توافق هسته‌ای ایران نفرت‌انگیز است | اتاق خبر
کد خبر: 302535
تاریخ انتشار: 25 آذر 1394 - 12:19
ترامپ:
پنجمین مناظره نامزدهای جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در لاس وگاس برگزار شد که موضوع برجام، ایران و سوریه از موضوعات مهم و کلیدی مورد بحث نامزدهای جانشینی باراک اوباما بود.

به گزارش اتاق خبر، در ادامه مبارزات انتخاباتی در آمریکا، پنجمین مناظره جمهوریخواهان برگزار شد که البته این بار، مناظره جمهوریخواهان در دو دور برگزار شد.
ابتدا چهار تن از نامزدهایی که بر اساس نظرسنجی‌ها از حمایت‌های کمتری برخوردار بوده‌اند، مناظره ترتیب دادند و پس از آن ۹ نامزد دیگر جمهوریخواه که حمایت‌های بیشتری را از آن خود کرده‌اند.
در ابتدا «مایک هوکابی»، «ریک سانتوروم»، «لیندسی گراهام» و «جورج پاتاکی» در لاس وگاس در مناظره تلویزیونی شرکت کردند.
در بخشی از این مناظره ۴ نفره، سناتور گراهام با انتقاد شدید از مواضع رئیس‌جمهور دموکرات آمریکا در قبال موضوعات مختلف از قبیل برجام، سوریه و تحولات خاورمیانه به شدت انتقاد کرد.
سناتور جمهوریخواه گفت: «دلم برای رئیس‌جمهور جورج بوش تنگ شده است. ای کاش او اکنون رئیس‌جمهور بود اگر او بود ما در این وضع در هم و برهم نبودیم. من از اینکه دیکتاتورها همه جا دارند از روی ما رد می‌شوند و از اینکه ما با ایرانی‌ها و روس‌ها همسو شده‌ایم، خسته شده‌ام».
او با انتقاد از مواضع «تد کروز» دیگر نامزد و سناتور جمهوریخواه درباره بشار اسد و اینکه او گفته بود در صروت سرنگونی او تندروهای بنیادگرا به قدرت می‌رسند،‌ از او به خاطر آنچه همسویی با ایران و روسیه برای نجات بشار اسد خواند،‌ شدیدا انتقاد کرد.
مناظره اصلی نامزدهای پیشرو جمهوریخواهان با حضور «دونالد ترامپ»، «تد کرزو»، «بن کارسون»،‌ «رند پائول»،‌ «کریس کریستی»،‌ «جان کاسیچ»، «کارلی فیورینا»، «کارکو روبیو» و «جب بوش» برگزار شد.

در بخشی این مناظره،‌ نامزد پیشتاز و جنجالی که همواره مواضع تندی علیه توافق هسته‌ای ایران و گروه ۵+۱ گرفته، گفت که برجام نفرت‌برانگیز و منزجرکننده است.
ترامپ بار دیگر با تاکید بر لزوم تقویت مرزها تاکید کرد که اکنون تروریسم موضوع اصلی است. او با رد انتقادات درباره طرح نژادپرستانه «ممانعت از ورود مسلمانان»،‌ مدعی شد که هدف از چنین طرحی تقویت امنیت آمریکا است.
سناتور «تد کروز» در این مناظره با انتقاد شدید از مواضع دولت دموکرات در قبال تحولات منطقه به ویژه حملات تروریستی در نقاط مختلف از قبیل فرانسه و «سن برناردینو» گفت که این کشور «در جنگ با تروریست‌های تندرو اسلامگرا است» اما تیم اوباما و هیلاری کلینتون حتی از این لفظ هم استفاده نمی‌کند.
«جب بوش» برادر رئیس‌جمهور سابق آمریکا در این مناظره با انتقاد از مواضع و رهبری باراک اوباما به ویژه در موضوعات مربوط به مقابله با تروریسم و تحولات خاورمیانه گفت که «آزادی ما در خظر است».
سناتور «مارکو روبیو» در ادامه روند انتقادات نامزدهای جمهوریخواه از کاخ سفید، نظارت و شیوه ریاست جمهوری اوباما را «فاجعه» خواند و گفت که به خاطر این شیوه مدیریت، دیگر «دشمنان آمریکا» از واشنگتن نمی‌ترسند و متحدانش هم به آن احترام نمی‌گذارند.
«کریس کریستی» فرماندار ایالت نیوجرسی با بیان آنکه آمریکا از سوی رهبری خود شامل رئیس‌جمهور اوباما و هیلاری کلینتون «مورد خیانت» قرار گرفته،‌ گفت که آنها از امنیت کشور حفاظت نمی‌‌کنند و در این موضوع ناکام بودند.
«رند پائول» دیگر سناتور جمهوریخواه هم در موضع امنیت ملی آمریکا به اظهارنظر پرداخت. او با حمله به ترامپ به خاطر پیشنهاد اعمال محدودیت در استفاده از اینترنت برای مقابله با تهدیدات تروریستی گفت که بدین منظور واشنگتن باید از ارسال سلاح و تجهیز متحدان داعش پایان داد.
در این مناظره از نامزدها درباره طرح جنجالی و نژادپرستانه ترامپ برای ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا سوال شد.
نامزد جنجالی و پیشتاز جمهوریخواهان با اشاره به اظهارنظر برادر رئیس‌جمهور سابق آمریکا درباره اینکه «ترامپ دچار اختلال مشاعر است»،‌ گفت که دلیل چنین حملاتی آن است که برعکس او،‌ جب بوش در نظرسنجی‌ها در حال سقوط است.
بوش در پاسخ به او گفت که ممنوعیت ورود مسلمانان سبب بیگانه کردن کشورهای اسلامی با آمریکا خواهد شد؛‌ کشورهایی که بیشتر آنها متحدان واشنگتن هستند. او همچنین تصریح کرد که ترامپ «یک نامزدی برای هرج و مرج است و او رئیس‌جمهوری در هرج و مرج خواهد بود».
سناتور روبیو ضمن اعلام مخالفت خود با طرح ممنوعیت ورود مسلمانان گفت که این موضوع اتفاق نخواهد افتاد. او البته گفت که متوجه است که «چون این رئیس‌جمهور(اوباما) امنیت ما را حفظ نکرده»،‌ بسیاری از جمهوریخواهان از این طرح حمایت می‌کنند.
«جان کاسیچ» البته با انتقاد از مواضع رئیس‌جمهور آمریکا گفت که باراک اوباما بیشتر از آنکه به مقابله با تروریسم علاقه داشته باشد،‌ به موضوع تغییرات آب و هوا و مقابله با تغییرات اقلیمی علاقه‌مند است.
پس از طرح سوالی در این مناظره درباره اینکه «چطور می‌توان با داعش جنگید؟»، بین دو سناتور جمهوریخواه دعوای لفظی صورت گرفت.
«تد کروز» در پاسخ به این سوال گفت که او از همه قدرت نیروی هوایی برای شکست داعش استفاده خواهد کرد و البته تاکید کرد که استفاده از نیروی زمینی و پیاده نظام آمریکایی ضروری نیست.
«مارکو روبیو» با انتقاد از اظهارات کروز گفت که نیروی هوایی به تنهایی کافی نیست و استفاده از پیاده نظام آمریکایی هم ضروری است.
کروز اما در پاسخ به این حملات تاکید کرد که سابقه رای دادن‌های روبیو در سنا نشان می‌دهد که او مواضع اوباما و کلینتون را دوست دارد و به آنها نزدیک است.
در این نشست درباره مواضع آمریکا در قبال روسیه از نامزدهای جمهوریخواه سوال شد و آنها نظراتشان را مطرح کردند.
«فیورینا» با بیان آنکه تا زمانی که مواضع مسکو در قبال موضوعات خاورمیانه به ویژه سوریه تغییر نکند،‌آمریکا باید از صحبت با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه اجتناب کند.
«کریستی» بر لزوم ایجاد منطقه پرواز ممنوع در سوریه تاکید و همچنین از سرنگونی سوخو ۲۴ توسط ترکیه به دلیل نقض حریم هوایی ترکیه حمایت کرد. او همچنین اوباما را متهم کرد که در مواجهه با پوتین «سست» است.
«پائول» با انتقاد از طرح برقراری منطقه پرواز ممنوع در سوریه، چنین طرحی را دستورالعمل و نسخه‌ای برای «جنگ جهانی سوم» خواند.
ترامپ گفت که بشار اسد «آدم بدی» است اما آمریکا باید اکنون روی مقابله با داعش تمرکز کند چرا که «ما باید در یک زمان یک کار را انجام دهیم و ما ابتدا باید از شر داعش خلاص شویم».
کریستی فرماندار نیوجرسی در واکنش به ترامپ گفت که داعش و بشار اسد به هم مرتبط بوده و باید با هر دو مقابله شود.
سناتور پائول اما با رد این اظهارات گفت که سرنگونی بشار اسد سبب بدتر شدن اوضاع و روی کار آمدن یک دولت بدتر خواهد شد.

 

منبع:فارس

نظرات
ADS
ADS
پربازدید