انتقال آب از جنوب به شرق | اتاق خبر
کد خبر: 301668
تاریخ انتشار: 21 آذر 1394 - 18:38
وزیر نیرو اعلام کرد
وزیر نیرو با اعلام مطالعات انتقال آب از دریای عمان به خراسان رضوی گفت: در روزهای آینده دو سد جدید وارد مدار بهره‌برداری می‌شود.

وزیر نیرو با اعلام مطالعات انتقال آب از دریای عمان به خراسان رضوی گفت: در روزهای آینده دو سد جدید وارد مدار بهره‌برداری می‌شود.

 حمید چیت چیان با اعلام اینکه تا پایان سال جاری مطالعات طرح انتقال آب از سایر حوزه ها و دریای عمان به خراسان رضوی به انجام می رسد، گفت: سرمایه گذاران می توانند وارد عمل شوند.

وزیر نیرو با بیان اینکه مصرف آب خراسان رضوی ۱، ۱ میلیارد متر مکعب بیش از منابع آب تجدید شونده موجود است، اظهارداشت: برای کاهش این بحران چهار راهکار اساسی در نظر گرفته شده که نخستین آن استحصال آب های سطحی بوده که تاکنون ۲۷ سد ساخته و بهره برداری شده و طی چند روز آینده دو سد قره تیکان و چهچه هم بهره برداری و تعداد سدها به ۲۹ مورد می رسد.

وی افزود: دو سد دیگر خراسان رضوی در دست اجرا است که با انجام آنها تمام پروژه ها و طرح های سدسازی که قابلیت اجرا داشته به انجام می رسد. علاوه بر آب های سطحی، احیا و تعادل بخشی آبهای زیرزمینی از جمله دیگر راهکارها است بر این اساس چاه های غیرمجاز بسته می شود و چاه های مجاز هم باید بر مبنای سهم تعیین شده در پروانه ها برداشت کنند.

چیت چیان با بیان اینکه در این راستا نصب کنتورهای هوشمند در چاه های کشاورزی در دست اجرا است بیان داشت: طی ۱۲ سال قبل از دولت یازدهم فقط دو هزار و ۴۰۰ کنتور نصب شده بود اما در دو سال اخیر شش هزار و ۷۰۰ کنتور نصب شده و ۹۴ درصد چاه های برقی استان مجهز به کنتورهای هوشمند شده اند.

وزیر نیرو سومین اقدام را جایگزینی پساب به جای آب کشاورزی عنوان و اقدام نهایی برای رفع چالش آب در خراسان رضوی و مشهد الرضا را انتقال آب از سایر حوزه ها به استان عنوان کرد. همچنین پروژه انتقال آب از سایر حوزه ها با سرمایه گذاری بخش خصوصی قرار است انجام شود، اما مطالعات آن توسط دولت صورت می گیرد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید