائه خدمات مشاوره­ای و حمایت از پایان­ نامه­ ها و پژوهش­ها درخصوص حقوق شهروندی، برگزاری دوره های آموزشی برای قضات و کارمندان قوه قضائیه انجام داده است.

منبع: مهر 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید