تصدی یک وزیر بر دو وزارتخانه به شرط تغییر در نوع نگرش | اتاق خبر
کد خبر: 302660
تاریخ انتشار: 25 آذر 1394 - 16:49
دیده روشن در گفت و گو با اتاق خبر اعلام کرد
ادغام یا تفکیک دو وزاتخانه چندان مهم نیست بلکه باید در نوع دیدگاه تغییر ایجاد شود. اگر نگرش وزیر مربوطه مبتنی بر تجارت و تولید صادرات محور باشد بهتر است که یک وزیر تصدی امور را برعهده بگیرد.

ادغام یا تفکیک دو وزاتخانه چندان مهم نیست بلکه باید در نوع دیدگاه تغییر ایجاد شود. اگر نگرش وزیر مربوطه مبتنی بر تجارت و تولید صادرات محور باشد بهتر است که یک وزیر تصدی امور را برعهده بگیرد.

یکی از مواردی که در پیش نویس برنامه  ششم توسعه بر آن تاکید شده؛ بهبود فضای کسب و کار است.  برای چگونگی تحقق این امر و شناسایی عوامل بازدارنده آن و نیز آگاهی از برخی مسائل روز گفت و گویی را با نایب رئیس اتاق بازرگانی شیراز، محمد علی دیده روشن ترتیب داده ایم که در ادامه می خوانید.

به نظر شما بهبود فضای کسب و کار چگونه محقق می شود و در این میان چه عواملی بازدارنده محسوب می شود؟

مطابق با اجرای اصل 23 قانون اساسی، قانون مربوط به فضای کسب و کار در تاریخ 16/11/1390 با همت محمد نهاوندیان و تعاملی که با مجلس برقرار کرد؛ تصویب شد. دولت قبل تمایلی به اجرای این قانون نداشت ولی با روی کارآمدن دولت تدبیر و امید؛ این موضوع بیشتر مورد توجه قرار گرفت. یکی از مولفه  های ضروری در امر جذب سرمایه گذاری خارجی بهبود رتبه کسب و کار است؛ از آنجایی که در این خصوص رتبه خوبی نداریم؛ نباید انتظار داشته باشیم که دنیا خواهان تعامل با ما باشد البته بعد از برجام امیدی به بهبود اوضاع خواهد بود ولی ابتدا باید زمینه ها و بستر لازم برای سرمایه گذاری فراهم شود.

بنابراین تا زمانیکه شرایط مناسبی در فضای کسب و کار فراهم نشود؛ سرمایه گذاری کشورهای خارجی در بخش خصوصی مقدور نیست البته در پروژه های دولتی شاهد سرمایه گذاری هایی هستیم ولی نیاز است که بستر این مهم در بخش خصوصی هم فراهم شود. کشورهایی چون ترکیه و چین نامه فدایم شود به کشورهای دیگر نداده اند بلکه شرایط کسب و کار را در کشور خود تسهیل کردند که این زمینه در کشور ما هم باید آماده شود.

طی سال های گذشته اقتصاد کشور دولتی بوده ولی اکنون در دولت فعلی صحبت از تقویت بخش خصوصی می شود. به نظر شما تا چه انداره این اظهارات دولتمردان اجرایی خواهد شد؟

اظهارات دولتمردان در این خصوص بیشتر در حد شعار است. درحال حاضر این اعتقاد وجود دارد که دولتمردان به این نتیجه رسیده اند که اگر قرار باشد در کشور تحولی رخ دهد باید جایگاه بخش خصوصی و دولت در تحولات اقتصادی تغییر کند به گونه ای که 80 درصد فعالیت های اقتصادی در اختیار بخش خصوصی و 20 درصد در تملک دولت باشد. البته در تمام جلسات تمام افراد به صورت جزیره ای تصمیم می گیرند و تنها به این فکر هستند که سکان امور را در دست بگیرند. لازم است که مسئولان عالی رتبه تفکر تقویت بخش خصوصی را به مدیران خود توجیه کنند.

نظر شما در خصوص تفکیک دو وزارتخانه بازرگانی و صنعت چیست؟

ادغام یا تفکیک دو وزاتخانه چندان مهم نیست بلکه باید در نوع دیدگاه تغییر ایجاد شود. اگر نگرش وزیر مربوطه مبتنی بر تجارت و تولید صادرات محور باشد همان بهتر که یک وزیر تصدی امور را برعهده بگیرد. وزیر صنعت تمایل به رشد تولید داخلی دارد؛ ولی این نباید حاشیه امنی برای تولید هرگونه کالا برای مصرف مردم شود. یکی از اهدافی که در ادغام دنبال می شد کوچک سازی دولت بود ولی این امر محقق نشد و نه تنها تعداد پرسنل کاهش نیافت بلکه افزایش هم پیدا کرد.

 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید