حساسیت موجود مجلس درمورد دولت دهم نبود | اتاق خبر
کد خبر: 302324
تاریخ انتشار: 24 آذر 1394 - 16:11
مطهری:
علی مطهری نماینده مردم تهران درمجلس شورای اسلامی گفت : حساسیتی که امروز در بحث اجرای قوانین در دولت یازدهم در مجلس شورای اسلامی وجود دارد در دولت دهم وجود نداشت.

به گزارش اتاق خبر ،مطهری شامگاه دوشنبه درهمایش بزرگداشت 16 آذر که با عنوان ایستگاه آذر در دانشکده پزشکی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، افزود : دوره دولت دهم نظارت که بر اجرای قوانین وجود داشت به میزان حساسیتی نبود که امروز در قبال دولت یازدهم از سوی نمایندگان نشان داده می شود.
وی عنوان کرد : آن زمان یکبار بحث سووال از رئیس جمهور را بعد از نوسانات نرخ ارز مطرح کردیم که در آستانه حضور رئیس جمهوری درمجلس، آن را به صلاح ندانستند و موضوع منتفی شد.
مطهری با بیان اینکه در دولت جدید حساسیت های بیش از حدی ازسوی نمایندگان نشان داده می شود، افزود : به نظر می رسد بیش ازآنکه جنبه اختلاف های فکری و نظارت بر اجرای قانون داشته باشد بیشتر کینه های شخصی است که نقطه ضعف این مجلس بوده و باید اصلاح شود.
وی با تاکید بر اینکه مجلس آینده می تواند بسیار تاثیرگذار باشد ، افزود : یک مجلس قوی در کشور می تواند کارهای بسیاری انجام دهد.

** فضای دانشگاهی تحت تاثیر حوادث 88 هنوز هیجانی است
وی در بخشی از سخنان خود با اشاره به فضای کنونی دانشگاه ها گفت : امروز فضای دانشگاه ها هنوز تحت تاثیر حوادث سال 88 به گونه ای است که کمتر آمادگی و تمایل شنیدن بحث های جدی و فکری ، اعتقادی و در مواردی فلسفی وجود دارد.
وی عنوان کرد : این وضعیت آسیبی است که دانشگاه ها را تهدید می کند و فضای جلسات دانشجویی بیشتر احساسی و هیجانی شده است.
مطهری با تاکید براینکه باید فضای دانشگاه ها منطقی تر و بر اساس تعقل ، تفکر و تجزیه و تحلیل مسائل باشد، افزود : قبل از انقلاب جلساتی در دانشگاهها با سخنرانی افرادی چون شهید مطهری و غیره بود و جمعیت برای یکی ، دو ساعت بحث های جدی را گوش می کردند اما امروز دانشجویان تمایل به شنیدن بحث های احساسی و هیجانی دارند که فایده چندانی هم برای آنها و جامعه و آگاهی هایشان ندارد.
وی در ادامه با اشاره به سیره امام رضا (ع)و سعه صدر و روی گشاده حضرت در مقابل نظرات مخالفان اعم از علمای مسیحی، یهودی و زرتشتی و حتی علمای مادی و آنانکه خدا را قبول نداشتند، گفت : آنها گاه به پیامبر(ص) و امیر المومنین علی (ع) توهین و یا خدا را انکار می کردند، اما سعه صدر و پاسخ های هوشیارانه حضرت در کمال خونسردی درسی برای امروز ما است که چگونه با مخالف و منتقد باید رفتار کنیم.
وی افزود : وظیفه شما به عنوان قشر دانشجو ، روشن است شما در یک دوره خاصی از زندگی با فطرت پاک انسانی ، هوش و استعداد و ظرفیت های بالا رسالت دارید تحولات جامعه را رصد و نقد منصفانه کنید زیرا اگر قدرت نقد نشود به فساد می گراید.

**قدرت نباید در خلوت قرار گیرد
وی گفت : شهید مطهری دو موضوع را در بین مسلمانان و غربی های تحلیل کرده که بر این اساس مسلمانان بحث از بروز خلوت بین زن و مرد به شدت پرهیز می کنند و در مقابل غربی ها این حساسیت را نسبت به خلوت واقع شدن قدرت دارند.
وی اظهار کرد : به قول شهید مطهری موضوع غریزه جنسی یک خطر شخصی است اما موضوع برتری طلبی و قدرت سیاسی یک خطر اجتماعی است و ما باید این حساسیت را نسبت به هر دو موضوع اعمال کنیم.
مطهری با بیان اینکه از ابتدای انقلاب مساله نفوذ مطرح بوده و قدرت های خارجی همواره به دنبال نفوذ بوده اند، گفت : رهبرمعظم انقلاب هم به مناسبت توافق برجام این موضوع را مطرح کردند که در آن نقاط و لغزشگاه هایی است که باید از این نواحی مراقب نفوذ دشمن باشیم و چیزی بیش از این نبود.
وی با بیان اینکه نفوذ سیاسی در کشور ما به دلیل تقسیم مسوولیت ها دور از ذهن است، افزود : این که بگوییم خارجی ها نفوذ کرده و افرادی از خود را در پست ها قرار دهند ممکن نیست.
وی گفت : درعین حال در مباحث اقتصادی باید مراقبت شود چنانکه بعنوان مثال سرنوشت چاه نفتی را 10 ، 15 سال به یک گروه خارجی نسپاریم.
نماینده مردم تهران درمجلس شورای اسلامی گفت : مهمتر از این مباحث نفوذ فرهنگی است چنانکه امروز سبک زندگی ما در کشور تا حدی متاثر از زندگی غربی است و این موضوع قابل انکار نیست.
وی اظهار کرد :در واقع استقلال فرهنگی و نقطه متقابل آن استعمار فرهنگی است که شهید مطهری آن را پایه دو استعمار اقتصادی و سیاسی دیگر می داند.
وی با بیان اینکه استعمار می کوشد نوعی خودباختگی فرهنگی ایجاد کند،گفت: به گونه ای که افراد جامعه نسبت به فرهنگ بیگانه دچار خودباختگی شده و داشته های خود را مطلوب نمی دانند و اعتماد به نفس خود را از دست می دهند و تسلط بر این جامعه سهل و آسان می شود.
وی با تاکید براینکه درجامعه ما استقلال مکتبی بالاتر از استقلال فرهنگی است، افزود : شهید مطهری برآن تاکید داشت که به مکتب خود اعتماد داشته باشیم.
این همایش به همت انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده علوم پزشکی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

 

منبع:ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید