ادامه روند تصویب رشته های دانشگاه آزاد به روال جاری | اتاق خبر
کد خبر: 301424
تاریخ انتشار: 20 آذر 1394 - 02:39
وزارت علوم:
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در اطلاعیه ای در خصوص رشته های دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرد تمام رشته های این دانشگاه براساس ضوابط و مقررات شورای گسترش آموزش عالی و شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد بررسی و تصویب قرار می گیرد و به طور قطع در آینده نیز به همین ر

به گزارش اتاق خبر، روابط عمومی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری اعلام کرد: همانطور که وزارت علوم در بیانیه های قبلی نیز مکررا اعلام کرده است ، تمام رشته های پیشنهادی دانشگاه آزاد اسلامی و ظرفیت های آنها همانطور که در گذشته نیز معمول بوده، براساس ضوابط و مقررات شورای گسترش آموزش عالی و شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد بررسی و تصویب قرار می گیرد و به طور قطع در آینده نیز به همین روال اقدام خواهد شد.​
بر اساس این گزارش اختلاف نظر دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت علوم درخصوص صدور مجوز رشته محل های این دانشگاه، مدتی است ریشه دار شده است.
از یک سو مسئولان دانشگاه آزاد اعلام می کنند که رشته محل های این دانشگاه در کمیته سه نفره شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است و در طرف دیگر، مسئولان وزارت علوم تاکید می کنند که تنها نهاد رسیدگی به رشته های دانشگاهی شورای گسترش آموزش عالی این وزارتخانه است و هیچ نهاد دیگری حق تایید رشته های دانشگاهی را ندارد.
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری سه شنبه شب در حاشیه جلسه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت بررسی رشته های بدون مجوز دانشگاه آزاد اسلامی توضیح داد و اعلام کرد که مهلت تعیین شده برای رفع نقص برخی از این رشته ها در چند روز آینده به اتمام می رسد.
'مجتبی شریعتی نیاسر' صدور مجوز رشته محل های دانشگاه آزاد در کمیته سه نفره متشکل از نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی، نماینده وزارت علوم و نماینده دانشگاه آزاد را غیرقانونی خواند و گفت: مرجع تصمیم گیری و قانونی برای صدور رشته محل های دانشگاهی، شورای گسترش آموزش عالی است و کمیته سه نفره، امروز جایگاه قانونی ندارد.
وی یادآور شد: تشکیل این کمیته مربوط به 27 سال قبل است (سال 1367) و فعالیت آن باید تمدید شود مضافا این که یکی از اعضای کمیته سه نفره، نماینده وزارت علوم است که در جلسات کمیته حضور نداشته است بنابراین چطور می شود دو نفر دور هم بنشینند و تصمیم بگیرند و مجوز صادر کنند و این کار از نظر ما خلاف قانون است.
شریعتی درعین حال اظهار داشت: البته ما سعی می کنیم با دانشگاه آزاد همراه باشیم زیرا این دانشگاه، بخشی از آموزش عالی است و مجموعه ای جدا از ما نیست ولی دانشگاه آزاد هم باید قانون را اجرا کند زیرا از نظر ما هیچ فرقی بین دانشگاه آزاد، دولتی و غیردولتی و پیام نور به لحاظ رعایت قانون نیست.
وی تاکید کرد: همه دانشگاه ها باید مطابق قانون، وارد عرصه آموزش عالی شوند و دانشجویان را بلاتکلیف نگذارند چون آنها هیچ گناهی ندارند.
معاون وزیر علوم به داوطلبان ورود به دانشگاه ها توصیه کرد برای اطمینان از رشته محل دارای مجوز و قانونی به سایت وزارت علوم مراجعه کنند.
وی افزود: سایت وزارت علوم، تنها مرجع قانونی و قطعی ماست که رشته محل های دارای مجوز را اعلام می کند و اگر کسی ابهام داشت می تواند از طریق ایمیل Education@msrt.ir تماس بگیرد و کارشناسان وزارت علوم بلافاصله به آنها پاسخ خواهند داد.
شریعتی تصریح کرد: انتظار می رود داوطلبان قبل از انتخاب رشته، فقط رشته محل های دارای مجوز را انتخاب کنند تا در زمان تحصیل و بخصوص فارغ التحصیلی دچار مشکل نشوند.

 

منبع:ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید