کاهش معافیت های مالیاتی با حمایت از صادرات مغایرت دارد | اتاق خبر
کد خبر: 301863
تاریخ انتشار: 22 آذر 1394 - 12:47
تحلیل رییس کنفدراسیون صادرات از جزییات برنامه ششم توسعه
کاهش معافیت های مالیاتی یکی از مشکلاتی است که در جزییات برنامه ششم توسعه وجود دارد. این اقدام هزینه تمام شده برای صادرکنندگان را باز هم افزایش خواهد داد که این اقدام با حمایت از صادرات و سیاست های اقتصادی مقاومتی مغایرت دارد.

کاهش معافیت های مالیاتی یکی از مشکلاتی است که در جزییات برنامه ششم توسعه وجود دارد. این اقدام هزینه تمام شده برای صادرکنندگان را باز هم افزایش خواهد داد که این اقدام با حمایت از صادرات و سیاست های اقتصادی مقاومتی مغایرت دارد.

به گفته حسن روحانی، رئیس‌جمهور، ارائه برنامه ششم با برنامه بودجه به مجلس هم‌زمان خواهد بود، اما جزئیات لایحه دولت پیش از ارائه به مجلس انتشار عمومی یافت تا شاید رسانه‌ها پیش از نمایندگان مجلس، جویای نظرات کارشناسی پیرامون این موضوع باشند. ستاد برنامه ششم پیش‌تر جزئیات لایحه پیشنهادی برنامه ششم توسعه را مصوب کرده و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی نیز پیش‌نویس این لایحه را برای تصویب نهایی در اختیار دولت قرار داده است که هم‌اکنون در حال بررسی و نهایی‌شدن برای ارائه به مجلس شورای اسلامی است. محمد لاهوتی، رییس کنفدراسیون صادرات ایران درمورد جزییات متن لایحه برنامه ششم معتقد است که گام های دولت در کوچک سازی بدنه خود در این برنامه دیده می شود اما تاسیس بانک دولتی جدیدی به نام بانک « کسب‌وکار کوچک» یکی از مواردی است که با کاهش تصدی گری دولت مغایرت دارد. او کاهش معافیت های مالیاتی را یکی دیگری از مشکلاتی می داند که در این برنامه وجود دارد و بر این باور است که با این اقدام هزینه تمام شده برای صادرکنندگان باز هم افزایش خواهد یافت. از سوی دیگر او تغییر ساختارهای وزارتخانه را نوعی بازگشت به عقب دولت می داند. عضو هیات نمیاندگان اتاق تهران  به تحلیل جزییات برنامه ششم توسعه پرداخته که می خوانید.

جزییات برنامه ششم توسعه دیروز از سوی برخی رسانه ها منتشر شد. نظر شما در مورد متن این برنامه چیست؟

تدوین جزیات برنامه ششم توسعه، حدود 5 ماه پیش کلید خورد. در جلسات کارشناسانه مختلفی که در این مورد برگزار می شد حدود 30 ستاد وجود داشتند و در هر کدام از این 30 ستاد یکی از اعضای اتاق بازرگانی نیز حضور می یافتند. این در حالی است که یکی از ویژگی هایبرنامه ششم توسعه با سایر برنامه ها این است که برنامه ششم توسعه و بودجه با هم روانه مجلس می شوند که هر دو هم باید براساس سیاست های اقتصلادی مقاومتی تدوین شده باشند. اما درمورد جززیات این برنامه باید گفت که اگر بخواهیم به صورت کلی نگاهی به برنامه ششم داشته باشیم باید گفت که در مجموع نگاه مثبتی در برنامه وجود دارد. اما قاعدتا نیز کم و کسری های نیز دارد.

نقاط قوت و ضعف این برنامه از دیدگاه شما چه مواردی هستند؟

یکی از مهمترین نقاط مثبت و هدف گذاری که در این برنامه گنجانده شده ، کوچک سازی بدنه دولت است. دولت قرار است که 15 درصد از بدنه خود را کوچک کند که این نگاه از شروع روی کار آمدن دولتی یازدهم وجود داشت. اما موضوع ادغام کردن برخی وزارت خانه ها و سازمان ها جای کمی تامل و مطالعات بیشتری دارد.

سازمان توسعه و تجارت قرار است که منحل شود و سازمان دیگری به نام «سازمان توسعه روابط اقتصادی خارجی» از محل ادغام این سازمان با سازمان سرمایه گذاری خارجی و کمک های اقتصادی و فنی ایران تشکیل شود. این اقدام که سازمان مشابه سازمان توسعه و تجارت تشکیل شود و با یک تیتر و اسم دیگری باشد، واقعبینانه به نظر نمی رسد. عملا اینطور دیده می شود که یک سازمان جدید در حال شکل گرفتن است اما ساز و کارها همان است. از سوی دیگر بهتر است که برای انتزاع بازرگانی و الحاق آن به وزارت اقتصاد کمی تفکر صورت گیرد.

یکی دیگر از مشکلاتی که وجود دارد تشکیل بانک دولتی« کسب‌وکار کوچک» است. اگر قرار است دولت بدنه خود را کوچک کند چه نیای به تشکیل چنین بانک های است؟ اگر قرار است حمایتی از طرف دولت برای تولید کنندگان وصادرکنندگان صورت گیرد بانکی به نام توسعه صادرات وجود دارد.

در یکی از بندهای این برنامه، کاهش معافیت های مالیاتی گنجانده شده است. فکر می کنید این اقدام مناسب باشد؟

کاهش معافیت های مالیاتی یکی از موضوعاتی است که به آن نقد دارم. در حال حاضر در بخش صادرات، معافیت های مالیاتی را داریم، این در حالی است که با توجه به برنامه های اقتصاد مقاومتی و حمایت از صادرکنندگان نباید این بند گنجانده می شد. اگر کاهش معافیت های مالیاتی صورت گیرد بسیاری از صادرکنندگان ما دچار مشکل می شوند. شرایط اقتصادی کشور خوب نیست و کالاهای ایرانی نسبت به همتایان خارجی خود به دلیل مشکلاتی که وجود دارد گران وارد بازار می شوند. با کاهش معافیت های مالیاتی عملا قیمت تمام شده را با افزایش مواجه کرده ایم و این کار با راه اقتصاد مقاومتی مغایرت دارد. این اقدام با حمایت از صادرات بسایر فاصله دارد.

منبع: صدای اقتصاد 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید