رامین راستاد:فیلم بد بازی کرده ام اما سریال بد نه | اتاق خبر
کد خبر: 302234
تاریخ انتشار: 25 آذر 1394 - 10:44
قرار گرفتن در قالب نقش هاي منفي و ضدقهرمان به دليل اينكه انرژي و توانايي خاصي را مي طلبد، براي هر بازيگري جذاب است. گاهي اين شانس شامل حال عده اي نمي شود و گاهي هم بيشتر رزومه يك بازيگر را به خود اختصاص مي دهد.

به گزارش اتاق خبر، زينب عليپور:رامين راستاد از آن دست بازيگراني است كه نقش هاي منفي بسياري را ايفا كرده است. گرچه خودش معتقد است نقش مثبت و طنز هم زياد بازي كرده. از اين رو با وي به بهانه سريال «نفس گرم» كه اين روزها روي آنتن دارد، يك فنجان چاي نوشيدیم كه در ادامه مي خوانيد:

 

شما تا به امروز نقشهاي بسياري را ايفا كرده ايد، اما در كارنامه كاري‌تان بازي در نقشهاي منفي بيشتر ديده مي‌شود. اين به انتخاب شما بيشتر برمي گردد كه بازي در قالب چنين نقش هايي را دوست داريد و يا كارگردانان اين توانايي را در شما بيشتر مي بينند كه پيشنهاد مي‌دهند؟
- به هر حال در مجموع همين نكاتي است كه شما هم به آن اشاره كرديد. ببينيد در تلويزيون ما به دليل مميزيهايي كه وجود دارد، اين دست نقشها رهاتر و آزادتر هستند و مميزي كمتر شامل حالشان مي‌شود. از طرفي براي بازيگر هم جاي كار بيشتري دارد. البته من به شخصه نقشهايي را كه تأثير مستقيم در يك كار دارند، بيشتر دوست دارم. سريالهايي را هم كه تا امروز كار كرده ام، از اين دست بودند. به عنوان مثال در سريال «زير تيغ» نقش خسرو تأثير گذار بود. در سريال «مثل هيچكس» نقش كاظم به عنوان داماد خانواده ارتباطات خانواده را به هم مي زد و يا در سريال «نفس گرم» مي بينيم كه همه اتفاقات زير سر كرم بود.
يك از جذابيت هاي اين نقش هم فكر مي كنم همين مسئله بود. اينكه همه اتفاقات بد به شخصيت كرم منتهي مي‌شود!
- بله از تصميمي كه كرم براي كشتن حاج مرتضي در تصادف مي گيرد تا تمام اتفاقات بدي كه در اين سريال براي شخصيتها مي افتد، همه چيز زير سر كرم است. من اين نوع نقشها را خيلي دوست دارم. البته در فيلمها و سريالهاي بسياري نقش مثبت و كمدي هم بازي كرده ام، اما به شخصه قرار گرفتن در قالب نقش هاي منفي را بيشتر دوست دارم.
گفتيد نقش هاي منفي در سريالهاي تلويزيوني كمتر دچار قلع و قمع مي‌شود. با اين حساب نقش كرم در اين مجموعه نيز درگير مميزي نشد؟
- تغيير چنداني نداشت. فقط تغيير در برخي ديالوگ ها كه آن هم به لحاظ شرعي بود، صورت گرفت. اينكه من در طول سريال ناهيد را ناهيد جون صدا مي زدم. ايراد به اين ديالوگ داشتند كه تا زماني كه ناهيد همسر كرم نشده است، نا محرم است و نبايد ناهيد را ناهيد جون صدا بزند.
از فضا و كليت كار و همكاري مجددي كه با آقاي عسگرپور بعد از سريال «جراحت» داشتيد و بازي در كنار بازيگران خوب اين سريال برايمان بگوئيد.
-  خوشبختانه دومين همكاري من با اين كارگردان محترم با اين سريال شكل گرفت و خوشحالم كه توانستم در يك مجموعه خوبي چون «نفس گرم» كار كنم. به نظر من آقاي عسگرپور جزو كارگردانان كاربلد است و مهمتر از آن آرامش مثال زدني است كه در طول كار دارند و به بازيگران و همه عوامل منتقل مي‌كنند. به اين دليل كه كارگردانان به دليل مسئوليت سنگيني كه در كار برعهده دارند و به نوعي هدايتگر يك پروژه هستند، فشار كاري زيادي را متحمل مي شوند. از اين رو برخي مسائل روي اعصابشان تأثير مي گذارد، اما آقاي عسگرپور در بدترين شرايط هم آرامش خود را حفظ مي‌كنند و اين نكته بسيار مهمي براي عوامل يك كار است، چون به بازيگر اعتماد به نفس داده و فضايي را ايجاد مي‌كند تا بازيگر با آرامش بيشتري كارش را انجام دهد. در نهايت همكاري با كارگرداني با اين خصوصيت و تيم حرفه اي براي هر بازيگري اتفاق خوشايندي است. خوشبختانه بازيگران خوب و حرفه اي نيز در اين سريال كار كردند. بخصوص به لحاظ اخلاقي كه بسيار انسانهاي شريفي هستند. از جمله حامد كميلي بازيگر جوان و نجيب و سلامتي كه در اين سريال ايفاي نقش كرد و همين طور بازيگران پيشكسوتي كه من افتخار همكاري با اين عزيزان را داشتم. در نهايت فضاي بسيار خوبي در كار حاكم بود و در راس آن آقاي رضوي تهيه كننده محترم و با اخلاقي كه بسيار كار بلد هستند.
اين طور كه پيداست خيلي از كار و اعضاي گروه اين مجموعه و در كل سريال راضي هستيد؟
- من بارها گفته ام كه فيلم بد بازي كرده ام، اما سريال بد ندارم. بنابراين خوشحالم كه بار ديگر هم با يك گروه خوب و مثال زدني همكاري داشتم.
به دليل مضموني كه اين سريال دارد و براي نخستين بار در تلويزيون با چنين مقوله اي روبرو هستيم، بازتابهاي بسياري از همان ابتدا داشت. با توجه به اين مسئله و منفي بودن كاراكتر كرم براي بازي در اين كار و اين نقش ترديد نداشتيد؟ چون معمولاً مخاطب ايراني كاراكتر هاي منفي يك سريال را در تلويزيون باور كرده و به آن نقش ري اكشن خوبي ندارد !
- البته مردم كه به نسبت گذشته آگاه تر شده اند. شايد در گذشته برخورد چندان خوبي با بازيگران نقشهاي منفي نداشتند، چون به قول شما نقش و بازي را باور مي كردند. بنابراين هم مردم به نسبت گذشته تغيير كرده اند و هم بازيگران و نويسنده ها. البته من درباره نويسندگان خوب صحبت مي كنم و همين طور درباره سريال «نفس گرم». نويسنده هاي خوبي كه در حال حاضر فعاليت مي‌كنند، درباره كاراكترهاي منفي تمام ابعاد را در نظر مي گيرند و نگاه يك سويه اي به شخصيتهاي فيلمنامه ندارند. از اين رو يك جايي مخاطب اين سريال به كرم حق مي دهد كه به واسطه عقده ها و كمبودهاي عاطفي كه داشته، دست به چنين اعمالي مي زند. درست مثل خيلي از آدمها كه ممكن است شبيه كرم باشند و مردم اين را مي فهمند و مي دانند رامين راستاد فقط بازيگر نقش كرم است و هيچ شباهتي به آن ندارد. من وقتي در فضاي مجازي و شبكه هاي اجتماعي عكس سريال را مي گذارم و برايم پيام مي گذارند، لذت مي برم. از اينكه توانسته ام روي احساسات آنها تأثير بگذارم خوشحالم. بنابراين بي هيچ ترس و ترديدي چنين نقشهايي را بازي مي كنم.
بيشتر منظورم ري اكشني است كه به عنوان مثال به كاراكتر كرم دارند؛ نه به رامين راستاد!
- قطعاً اينطور است. من خوشحال مي شوم كه چنين برخوردي به اين كاراكتر دارند. يعني توانسته ام با بازي در آن نقش تأثير گذار باشم. اگر خنثي بودم و نمي توانستم اين تأثير را بگذارم كه بدين معني بود كه من موفق نبودم. يعني برايشان مهم نبوده ام. به عنوان مثال كاظم در سريال «مثل هيچكس» داماد بدي بود. خانواده را به هم مي ريخت، اما عاشق فرزندانش بود. خب اين ابعاد ديگر شخصيت كاظم قشنگ بود تماشاگر آن را باور مي كرد. در سريال «نفس گرم» هم مليحه تا پيش از مطلع شدن از اتفاقات بد زندگيش شخصيت ديگري داشت. اگر اينگونه نبود كه كار ديده نمي شد.
اتفاقاً يكي از مشكلات فيلمنامه هاي ما در تلويزيون همين مسئله است كه كاراكتر هاي مثبت زيادي مثبت هستند و مخاطب آنها را باور نمي كند!
- بله دقيقاً. ما در جامعه آدم به اين خوبي خيلي كم مي بينيم. ما در اين سريال ديديم كه مليحه در عين اينكه براي آدمها اينگونه صحبت كرده و مشكلاتشان را حل مي‌كند و بسيار آدم معتقدي است، اما همين آدم يك جايي در قصه خودش دروغ مي گويد. به مرتضي به دروغ مي گويد كه باردار است! اين ابعاد است كه آدمها را واقعي مي‌كند و تماشاگر هم مي پذيرد.
خودتان بيننده كار هم هستيد؟ از نتيجه كار رضايت داريد؟
- من متأسفانه چند قسمت را از دست دادم. به خصوص سكانس مرگ كرم را كه اصلاً نديدم، اما بيشتر قسمتهاي سريال را ديده ام و با نظرات متفاوتي در اين زمينه روبرو شدم. به خصوص درباره لهجه كاشاني كه برخي معتقد بودند من لهجه را خوب درآوردم و برخي گويش من را دوست نداشتند.
اتفاقاً شما و خانم بوباني خوب توانسته ايد لهجه را درآوريد!
- اتفاقاً در اين زمينه بازتابهاي زياد و متفاوتي ديدم. يك سري مي گويند آبروي لهجه ما را برده اي و عده اي هم مي گويند خوب بود. به نظر من بازتاب ها بيشتر سليقه اي است. به نظر من لزومي ندارد كه هموطنان كاشاني من براي اين سريال گارد بگيرند. فكر مي كنم ناهيد يك زن قابل قبول و پاكي است كه از همه چيز براي بچه اش گذشت. اتفاقاً اين باعث افتخار است كه يك زن كاشاني اينگونه مانند ناهيد باشد، اما براي من جالب است كه چرا همه كرم را مي بينند. بالاخره شخصيتي مانند كرم در هر جايي مي تواند باشد، اما متأسفانه هيچ كسي ناهيد و مادربزرگش را نمي بيند و همه فقط كرم را ديده اند. بنابراين فكر مي كنم زيادي حساسم و يا حوصله مان سر كه مي رود، به همديگر گير مي دهيم. وگرنه نه ما قصد توهين به كسي يا شهر خاصي را داشتيم و فكر مي كنم هيچ كسي كه در اين فضا كار مي‌كند، قصد توهين به كسي را ندارد. انگار فراموش كرده ايم كه همه ايراني هستيم بعد كرد و يا گيلك و ترك و غيره هستيم. انگار اول ترك، كرد، گيلك هستيم و بعد ايراني! و اين به نظرم به نفع مملكت ما نيست.
در كنار مشاور لهجه اي كه در اين كار داشتيد، خودتان هم شناختي از لهجه و گويش كاشاني پيش از اين سريال داشتيد؟
- من كاشان زياد رفته ام، اما اصلاً آشنايي با اين لهجه نداشتم. بخصوص اينكه گویش بسيار سختي است، اما فكر نمي كنم اينقدر غلط صحبت كرده باشم كه عده اي به گويش من معترض باشند. بنابراين من از لهجه و گويشم در اين سريال دفاع مي كنم و پاي آن ايستاده ام. به نظر من اگر آستانه تحملمان را بالا ببريم، همه چيز بهتر مي‌شود. ضمن اينكه آقاي معين صنعتگر هم به عنوان مشاور لهجه با ما كار كردند. خيلي در اين زمينه با ما كار كرد. البته من درباره خودم صحبت مي كنم كه به نظرم 80 درصد درست صحبت كردم و اين لهجه را درآوردم.
به عنوان يكي از بازيگران اين مجموعه نقاط ضعف و قوت كار را از نگاه خودتان بگوئيد.
- به نظر من تازگي اين قصه و كاراكترهايي كه كمتر در تلويزيون ديده بوديم و همچنين روابطي كه كمتر ديده بوديم، جزو نقاط قوت كار است. همين طور بازي خانم گلچين كه به نظر من بسيار خوب و جزو نقاط قوت كار بود كه همين نسبت به كارهاي ديگر اين سريال را متمايز مي‌كند، اما به هر حال هر كاري هم نقاط ضعفي دارد. به عنوان مثال همين حالا اگر پدرخوانده را هم ببينيد شايد بتوان ايرادي به آن گرفت، اما نظر شخصي من اين است كه يك مقدار شايد در شروع و در 10 قسمت اول ريتم مي توانست تندتر باشد. البته ريتم و تمپو بعد از اتفاقات درست شد. ضمن اينكه اين نكته اي كه من بيان كردم هيچ آسيبي به سريال نزده است.
شايد دليل ريتم كند آن در ابتدا به اين خاطر است كه قرار بوده سريال در ماه رمضان پخش شود و بايد به گونه اي طراحي مي شد كه سي شب ادامه پيدا كند!
- نمي‌شود كار را به دليل اينكه قرار بوده مناسبتي باشد، كش داد. به نظرم دليل قانع كننده اي براي آن نيست.
خب از اين سريال كه بگذريم، از فعاليت هاي اخيرتان به خصوص سريال «معماي شاه» بگوئيد.
- بازي من كه از قسمت دهم به بعد شروع مي‌شود و من وارد قصه مي شوم. شخصيتي كه من در اين سريال بازي مي كنم، پهلبد است كه 14 سال وزير فرهنگ و هنر دوران پهلوي بوده است.
از زماني كه پخش اين سريال آغاز شده، بازتاب چندان خوبي نداشته است. نظر شما در اين باره چيست؟
- به نظر من الان قضاوت براي سريال 70- 80 قسمتي زود است. من نمي دانم چطور مي توان براي اين سريال در چند قسمت نظر داد! من درباره كيفيت فني كار مي گويم. درباره قصه نمي گويم كه به هر حال تاريخ معاصر است و خيليها هنوز زنده هستند مي توانند گواهي بدهند چقدر داستان واقعي است يا نه. بنابراين بايد كمي داستان پيش برود و بعد آن را قضاوت كنيم.

منبع:بانی فیلم

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید