اصرار غرب بر کناره گیری اسد مغایر قوانین بین المللی است | اتاق خبر
کد خبر: 301398
تاریخ انتشار: 19 آذر 1394 - 21:54
روسیه:
«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه با تاکید بر موضع کشورش در مساله سوریه گفت، اصرار کشورهای غربی بر کناره گیری «بشار اسد» رئیس جمهوری قانونی سوریه از قدرت مغایر قوانین بین المللی است.
 
به گزارش اتاق خبر از وزارت امور خارجه روسیه، لاوروف در گفت و گو با رسانه های ایتالیایی گفت: شرکای غربی در شرایط کنونی انسجام کامل توانمندی ضد تروریستی (مشارکت روسیه در ائتلاف ضدتروریستی) را به کناره گیری اسد از قدرت مشروط می کنند.

وی ادامه داد: این نکته باید یادآوری شود که شرکای غربی همانند گذشته بر کناره گیری سریع بشار اسد از مقام خود اصرار ندارند و امکان شرکت وی را در روند سیاسی انتقالی رد نمی کنند، اما حتما می خواهند تاریخی تعیین شود که با سر رسیدن آن اسد رئیس جمهوری سوریه باقی نماند.
وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه رئیس جمهوری روسیه بارها به این ایده پاسخ داده است، افزود: این رویکرد را مغایر با معیارهای قوانین بین المللی و اصول دمکراتیک می دانیم.
وی گفت: در اسناد نشست بین المللی وین که به امضای شرکت کنندگان آن رسیده، بر ضرورت به رسمیت شناختن حق مردم سوریه برای تعیین سرنوشت خود تاکید شده است و باید مواضع خود را بر این اساس تنظیم کنیم.
لاوروف افزود: ' دائما از شرکای غربی سخنانی علیه رئیس جمهوری سوریه می شنویم، از جمله طرف آمریکایی ادعا می کنند که اکثریت مردم سوریه سنی مذهب هستند و به همین دلیل حکومت اسد را نمی پذیرند. این ادعا را تلاش غیر منصفانه برای استفاده از برگ مذهبی در مناقشه سوریه می دانیم تا وضع به این صورت وانمود شود که ائتلاف آمریکایی از اکثریت مردم سوریه حمایت می کند، اما روسیه از اقلیت ساکنان این کشور پشتیبانی می کند.
' اولا این گونه ادعا را غیر اخلاقی می دانیم و دوم اینکه از نظر سیاسی خطرناک است. روسیه نخستین کشوری بود که بر ضرورت پرهیز از گام هایی که اختلافات در جهان اسلام را تشدید می کرد تاکید کرد' .
وزیر امور خارجه روسیه گفت: ' همچنان بر این باوریم که فقط با تشویق کشورهای اسلامی به وحدت و رفع اختلافات مذهبی خود می توان صلح پایدار و درازمدت را تامین کرد.
' به همین دلیل در استقرار پایگاه هوایی خود در سوریه و مشارکت با دولت این کشور در حریم هوایی سوریه در ابتدا به شرکای خود (غربی ها) گفتیم که مواضع و اهداف خود را در سوریه مشخص کنیم. باید با گروه های معارض سوری که از شیوه های تروریستی استفاده نمی کنند، به توافق برسیم'.
لاوروف با انتقاد از رویکرد غربی ها در مساله سوریه گفت: تماس های با شرکا در سوریه به دشواری انجام می گیرد و تا کنون فقط توانسته ایم در مورد اقداماتی که مانع از وقوع سوانح هوایی در سوریه می شود به توافق برسیم.
وی هشدار داد اگر مساله اصرار بر برکناری اسد همچنان مانع برای ایجاد ائتلاف واقعی ضدتروریستی شود اقدام طرف هایی را که بر این امر تاکید دارند به عنوان تلاش غیرمستقیم برای حفظ شرابط فعالیت گروه تروریستی داعش تلقی خواهیم کرد.
وزیر امور خارجه روسیه در همین مصاحبه که بخش هایی از ان روز چهارشنبه بطور مستقیم از شبکه خبری «روسیه 24» پخش شد با انتقاد از خودداری آمریکا و متحدانش از همکاری با دولت سوریه در امر مبارزه با تروریسم اعلام کرد: غیر قانونی بودن ائتلاف به رهبری آمریکا در سوریه مانع مبارزه موثر با تروریسم بین المللی در این کشور می شود.
لاوروف گفت: ' تشکیل جبهه واحد و جهانی مبارزه با تروریسم فقط بر مبنای قوانین بین المللی امکانپذیر است. به همین دلیل نقص ائتلاف آمریکایی در ارتباط با قانونی بودن آن در قلمرو سوریه، به امر مبارزه با تروریسم کمکی نمی کند.
' ائتلاف آمریکایی با عراق برای مبارزه با تروریسم در این کشور توافق کرده است و بغداد از این ائتلاف درخواست کمک برای نابودی تروریست ها در خاک خود کرده است. بر این باورم که ائتلاف آمریکایی در سوریه نیز می بایست این گونه رفتار می کرد.
' معتقدیم که دولت سوریه در آن صورت با این شرکای خارجی همکاری می کرد. متاسفانه در شرایط کنونی فقط روسیه در حریم هوایی سوریه قانونی اقدام می کند'.
وی افزود: در هر حال سوری ها حتی یک بار هم نگفته اند که هر کشوری با روسیه همکاری کند به عنوان شریک دولت و ارتش سوریه تلقی خواهد شد. بر این باورم که باید تلاش های خود را برای قانونی کردن فعالیت ائتلاف در سوریه هر چند قدری پیچیده است باید متمرکز کنیم.
وزیر خارجه روسیه اضافه کرد: ' ولادیمیر پوتین در دیدارهای خود با فرانسوا اولاند و باراک اوباما همتایان فرانسوی و آمریکایی به این مساله و لزوم حل ان اشاره کرد.
' این طرح پایه و اساس همکاری های ما با کشورها منطقه را تشکیل می دهد. مرکز اطلاع رسانی ضد تروریستی در بغداد راه اندازی شده که در چارچوب آن نظامیان روس با شرکای ایرانی، عراقی و سوری همکاری می کنند.
' مرکز اطلاع رسانی در امان پایتخت اردن هم می تواند به عنوان مقر ارتباطی میان ائتلاف آمریکایی با توجه به حضور نظامیان آمریکایی در اردن باشد و از طریق اقدامات خود را هماهنگ کنند'.

 

منبع:ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید