ایفای نقش مهم ایران در توسعه افغانستان | اتاق خبر
کد خبر: 302072
تاریخ انتشار: 23 آذر 1394 - 12:29
نماینده 'بان کی مون':
نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان گفت: ایران یکی از مهم ترین همسایگان افغانستان است و معتقدیم ایران نقش مهمی در توسعه افغانستان به ویژه توسعه اقتصادی در مناطق غربی این کشور ایفا کرده است.

به گزارش اتاق خبر،'نیکولاس هیسام' که اخیرا برای شرکت در کنفرانس 'قلب آسیا' با محوریت کمک به حل مسایل افغانستان، به اسلام آباد سفر کرده بود، در حاشیه این اجلاس در گفت و گویی گفت: از ایران به عنوان همسایه قدرتمند افغانستان که طی بیش از سه دهه گذشته میزبان تعداد زیادی از آوارگان افغان و منشاء خدمات فراوان به آنها بوده است، قدردانی می کنیم.
وی افزود: از ایران می خواهیم که از روند صلح افغانستان و نیز کمک به بهبود اوضاع امنیتی این کشور حمایت کند.
نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان در پاسخ به سوالی درخصوص سرنوشت مذاکرات صلح میان دولت کابل و طالبان افغانستان، اظهار داشت: نسبت به از سرگرفته شدن روند مذاکرات صلح افغانستان در 'آینده نزدیک' امیدواریم و نسبت به این موضوع خوش بین هستیم.
نیکولاس هیسام که ریاست تیم سازمان ملل در افغانستان را نیز برعهده دارد، گفت: بیانیه پایانی کنفرانس قلب آسیا که روز چهارشنبه هفته گذشته در پایتخت پاکستان برگزار شد، از طرفین روند مذاکرات صلح افغانستان به ویژه از گروه طالبان خواسته است تا در پای میز مذاکره حاضو شوند.
وی در پاسخ به سوالی درباره اختلاف درون گروهی میان طالبان افغانستان و احتمال پیوستن اعضای جدا شده از طالبان به گروه تروریستی داعش در افغانستان گفت: با توجه به افکار و عقاید مردم افغانستان، نمی توان گفت که داعش و افکار و ایدئولوژی آن برای مردم افغانستان جذابیت دارد.
نیکولاس هیسام گفت: آنچه تا امروز در افغانستان شاهد بوده ایم حاکی از آن است که تنها گروه محدودی به سمت افکار و عقاید داعش گرایش دارند اما این بدان معنا نیست که داعش قصد ندارد یا نمی تواند در آینده گروه های منعشب شده (از طالبان) در افغانستان را به سمت خود جذب کند و قطعا داعش به دنبال آن است تا یارگیری بیشتری در افغانستان انجام دهد.
در همین حال، 'محمد جواد ظریف' وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که یکی از وزیران خارجه شرکت کننده در کنفرانس قلب آسیا بود، در سخنرانی خود تاکید کرد: ورود مولفه های ناامن کننده جدید با نام ها و نشانه های جدید به خصوص گروه تروریستی داعش، شکاف ها در داخل گروه طالبان افغانستان و احتمال سود بردن داعش از آن، از موارد بسیار نگران کننده است.
ظریف اظهار داشت: ما نباید اجازه دهیم تا آنها افغانستان را عرصه تاخت و تاز خود قرار دهند. غفلت از این حقایق، پیامدهایی فاجعه آمیز و غیرقابل پیش بینی به دنبال خواهد داشت.

 

منبع:ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید