فرود نادر شبانگاهی فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی در زمین | اتاق خبر
کد خبر: 301675
تاریخ انتشار: 21 آذر 1394 - 19:51
سه فضانورد آمریکایی، روسی و ژاپنی روز گذشته (جمعه) با موفقیت یک فرود نادر شبانگاهی از ایستگاه فضایی بین‌المللی به زمین را در فلاتهای زمستانی قزاقستان انجام دادند.

سه فضانورد آمریکایی، روسی و ژاپنی روز گذشته (جمعه) با موفقیت یک فرود نادر شبانگاهی از ایستگاه فضایی بین‌المللی به زمین را در فلاتهای زمستانی قزاقستان انجام دادند.

  کجل لیندگرن از ناسا، کیمیا یوی از ژاپن و اولگ کونوننکو از روسیه در کپسول سایوز در تاریکی و شرایط بادی در زمین فرود آمدند. این سه نفر پس از آغاز سفرشان در ماه ژوئیه از مرکز پرواز فضایی بایکنور قراقستان به ایستگاه فضایی، مدت 141 روز را در فضا گذراندند.

 سخنگوی سازمان فضایی روسیه اعلام کرد که این فرود با موفقیت و ایمن انجام شد و تیم بازیابی، آن‌ها را طبق برنامه پیدا کرد.

 این فرود نشانگر پایان ماموریت اکسپدیشن 45 ایستگاه فضایی بین‌المللی بود که طی آن سه فضانورد بر روی فضاپیمای سایوز TMA-19M روز پنج‌شنبه (19 آذر) از آزمایشگاه مدارگرد جدا شده و به سوی زمین پرواز کردند. همچنین این نخستین فرود شبانگاهی یک تیم سایوز از نوامبر 2012 بوده و ششمین مورد در تاریخ این برنامه محسوب می‌شود.

 کاپیتان کونوننکو در حال حاضر رکورد حضور 533 روز در فضا را دارد، در حالیکه این نخستین حضور یوی و لیندگرن در ایستگاه فضایی محسوب می‌شد.

 در حال حاضر اسکات کلی، سرگئی ولکوف و میخائیل کورنینکو در آزمایشگاه مداری باقی مانده‌اند و منتظر ورود تیم پیکه انگلیسی، تیم کوپرای آمریکایی و یوری مالنچنکوی روسی هستند که این هفته به ایستگاه اعزام خواهند شد.

 اگرچه این برنامه فضایی مشترک در سال جاری با مشکلاتی روبرو شد، اما سفرهای فضایی همچنان یکی از معدود حوزه‌های همکاری بین‌المللی بین روسیه و غرب مانده که بطور کامل در پی بحران اوکراین تخریب نشده است.

منبع: ایسننا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید