روسیه ؛ ترکیه را از ماجراجویی در شمال عراق برحذر داشت | اتاق خبر
کد خبر: 301506
تاریخ انتشار: 20 آذر 1394 - 18:21
سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با اشاره به استقرار واحدهایی از ارتش ترکیه در مناطق شمال عراق، آنکارا را از ماجراجویی نظامی در این کشور برحذر داشت

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با اشاره به استقرار واحدهایی از ارتش ترکیه در مناطق شمال عراق، آنکارا را از ماجراجویی نظامی در این کشور برحذر داشت. 

خانم «ماریا زاخارووا» در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به برگزاری اجلاس اخیر غیرعلنی شورای امنیت که به بحث درباره استقرار نیروهای ترکیه در شمال عراق اختصاص داشت، اظهار داشت: برگزاری این نشست باید مقامهای ترکیه را به سر عقل آورد و آنها را از برداشتن گامهای غیرعاقلانه و تحریک آمیز برحذر دارد.
سخنگوی وزارت خارجه روسیه درباره تعرض نیروهای ترکیه به عراق ادامه داد: دبیرکل سازمان ملل این حادثه را بسیار جدی گرفته و با توجه به واکنش برخی اعضای شورای امنیت، اقدام ارتش ترکیه حتی برای متحدان نزدیک این کشور هم غیرمنتظره بود.
زاخارووا گفت: اما نمایندگان این کشورها به دلیل همبستگی بلوکی (ناتو) از هرگونه اظهارات انتقادآمیز در مورد آنکارا و اقدامات ترکیه که نقض آشکار قوانین بین المللی است خودداری کردند.
وی افزود: اما انچه که به همبستگی بلوکی مربوط می شود هر قدر این فرایند تقویت می شود این واقعیت آشکارتر می شود که اعضای ناتو بخوبی سکوت گروهی را فرا گرفته اند.
ترکیه جمعه گذشته 1200 نظامی را همراه 15 تانک و چند زره پوش نزدیک موصل در منطقه «بعشیقه» مستقر کرد که با محکومیت دولت این کشور مواجه شد.
روسیه نیز به این اقدام غیرقانونی آنکارا واکنش شدید نشان داد و «ویتالی چورکین» نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل ؛ به ترکیه نسبت به عواقب تعرض نیروهای نظامی این کشور به سوریه هشدار داد.
«چورکین» روز چهارشنبه پس از یک نشست غیرعلنی شورای امنیت در باره استقرار نیروهای ترکیه در شمال عراق به خبرنگاران گفت: امیدواریم ترکیه در سوریه اقدام هایی شبیه استقرار نیروهای خود در عراق انجام ندهد و مسئولان این کشور درمورد عواقب این گونه اقدام های خود خوب فکر کنند.
براساس اطلاعات ایتارتاس، چورکین اقدام های آنکارا را غیرمعقولانه خواند و ابراز امیدواری کرد؛ واکنش اعضای شورای امنیت باعث شود مسئولان ترکیه از طرح های نظامی خود در مورد کشورهای همسایه صرف نظر کنند.
نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل همچنین به نگرانی دبیر کل سازمان ملل و برخی اعضای شورای امنیت در نشست غیرعلنی این شورا اشاره کرد و گفت: امیدواریم آنکارا وضعیت پیش آمده در عراق را به گونه ای حل و فصل و رضایت بغداد را جلب کند.
وی خاطرنشان کرد : اقدامات ترکیه در عراق برای آمریکا هم غیرمنتظره بوده است هرچند واشنگتن از انتقاد از متحد خود در منطقه خودداری می کند.

منبع: ایرنا 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید