هوای تهران آلوده است نفس عمیق نکشید | اتاق خبر
کد خبر: 301805
تاریخ انتشار: 22 آذر 1394 - 10:47
هرچند خیلی‌ها فکر می‌کردند در تعطیلات چند روزه‌ای که تهران پشت‌سر گذاشته، آسمان شهر آبی می‌شود و دماوند از دور پیدا اما هوای تهران درهمین روزهای تعطیل به‌ویژه آخرین روز تعطیلات رو به آلودگی گذاشت و آسمان پایتخت را تراکم آلاینده‌ها پر کرد.

اتاق خبر - سرما و برودت هوا مثل سال‌های گذشته تجمع آلاینده‌های هوا در تهران را افزایش داده است. «محمد رستگاری»، معاون نظارت و پایش محیط‌زیست استان تهران دیروز از خروج هوای تهران از شرایط سالم خبر داد و گفت که هوا وارد شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس شده است.

گروه‌های حساس یعنی زنان باردار، کودکان و سالمندان و نیز بیماران قلبی و تنفسی که نفس‌‌کشیدن در هوای این روزهای تهران می‌تواند برایشان خطرات بیشتری نسبت به سایر افراد جامعه داشته باشد.

او درباره غلظت آلاینده‌ها در هوای تهران گفت: میزان غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ٢,٥میکرون، نسبت به روز گذشته با پنج عدد افزایش درحد غیرمجاز بوده و روی عدد ١٠٣ قرار دارد. همچنین غلظت آلاینده‌های منواکسیدکربن از ٢٣ به ٢٦ و ذرات معلق کمتر از ١٠ میکرون از ٤٦ به ٥٣ رسیده است و غلظت آلاینده ازن همچون روز گذشته روی عدد ١٠ قرار دارد اما درعین حال در روز گذشته (شنبه) در این مدت میزان غلظت آلاینده‌های دی‌اکسید گوگرد از ٢١ به ٢٠ و دی‌اکسید نیتروژن نیز از ٤٧ به ٣٥ کاهش یافته است.

دیروز ایستگاه‌های سوهانک با ١٢٥، دانشگاه شریف با ١١٨ و دانشگاه شهید بهشتی با ١١٥ آلوده‌ترین نقاط تهران بودند و ایستگاه دانشگاه علم و صنعت با شاخص عددی ٦٥ نیز در پاک‌ترین شرایط قرار داشته است.
به گزارش اتاق خبر به نقل از شهروند ، آلودگی هوا در تهران در آخرین هفته‌های پاییز درحالی شدت گرفته است که این ماجرای هر
ساله روزهای زمستانی پایتخت است. با وجود تغییراتی در کیفیت بنزین مصرفی در تهران اما تردد خودروهای فرسوده، موتورسیکلت‌ها و نیز انواع خودرو‌های سنگین دیزلی موجب شده تغییرات محسوسی در کیفیت هوای تهران حاصل نشود.

امسال قرار بود طرح کاهش آلودگی هوای شهر تهران درمحدوده مرکزی پایتخت به جای طرح زوج و فرد اجرا شود. این طرح متضمن راهکارهایی برای محدودکردن تردد خودروهای فرسوده در تهران بود اما اجرای آن با مقاومت پلیس مواجه شد.

«محسن سرخو»، عضو شورای شهر تهران با انتقاد از به تعویق افتادن طرح و برنامه‌های مرتبط با کاهش آلودگی هوا، بازگشت روزهای آلوده به پایتخت را نتیجه بی‌توجهی به طرح و برنامه‌های مصوب در این زمینه می‌داند و می‌گوید: «سه مسأله مهم برای کاهش آلودگی هوا در تهران مورد تأکید اعضای شورای شهر است که اجرای طرح نصب فیلترهای جذب دوده، ورود تاکسی‌های هیبریدی، اتوبوس‌های برقی و موتورهای برقی اهمیت دارد که اگر این طرح‌ها اجرایی شود، قطعا هوای تهران پاک‌تر می‌شود.»


به گفته او، آمار شرکت‌های کنترل کیفیت هوای تهران در ٥‌سال اخیر نشان می‌دهد که ٢٢‌میلیون جابه‌جایی توسط وسیله نقلیه شخصی انجام شده که از این تعداد ٩٠٠‌هزار جابه‌جایی توسط موتورسیکلت بوده است، با توجه به این‌که میزان آلایندگی هر موتورسیکلت ٨برابر یک خودروی شخصی است، در نتیجه این ٩٠٠‌هزار جابه‌جایی توسط موتورسیکلت معادل ٧‌میلیون جابه‌جایی خودروهای شخصی است.


سرخو ادامه داد: زمانی که برنامه پنج ساله دوم در شورای شهر تهران به تصویب رسید، مقرر شد موتورسیکلت‌های پیک بادپا، شرکت پست و شرکت‌هایی که خدمات خود را به مشتریان از طریق استفاده از موتورسیکلت‌ها ارایه می‌دهند، از موتورهای برقی استفاده کنند و همچنین نصب فیلترهای دوده مسأله بسیار مهمی بود اما این طرح‌ها همه در مسیر عملیاتی‌شدن متوقف مانده است.


سامانه‌های جدید بارشی در راه است
تهران امروز و فردا هم باید این هوای آلوده را تحمل کند اما در روزهای آینده بارش‌هایی در راه است که آلودگی را می‌شوید و با خود می‌برد. این را «احد وظیفه»، مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی می‌گوید. او با اشاره به برقراری پدیده غبار محلی در شهرهای پرجمعیت و صنعتی، از ورود سامانه بارشی از اواخر وقت یکشنبه، ٢٢ آذر خبر داد وگفت: «٩ استان کشور روز دوشنبه شاهد بارش شدید خواهند بود.»


به گفته وظیفه، براساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، این سامانه بارشی از سمت شمال غرب و غرب وارد کشور می‌شود. این سامانه در روز دوشنبه علاوه بر شمال‌غرب و غرب در جنوب‌غرب و به تدریج در برخی مناطق جنوب، مرکز، سواحل شمالی و استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی سبب بارش برف و باران، وزش باد و در مناطق جنوبی رعد و برق خواهد شد.

 

آنطور که مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور می‌گوید، شدت بارش در روز دوشنبه ٢٣ آذر در استان‌های آذربایجان‌غربی، آذربایجان‌شرقی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، خوزستان، چهارمحال‌وبختیاری و کهگیلویه وبویراحمد رخ خواهد داد.

البته در روز سه‌شنبه ٢٤ آذر نیز از شدت بارش در مناطق غربی، جنوب و مرکز کشور کاسته شده و از بعدازظهر این روز بارش‌ها محدود به استان‌های ساحلی خزر و شمال‌شرق خواهد شد، همچنین این سامانه اوایل روز چهارشنبه از سمت شمال‌شرق از کشور خارج می‌شود. اما هوای تهران در روزهای آینده چگونه خواهد بود؟ وظیفه می‌گوید: «آسمان تهران در روز یکشنبه، کمی ابری، در پاره‌ای نقاط غبار محلی، در اواخر وقت افزایش ابر با بیشینه و کمینه دمای ٧ و ٢ درجه سانتیگراد و در روز دوشنبه، نیمه ابری همراه با غبارمحلی، در بعدازظهر ابری، در پاره‌ای نقاط بارش باران و برف، گاهی وزش باد با بیشینه و کمینه دمای ٦ و ٣ درجه سانتیگراد خواهد بود.»

منبع: شهروند

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید